Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
Tento článok je vytvorený v rámci mediálnej spolupráce s x-bionic® sphere.
18. júna 2022 o 10:00
Čas čítania 2:45
Sponzorovaný obsah

5 zaujímavosti o konskom póle, ktoré ťa presvedčia, že ho chceš vidieť na vlastné oči

5 zaujímavosti o konskom póle, ktoré ťa presvedčia, že ho chceš vidieť na vlastné oči
Zdroj: x-bionic® sphere
ŠPORT ŠPORT
Uložiť Uložené

Vedel si, že sa môže hrať aj na iných zvieratách ako koňoch a ľaváci sa musia prispôsobovať?

Určite si už počul o konskom póle. Pravdepodobne všetko, čo ňom vieš, je, že sa hrá na koňoch s pálkami v rukách, ktorými sa odbíja loptička. Môže sa zdať, že ide o nudný šport, no vedel si, že sa musí hrať pravou rukou a niekde ho hrajú aj na slonoch?

Prečítaj si o tom, odkiaľ pólo pochádza, aj o ďalších zaujímavých faktoch, ktoré ťa presvedčia, že možno stojí za to pozrieť si ho aj naživo. Príležitosť budeš mať už nasledujúci víkend v x-bionic® sphere, kde sa uskutoční turnaj Farrier’s Arena Polo Cup

viac informácií
konské pólo
Zdroj: x-bionic® sphere

Konské pólo nevzniklo vo Veľkej Británii, možno ťa prekvapí, že sa prvé zmienky o tomto športe spájajú s Perzskou ríšou. Hovorí sa, že ide o jeden z najstarších tímových športov a pôvodne bolo len tréningom na vojnu. Netrvalo dlho a do sveta sa šírilo takmer všetkými smermi, hralo sa v Indii aj Japonsku. Do Veľkej Británie, s ktorou sa často spája, sa pólo v 19. storočí dostalo vďaka vojakom, ktorí sa s ním zoznámili práve v Indii.

Pólo má jednoduché pravidlá hry, možno ho prirovnať k hokeju na koňoch. Proti sebe hrajú dva troj- alebo štvorčlenné tímy a snažia sa dať pomocou pálok gól do súperovej bránky. Hra sa  skladá zo štyroch častí, ktoré sa nazývajú chukka – čaka. Každá má sedem minút čistého času a po jej skončení sa musí vymeniť kôň, pričom jeden kôň môže hrať maximálne dve kolá hry. Tímy si po každej čake menia strany a vyhráva ten, ktorý skóruje najviac gólov do súperovej brány. 

konské pólo
Zdroj: x-bionic® sphere

1. Nemusí sa hrať len na koňoch 

Pólo sa nemusí hrať výlučne len na koňoch. V minulosti sa hrávalo s rôznymi zvieratami, ktoré boli v danej krajine dostupnejšie, a niekde je to tak doteraz. Vieš si predstaviť, ako sa hrá pólo na slonoch, ťavách alebo somároch? Pri návšteve Indie, Nepálu, Thajska si to môžeš pozrieť na vlastné oči. Ihrisko pritom býva takisto prispôsobené podmienkam danej krajiny – od snehu až po púšť je vhodné takmer všetko. 

2. Aj ľaváci musia hrať pravou rukou 

Kvôli bezpečnosti má pólo veľmi striktné pravidlá a jedno z nich je aj to, že sa musí hrať pravou rukou. Prispôsobujú sa tomu aj ľaváci, pretože ak by hrali ľavou rukou, hráči by sa mohli ľahko zraziť. 

konské pólo
Zdroj: x-bionic® sphere

3. Jazdí sa na špecifických koňoch 

Kone, na ktorých sa jazdí počas hrania póla, sa zvyknú označovať ako „polo ponies“, čo by bolo vo voľnom preklade pólo poníky. Tieto kone sa však ani trochu nepodobajú poníkom, často sa v póle objavujú kone, ktoré sú preň doslova vyšľachtené. Ide o spojenie dvoch plemien – zvyčajne plnokrvníka a plemena quarter horse. Charakterizuje ich dobrá obratnosť, sila a rýchlosť. 

4. Styling koňa je dôležitý pre hru 

Na póle si môžeš všimnúť, že kone majú upravenú hrivu aj chvost – buď ich majú zapletené, alebo ostrihané. Nerobí sa to preto, aby dobre vyzerali, ale z praktických dôvodov: nech sa hriva či chvost nezapletú, nemotajú do očí a takisto aby cez hrivu dostatočne videl aj jazdec. V minulosti sa zvykli chvosty koňom amputovať tak, že im ostal iba krátky hrbolček. 

5. Diváci počas prestávok pomáhajú vyrovnať ihrisko

V máloktorom športe sa nájde zapojenie aj pre divákov. Pólo je známe tradíciou, že počas prestávok vyjdú diváci na ihrisko, kde sa môžu prechádzať a rozprávať, pričom topánkami zatláčajú poškodený trávnik. To pomáha nielen hráčom, ale aj koňom, vďaka urovnanému trávniku je menšie riziko zranenia.  

Ako vidíš, možno si pólo doposiaľ podceňoval, keď si ho vnímal ako nudný šport. Nie je to len tak nejaká zábavka, každý turnaj je udalosťou samou osebe. Platí tu zvyčajne dresscode a nechýbajú ani sprievodné programy.

Nahoď sa poď sa o tom presvedčiť na vlastnej koži. Už najbližší víkend sa totiž koná v x-bionic® sphere pólo turnaj Farrier’s Arena Polo Cup a vstup je zdarma. Počas celého víkendu (24. – 26. júna) môžeš sledovať súboj štyroch zahraničných tímov a užiť si celodenný program – koncerty, prezentácie a testovacie jazdy áut či dokonca garden párty. 

Veľkolepá garden párty sa bude konať v sobotu, rovnako ako aj finále a čaká ťa bohatý sprievodný program s moderátorom či celodenný catering. Lístky na Garden Party je možné zakúpiť v hodnote 150 € objednávkou cez mail na [email protected]

prejsť na web
Farrier’s Arena Polo Cup
Zdroj: x-bionic® sphere
Domov
Zdieľať
Diskusia