Spoznaj zaujímavosti o nábytkárskej firme, ktorej výrobky má doma každý Európan.
Azda žiadna iná firma neevokuje slovo nábytok tak ako práve IKEA. Jej škandinávsky minimalizmus a mäsové guľôčky si zamilovali ľudia po celom svete. Jesť ich môžeš už aj čínskymi paličkami. S momentálnym počtom 474 obchodov si totiž v IKEI nakúpia zákazníci v 64 krajinách sveta.
Značku IKEA založil Ingvar Kamprad, dnes už zosnulý švédsky podnikateľ, ktorý prišiel s nápadom pekného, lacného, ľahko skladateľného nábytku s minimalistickým dizajnom už pred 79 rokmi.
Ak si milovník tohto obchodu, určite vieš, aké ťažké je z neho odísť. Zrazu zistíš, že namiesto jednej obliečky na vankúš potrebuješ päť malých uterákov, rámy na obrazy, baldachýn nad posteľ či aspoň jednu jedinú vec – sviečku.
Ešte pred cestou domov sa zastavíš na obed, ktorý je hotovým virálnym hitom. Aký psychologický trik využíva IKEA na to, aby si z nej vždy odišiel s nákupom, a ako je možné, že sa jej majiteľ tak dlho vyhýbal daniam a tajil svoju fašistickú minulosť? To a oveľa viac zaujímavých faktov, o ktorých si možno nevedel, sa dozvieš v článku.
Založil ju 17-ročný tínedžer
Príbeh zakladateľa IKEY môže byť inšpiráciou pre všetkých, ktorí snívajú o tom, že v ranom veku založia vlastný biznis. Ingvar Kamprad rozbehol svoju spoločnosť, keď mal len 17 rokov, a to za peniaze, ktoré dostal od svojho otca ako odmenu za dobré výsledky v škole. Kamprad však mal podnikateľského ducha už odmalička. Ako sedemročný si zarábal predajom zápaliek a v desiatich na bicykli rozvážal vianočné ozdoby, ceruzky či ryby.
Fašistická minulosť Kamprada prenasledovala až do smrti
Kamprad sa približne v rovnakom čase, ako založil IKEU, pripojil k švédskemu fašistickému hnutiu. Pravidelne sa zúčastňoval na stretnutiach s pronacistickými extrémistickými skupinami a podľa niektorých správ bol aktívnym členom Hitlerovej mládeže. Paradoxom bolo, že práve Kampradov prvý zamestnanec a blízky priateľ Otto Ullmann bol Žid. Rodičia ho poslali do Švédska, aby unikol pred nacistami v Rakúsku.
V roku 1994, keď mal Kamprad 60 rokov, uverejnili švédske noviny Expressen správu o tom, že majiteľ IKEY bol prívržencom Pera Engdahla, vodcu fašistického hnutia.
Podľa The Washington Post nie je celkom jasné, ako sa Kampradovi podarilo pred svojím priateľom Ottom Ullmannom utajiť svoje aktivity, avšak po prevalení týchto informácií bol vraj prvý, komu volal, aby sa ospravedlnil. Kamprad sa potom niekoľkokrát v médiách vyjadril, že svoj „nacistický profil“ ľutuje a považuje to za obrovskú chybu z čias svojej minulosti.
Médiá a kritici mu však nedali pokoj a Kampradovo meno sa naďalej objavovalo nielen v článkoch, ale aj knihách, ktoré ho jasne identifikovali ako nacistu a podrobne sa vŕtali v jeho aktivitách. Kapitola z Kampradovej biografie má na obranu názov Kedy budú starému mužovi odpustené hriechy jeho mladosti?
IKEA kedysi nepredávala nábytok
Prekvapivo, švédska nábytkárska firma kedysi vôbec nezačínala s predajom nábytku. Sústreďovala sa na produkciu drobností, ako boli perá, rámy, obrazy, ale aj peňaženky, hodinky a šperky. Spoločnosť, ktorá bola založená v roku 1943, sa na výrobu nábytku začala zameriavať až o štyri roky neskôr, pričom išlo o výlučne katalógový predaj.
Príliš nízke ceny, nedôvera zákazníkov a neprajnosť konkurencie
Ceny nábytku IKEA boli také nízke, že zákazníci pochybovali o kvalite jej výrobkov. Pochopiteľne si ich všimli aj jej švédski konkurenti, ktorí sa cítili ohrození. V 50. rokoch preto IKEU bojkotovali až do takej miery, že obmedzovali jej účasť na veľtrhoch. Ingvar Kamprad našiel jednoduché riešenie. V roku 1958 založil v Älmhulte prvú kamennú predajňu. Osobne sa stretával so zákazníkmi, sledoval, ako reagujú na jednotlivé výrobky, a učil sa z ich reakcií. Dnes je z pôvodného obchodu múzeum, ktoré môžeš navštíviť.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako vyzeralo prvé logo IKEA.
- Prečo sú niektoré produkty pomenované ženskými menami či názvami škandinávskych jazier.
- Ako IKEA pomáha utečencom.
- Ktorá pobočka nechala prezimovať túlavých psov.
- Prečo IKEA zničila staroveké čínske hrobky.
- Aké psychologické triky používa na to, aby si v nej vždy nakúpil.
- Ako je možné, že sa kedysi vyhýbala plateniu daní.
- Prečo jej v New Yorku hrozil bombový útok.