Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
13. júla 2022, 18:29
Čas čítania 0:59
Eduard Starkbauer

Mapa: pozri si výskyt medúz na chorvátskej Istrii

Mapa: pozri si výskyt medúz na chorvátskej Istrii
Zdroj: Unsplash/Joel Filipe/na voľné použitie
NEWS CESTOVANIE CHORVÁTSKO DOVOLENKA
Uložiť Uložené

Pri pozorovaní medúz odporúčajú chorvátski vedci opatrnosť.

Centrum pre výskum mora v Rovinji (IRB) uverejnilo podrobnú mapu výskytu medúz na pobreží západnej Istrie. Reaguje tak na zvýšený počet hlásení z ostatných týždňov. Centrum pre výskum však podľa dnevnik.hr varuje, že je dôležité mať na pamäti, že medúzy sa môžu vyskytovať aj na miestach, kde dosiaľ neboli hlásené.

Občanov preto vyzýva, aby im pomohli mapy spresniť tým, že budú svoje pozorovania naďalej posielať na adresu [email protected] alebo prostredníctvom sociálnych sietí. Aktuálna mapa výskytu vznikla na základe 21 pozorovaní v prvom júlovom týždni.

Medúzy
Zdroj: Facebook/IRB Centar za istraživanje mora, Rovinj - Rovigno

K nahláseniu viac ako dvoch druhov z jednej lokality došlo podľa centra pre morský výskum iba dvakrát. „Najviac hlásení – 16, sme dostali o medúze kompasovej (Chrysaora hysoscella), štyrikrát sme zaznamenali ježovku (Mnemiopsis leidyi) a z jednej lokality hlásili výskyt tanierovky ušatej (Aurelia sp.).“

Záujemcom o rozšírenie databázy pozorovaní odporúča výskumné centrum ostražitosť. „Medúzam často chýbajú časti tela alebo sú na nerozoznanie v dôsledku rozkladu či starnutia. Aj takéto medúzy vás však môžu pri vyrušení popáliť, a preto by ste sa mali vyhýbať akémukoľvek kontaktu s nimi.“

Odporúčané
Ako ušetriť na cestovaní po Bratislave? Najlepšie tipy Ako ušetriť na cestovaní po Bratislave? Najlepšie tipy 24. apríla 2024, 15:00

V prípade bolestivého kontaktu s medúzami radí rovinjské centrum opláchnutie miesta styku morskou vodou a prípadné odstránenie zvyšného tkaniva z medúzy pinzetou. „Oplachovanie vodou z kohútika alebo balenou vodou a škrabanie žihadlo len zhorší.“

Mohlo by ťa zaujímať:
Netflix do konca roka vydá 10 filmov, na ktoré sa tešíme viac ako na Avatara 2
Nový variant omikronu sa volá centaurus. Britskí virológovia varujú pred jeho rýchlym šírením
Eleven zo Stranger Things má vlastnú značku kozmetiky, kúpiš ju aj na Slovensku
Domov
Zdieľať
Diskusia