Vedci analyzovali stovky štúdií, aby identifikovali ideálnu stravu na dosiahnutie dlhého života a zdravia.
Vedci analyzovali stovky štúdií, aby identifikovali ideálnu stravu pre dosiahnutie dlhého života a zdravia. Zistili, že pre človeka je najlepšie strava bohatá na komplexné sacharidy, s nízkym až dostatočným príjmom bielkovín a krátkymi obdobiami pôstu.
Autori nového výskumu uverejneného v prestížnom časopise Cell skúmali zloženie potravy, príjem kalórií, dĺžku a frekvenciu hladovania, a našli „spoločného menovateľa výživy“ pre zdravú dlhovekosť.
Podľa vedcov je ideálnou formou stravovania pescetariánstvo, teda konzumácia vegetariánskej stravy, ktorá zahŕňa ryby a morské plody. Rastlinná strava totiž podľa väčšiny štúdií vedie k nižšiemu riziku chronických ochorení ako je cukrovka 2. typu a kardiovaskulárne ochorenia, a teda aj k dlhšiemu životu.
Sacharidy nad bielkoviny
Zaujímavé je, že bielkoviny zrejme nie sú natoľko dôležité, ako sme si doteraz mysleli. Do 65 rokov stačí mať nízky až dostatočný príjem bielkovín (rastlinných), po 65 by mal byť mierne vyšší, keďže toto obdobie sa spája s úbytkom svalovej hmoty.
Oveľa dôležitejšie sú podľa výskumníkov nerafinované komplexné sacharidy, teda najmä zelenina, ovocie, celozrnné potraviny a strukoviny. 30 percent kalórií by sme mali prijímať z rastlinných tukov, ako sú orechy a olivový olej.
Na druhej strane by sme mali obmedziť príjem rafinovaných cukrov, červeného a spracovaného mäsa a dokonca aj bieleho mäsa.
Podľa vedcov nám prospieva aj prerušovaný pôst, pri ktorom sa striedajú 12-hodinové okná jedenia a postenia.
Vedci však pripomínajú, že optimálna strava môže závisieť od viacerých zdravotných faktorov vrátane veku, pohlavia a genetiky. V prvom rade by preto mala byť prispôsobená individuálnym potrebám človeka.