Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
4. októbra 2022, 9:30
Čas čítania 7:51
Lukáš Čelka

Horská vodkyňa Denisa Šulcová: Klient sa ma uštipačne spýtal, či by som ho dokázala udržať pri páde rovnako ako môj mužský kolega

REFRESHER EXTRÉMNE ŠPORTY A NEBEZPEČNÉ KONÍČKY VYSOKÉ TATRY
Uložiť Uložené

Denisa Šulcová sa stala prvou slovenskou horskou vodkyňou.

Povolanie horského vodcu už dávno nie je len čisto mužskou záležitosťou. Dôkazom toho je aj prvá slovenská vodkyňa Denisa Šulcová, ktorá úspešne zvládla náročný štvorročný kurz.

Hoci je v Európe vyše sedemtisícpäťsto certifikovaných horských vodcov, len dve percentá z nich tvoria ženy. Denisa nám v rozhovore prezradila, či podľa nej môžu za tento nepomer náročné fyzické skúšky alebo aj obmedzený pohľad na úlohy ženy v niektorých krajinách. Okrem iného sme sa s prvou slovenskou vodkyňou rozprávali aj o tom, ako ju vnímajú jej kolegovia a či v nej klienti majú rovnakú dôveru ako v mužoch – horských vodcoch.

Ak sa ti páčia rozhovory s rôznymi zaujímavými ľuďmi, klikni sem. Chcel by si ich viac? Pridaj sa do klubu Refresher+ aj ty. Kvalitný obsah môžeme totiž tvoriť len vďaka podpore našich čitateľov.

Si horskou vodkyňou s medzinárodným certifikátom INTERNATIONAL FEDERATION OF MOUNTAIN GUIDES ASSOCIATIONS. O aký certifikát ide a kde všade platí?

Je to medzinárodný certifikát, ktorý ťa oprávňuje vodiť a poskytovať vodcovskú službu takmer na celom svete s výnimkou niektorých častí krajín, a to Aljašky a Himalájí.

Môže si takýto certifikát urobiť hocikto?

Na kurz sa môže prihlásiť každý, kto sa venuje horským športom. Konkrétne hovoríme o skalnom lezení, horolezectve, lyžovaní, skialpinizme, lezení ľadov a mixov. Nejde teda len o lezenie počas letnej sezóny, ale aj počas tej zimnej. Čím má záujemca o kurz viac skúseností a dlhšiu športovú históriu, tým lepšie pre neho.

 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa DENISA SULCOVA (@denisasulc)

Keď sa hlásiš na kurz, musíš v prvom rade vyplniť zoznam, v ktorom presne vymenuješ, aké lezecké výstupy a skialpové túry si absolvoval za posledných päť rokov. Samozrejme, popíšeš kedy, s kým a akej obťažnosti. Tento zoznam sa vypĺňa najmä preto, aby sa na prijímacie skúšky do kurzu dostali ľudia, ktorí sú dlhodobejšie aktívni a majú za sebou lezeckú históriu. Niekto, kto si zo dňa na deň zmyslí, že si chce spraviť tento kurz, nemá šancu nabrať do prijímacieho konania potrebné zručnosti a skúsenosti. Časom sa to, pochopiteľne, dá.

Radosť, ktorú zažívam v horách, som chcela sprostredkovať aj iným ľuďom, tak ako na lyžiach.

Tento dotazník sa vypĺňa najmä preto, aby sa na prijímacie skúšky do kurzu dostali len ľudia, ktorí sú teraz aktívni a majú za sebou aj nejakú lezeckú históriu. Jednoducho povedané, „rýchlo kvásky“ na kurz nepatria. Niekto, kto si zo dňa na deň zmyslí, že si chce spraviť certifikát, nemá šancu nabrať do prijímacieho konania potrebné schopnosti.

Takže naozaj to musí byť človek, ktorý má veľmi veľa skúseností...

Áno.

Samozrejme, nájdu sa nejakí mladí chalani, v budúcnosti určite aj baby, ktorí sú veľmi talentovaní a prijímacie skúšky zvládnu napriek tomu, že sa športu nevenujú extrémne dlhý čas.

Ako prebiehajú spomínané prijímacie skúšky kurzu?

Vyskúšaj predplatné
za 2,99
a čítaj všetko bez obmedzení
Pridaj sa k predplatiteľom
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 119666 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Čo všetko musí záujemca o kurz zvládnuť, aby ho prijali.
  • Koľko trvá úspešne ukončiť kurz.
  • Ako vnímajú Denisu jej mužskí kolegovia.
  • Či Denise klienti dôverujú rovnako ako mužským horským vodcom.
  • Prečo je v Európe tak málo horských vodkýň.
  • Na čo by si si mal na horách dávať najväčší pozor.
Domov
Zdieľať
Diskusia