Autori štúdie dospeli k záveru, že plemeno takmer vôbec neovplyvňuje osobnosť psa – v skutočnosti ide len o deväťpercentný faktor.
Oddaný zlatý retriever, tvrdohlavý buldog, agresívny pitbul. Väčšina ľudí predpokladá, že každé plemeno psa vykazuje určité dané osobnostné črty. Nová štúdia zverejnená 5. mája v časopise Science však túto domnienku vyvracia.
Autori štúdie zhromaždili informácie o 31 415 psoch a dospeli k záveru, že plemeno takmer vôbec neovplyvňuje osobnosť psa – v skutočnosti ide len o deväťpercentný faktor.
Vedci sekvenovali DNA psov
Výskumníci spolu s Americkým kynologickým klubom identifikovali stereotypné názory na osobnostné črty plemien – napríklad, že labradorské retrievery sú „priateľské“ a „spoločenské“, zatiaľ čo borderské kólie sú „inteligentné“ a „energické“.
Následne sekvenovali DNA tisícok psov, aby identifikovali ich pôvod, a ich majiteľov sa opýtali, ako sa ich psy väčšinou správajú.
Vedci identifikovali 11 oblastí genetického kódu, ktoré súvisia so správaním – napríklad s tým, ako často pes zavýja či ako je spoločenský voči ľuďom. Žiadny z týchto genetických markerov sa netýkal výlučne jedného plemena.
Kľúčová je výchova
Štúdia potvrdila, že niektoré formy stereotypného správania majú genetický základ – výskumníci napríklad identifikovali spojenie medzi pôvodom borderskej kólie a schopnosťou dobre reagovať na výcvik.
Ukázalo sa aj, že niektoré pastierske plemená, ako napríklad nemecký ovčiak, mali v porovnaní s inými plemenami tendenciu byť viac učenlivé a viac sa vyhýbali ostatným psom. Trpasličie plemená, ako napríklad nemecký špic, boli zas menej učenlivé, zároveň však bola pre ne spolu s ovčiakom typická „nespoločenskosť“.
Na druhej strane, niektoré formy stereotypného správania nemali žiaden genetický základ. Výskumníci nezistili žiadnu súvislosť medzi pôvodom labradorského retrievera a spoločenskosťou voči ľuďom, čo je vlastnosť, ktorá sa s týmto plemenom všeobecne spája.
Autori v závere výskumu pripomenuli, že psy sa v minulosti chovali najmä na funkčné úlohy, ako je lov a pasenie. Moderné šľachtenie sa objavilo až v polovici 19. storočia. Výskumníci sa zhodli na tom, že plemeno skôr vypovedá o vzhľade psa ako o jeho správaní. Kľúčový je pri každom psovi výcvik aj to, v akom prostredí žije.