Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
14. júna 2022 o 12:14
Čas čítania 1:14
Adam Novosad

Na Slovensku máme prvé podozrenie na opičie kiahne. Ženu museli hospitalizovať v prešovskej nemocnici

NEWS OPIČIE KIAHNE SLOVENSKO SPRÁVY Z DOMOVA
Uložiť Uložené

Žena má pozitívnu cestovateľskú anamnézu.

Na Slovensku máme prvé podozrenie na výskyt ochorenia opičie kiahne. Ženu hospitalizovali v prešovskej nemocnici, kde leží s pozitívnou cestovateľskou anamnézou, a teda sa vyskytovala v oblastiach, kde sa v poslednej dobe opičie kiahne objavili, informovali Noviny.sk.

„Na oddelenie infektológie FNsP J. A. Reimana Prešov bola prijatá pacientka s podozrením na opičie kiahne s pozitívnou cestovateľskou anamnézou. Aktuálne sa čaká na výsledky laboratórnych testov,” uviedol zástupca riaditeľa prešovskej nemocnice.

Opičie kiahne poznáme už od roku 1958. Vtedy ich vyvolalo ochorenie opíc privezených zo západnej Afriky do Dánska.
Opičie kiahne poznáme už od roku 1958. Vtedy ich vyvolalo ochorenie opíc privezených zo západnej Afriky do Dánska. Zdroj: TASR/CDC via AP

K podozreniu na opičie kiahne v prešovskej nemocnici sa medzitým vyjadril aj Úrad verejného zdravotníctva, ktorý potvrdil, že od lekárov z Prešova dostal informáciu o pacientke, ale upokojuje verejnosť, že podozrenia nutne neznamenajú potvrdené prípadu výskytu opičích kiahní. 

„O tomto prípade bol ÚVZ SR informovaný dnes v dopoludňajších hodinách. Odobratá vzorka od osoby bola zaslaná na vyšetrenie do Bratislavy. O prípadnej pozitivite na opičie kiahne budeme verejnosť informovať,“ uvádza úrad na margo pacientky, ktorú prijali v prešovskej nemocnici. Podľa hygienikov však nešlo o prvé podozrenie na opičie kiahne.

Hygienici informovali, že dodnes na Slovensku nebol potvrdený prípad výskytu opičích kiahní.


„Evidovali sme už podozrenia na opičie kiahne, rádovo v jednotkách prípadov. Hoci klinický obraz alebo osobná anamnéza nenasvedčovali vysokej pravdepodobnosti potvrdenia diagnózy opičích kiahní, v záujme úplnej istoty sa osobám odobrali vzorky a boli vyšetrené. Ani v jednom prípade sa opičie kiahne zatiaľ nepotvrdili,“ konštatujú hygienici.  

Aj keď je vo svete potvrdených už viac ako 1 000 endemických prípadov opičích kiahní, ktoré sa zvyčajne vyskytovali výlučne v niektorých krajinách Afriky, odborníci ľudí upozorňujú, že toto ochorenie momentálne nepredstavuje rozsiahlu hrozbu pre všeobecnú verejnosť.

„Vírus sa zvyčajne medzi ľuďmi nešíri ľahko, ale môže sa preniesť prostredníctvom blízkeho kontaktu medzi osobami alebo kontaktom s predmetmi použitými osobou, ktorá trpí opičími kiahňami, ako napríklad oblečenie, posteľná bielizeň či príbor,“ konštatuje britský Úrad pre zdravotnú bezpečnosť. Medzi prvé symptómy opičích kiahní patria vysoká teplota, bolesť hlavy, svalov aj chrbta, ale hlavne opuchnuté uzliny, únava či zimnica. 

Anketa:
Máš obavy zo šírenia opičích kiahní na Slovensku?
Obávam sa toho.
Nemám z toho obavy.
Obávam sa toho.
27 %
79 Hlasov
Nemám z toho obavy.
73 %
215 Hlasov
Domov
Zdieľať
Diskusia