Monika pracuje v oblastnom stredisku riadenia. Jej úlohou je komunikovať s pilotmi a bezpečne riadiť leteckú dopravu nad Slovenskom.
Monika je mladá Slovenka pracujúca v oblastnom stredisku riadenia. Jej úlohou je komunikovať s pilotmi a bezpečne riadiť leteckú dopravu nad Slovenskom. V rozhovore nám prezradila o jej práci mnoho vecí, ktoré si možno doteraz netušil.
V Refresheri ti každý deň prinášame zaujímavé články a rozhovory s inšpiratívnymi ľuďmi. Ak chceš podporiť náš redakčný tím, staň sa členom klubu Refresher+.
Bolo mi ľúto, keď na palube počas pristávania zomrela žena. Pýtala som sa samej seba, či sa dalo v tej chvíli urobiť viac.
Ako si sa k tejto práci dostala?
Úplnou náhodou. Na vysokej škole som síce študovala bakalársky odbor Riadenie letovej prevádzky, no vtedy mi ani nenapadlo, že by som sa tomu tak skoro venovala. Po výške som pracovala dva roky ako letuška pre Wizzair v Košiciach. Lietanie ma celkom bavilo, no zrušili nám bázu a ja som vtedy rozmýšľala, čo ďalej. Podala som si teda prihlášku na pozíciu riadiacej v Bratislave, aby som to skúsila a vyšlo mi to.
Spomínala si, že na túto pozíciu bol potrebný špeciálny výcvik. Vieš nám povedať, čo všetko na to treba?
Musela som zložiť skúšku z anglického jazyka, keďže je to hlavný jazyk, akým sa v letectve komunikuje. Taktiež som absolvovala medzinárodné testy, takzvané FEAST, kde sa overujú okrem iného kognitívne schopnosti či pozornosť uchádzača. Bol to taký všeobecný súhrn testov, skúmali moje rýchle reakcie, multitasking a zároveň som musela riešiť jednoduché matematické výpočty.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Čo by mal vedieť človek, ktorý riadi leteckú dopravu.
- Čo sa stane, ak zlyhá komunikácia s pilotmi.
- Ako sa dá zistiť, či niekto uniesol lietadlo.
- Či existujú špeciálne procedúry, ak letí vládny špeciál.
- Akú leteckú katastrofu si pamätá.
- Koľko zarába človek, ktorý pracuje v oblastnom stredisku riadenia.