K pozitívam ostatných dvoch rokoch patrí, že polícia začala vyšetrovať korupčné kauzy prominentov.
Koalícia v zložení strán OĽaNO, SAS, Sme rodina a Za ľudí získala mandát pred dvomi rokmi. Z protikorupčných sľubov však slovenská vláda podľa Nadácie Zastavme korupciu zatiaľ nesplnila ani tretinu.
Podľa riaditeľky nadácie Zuzany Petkovej kľúčové vládne reformy zväčša prijímajú ministri práve v prvej polovici vládnutia. Ostatné dva roky boli podľa nej poznačené nezvyčajnými historickými ťažkosťami, keď musela vláda čeliť komplikáciám v súvislosti s pandémiou koronavírusu i humanitárnym a ekonomickým dôsledkom vojenského konfliktu na Ukrajine. „Ani to však nemôže slúžiť ako ospravedlnenie, že vláda dosiaľ splnila len veľmi málo z protikorupčnej časti svojho programu.“
Zuzana Petková vidí najväčší pozitívny protikorupčný prínos vlády vo vyšetrovaní káuz v réžii NAKA a Úradu špeciálnej prokuratúry, ktoré sa často priamo či nepriamo dotýkajú čelných politických či ekonomických aktérov.
Zo systémových opatrení vraj vládni činitelia neprijali ani tretinu z toho, čo sľúbili.
V polčase vládnutia sa z 24 konkrétnych protikorupčných sľubov podarilo kabinetu naprieč rezortmi presadiť len sedem. „Najviac oceňujeme prijatie zákona o zaistení majetku, reformu disciplinárnych konaní, sfunkčnenie úradu na ochranu oznamovateľov či zmeny v preverovaní majetkov sudcov,“ povedal analytik nadácie Martin Suchý.
Na väčšinu z protikorupčných krokov sa koalícia odhodlala už v prvom roku svojho pôsobenia. Podľa Nadácie Zastavme korupciu zostávajú zlepšenia ako úprava paragrafu 363 či reforma súdnej mapy v nedohľadne aj v dôsledku vnútrokoaličných sporov. Protikorupčné smerovanie vraj koalícia nenapĺňa ani v prípade sporných politických nominácií do verejných funkcií.