Lietajúci kôň, reliéf s kostrami či pestrofarebný strom života. Objav ďalších 10 nevšedných sôch z obdobia socializmu.
Pri pozornej prechádzke Bratislavou si určite všimneš množstvo pozoruhodných pamiatok z obdobia socializmu. Len nedávno sme ti ponúkli prvú sériu 10 výnimočných sôch, monumentov a pamätníkov. Teraz je tu druhá časť. Ak chceš sochy objavovať nielen virtuálne, inšpiruj sa vyše 700 rôznorodými pamiatkami na stránke iniciatívy supissoch.sk.
Pokiaľ máš rád potulky po zaujímavých miestach a rád sa učíš nové súvislosti, pridaj sa k predplatiteľom služby Refresher+. Okrem každodennej dávky inšpirácie sa dostaneš aj k bohatému archívu autorských a originálnych článkov.
1. Plechový strom klame farbami
Ak by plechová socha známa pod názvom Strom života neprešla v roku 2019 vďaka aktivite občianskeho združenia Konduktor rekonštrukciou, hľadali by sme ju omnoho ťažšie. Jej nová kontrastujúca modro-oranžová farebná úprava totiž nahradila dovtedajšie menej výrazné zelené a červené tóny.
Martin Kleibl z o. z. Konduktor sa v rozhovore pre stránku petrzalka.sk priznal, že k záchrane pamiatky ho vyprovokovalo, keď na internete začala kolovať petícia za jej odstránenie pre pokročilú hrdzu ohrozujúcu zdravie či život okoloidúcich. Autormi plastiky osadenej v roku 1988 sú manželia Anton a Oľga Vrankovci. Kompozícia stromu vychádzala z princípov architektonicko-bionického modelovania, ktorému sa Anton Vranka venoval na Fakulte architektúry STU.
2. Lietajúci kôň s mužom popiera gravitáciu
Návštevník Račianskeho mýta sa môže len niekoľko desiatok metrov od betónovo-plechového Vesmíru pokochať pohľadom na nevšednú kompozíciu sochy známej ako Slncový kôň. Kovovú sochu letiaceho koňa nesúceho na chrbte muža, ktorá balansuje na okraji štvormetrového betónového bloku, vytvoril v roku 1963 Alexander Trizuljak, známy aj svojou prácou na pamätníku Slavín.
Jana Hamšíková z mestského ústavu ochrany pamiatok spomína, že sochár sa pri tvorbe inšpiroval slovenskými ľudovými rozprávkami. „Podarilo sa mu vynikajúco prepojiť ríšu fantázie a rozprávok s túžbou človeka po odpútaní sa od zeme a lete do vesmíru. Táto téma bola v 60. rokoch 20. storočia veľmi populárna a obľúbená.“
3. Nenápadné reliéfy predstavujú bratislavskú históriu
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Prečo z monumentov neodstraňujeme kosák a kladivo.
- Aká poetická socha zdobí okolie rafinérie Slovnaft.
- Čo zobrazujú reliéfy pod hlavnou stanicou.
- Na kameňoch z akej stavby kľačí petržalská socha dievčaťa so svätožiarou.