Aktivista Greenpeace sa zúčastnil na desiatkach priamych akcií, ktoré majú za cieľ poukázať na ekologické problémy a nečinnosť autorít. Okrem iného zbieral v Gdansku mikroplasty, vo Viedni nasadil soche obrovský respirátor a v Ilave si posedel vo väznici.
Gabriel Švec je informatik, ktorý sa vo voľnom čase zúčastňuje na priamych akciách organizácie Greenpeace. Tá na ekologické kauzy, nečinnosť úradov a problematiku klimatickej zmeny upozorňuje už vyše 50 rokov. Rozprávali sme sa o osobnej skúsenosti z ilavskej väznice, príprave priamych akcií aj špecificky slovenskom prístupe k ekológii. Refresher považuje ochranu životného prostredia za jednu z najdôležitejších tém súčasnosti. Ak si na tom podobne a náš obsah ťa zaujíma, môžeš nás podporiť predplatením si služby Refresher+.
Mnohým ľuďom leží klimatická kríza na srdci, no len z málokoho sa stane aktivista. Ako sa stal z normálneho človeka aktivista vo vašom prípade?
Pochádzam z Nových Zámkov, ktorých pýchou boli dlhé roky kaskádové vodopády Zúgov v chránenej oblasti na rieke Nitre. V roku 2015 však pozemok s nimi predalo mesto developerovi, ktorý zlikvidoval celé okolie, vyhnal miestne živočíchy a napriek protestom obyvateľov aj ochranárov si na ňom postavil malú vodnú elektráreň.
K tomuto miestu som mal osobný vzťah a chcel som sa naučiť, ako možno podobným situáciám predchádzať a zároveň prispieť k ochrane životného prostredia.
Ktorý moment z priamych akcií vám utkvel v pamäti najviac?
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako Gabriel Švec prežíval dni strávené v ilavskej väznici.
- Akú rolu v ekologickom hnutí hrajú greenfluenceri.
- Prečo ekologických aktivistov vinia z ekoterorizmu či zo špionáže.
- Či reagujú policajti pri zásahoch primerane alebo násilím.
- Aké priame akcie boli možné počas pandémie.