Podľa Borisa Kollára je vidieť, že podpredseda Smeru zmluvu poriadne ani nečítal.
Opozičná strana Smer-SD trvá na tom, že obranná zmluva s USA je nepotrebná, uviedol v diskusnej relácii TA3 V politike podpredseda Smeru Juraj Blanár. Dodal, že nesúhlasia s príchodom tisícov vojakov NATO na Slovensko.
„Obranná zmluva s USA je nepotrebná a aktuálne priam až nebezpečná,“ povedal Blanár a dodal, že príchod amerických vojakov by zabezpečil zbytočnú eskaláciu aktuálneho rusko-ukrajinského konfliktu. Podľa jeho slov by sa Severoatlantická aliancia do tohto konfliktu nemala zapájať vzhľadom na to, že Ukrajina nie je členom NATO.
Predseda strany Sme rodina a šéf parlamentu Boris Kollár, naopak, zopakoval, že súhlasí s nasadením vojakov NATO na Slovensku. „Pokiaľ by nám prišlo pomôcť tisíc Čechov alebo ‚Litovcov‘, nemám s tým problém.“
Kollár v relácii konfrontoval Blanára s tým, na ktorej konkrétnej strane v zmluve s USA sa píše o tom, že k nám Spojené štáty americké prinesú jadrové zbrane, čo mnohí lídri z opozície často opakujú. Juraj Blanár však nedokázal odpovedať, čo Borisa Kollára rozosmialo. „Pekne som vás chytil na tých jadrových zbraniach, veľká hanba,“ vysmial sa Blanárovi.
Predseda NR SR k tomu dodal, že podľa neho je vidieť, že podpredseda Smeru zmluvu poriadne ani nečítal. Blanár argumentoval, že sa v nej píše o nebezpečnom materiáli, no Kollár reagoval, že každý zbraňový systém, ktorý sa zavádza na stíhačky F-16, je nebezpečný materiál, no nie sú to jadrové zbrane.
O obrannej zmluve počas vlády Roberta Fica a neskôr aj Petra Pellegriniho rokoval aj Smer, no Blanár v relácii skonštatoval, že zmluva vtedy bola v inom znení. Ako príklad uviedol, že USA nežiadali na území Slovenska základne.
Strana Sme rodina sa podľa Kollára nezhoduje na tom, či všetci jej členovia budú v parlamente hlasovať za zmluvu s USA. Podľa jeho slov za ňu nezahlasujú „traja, štyria, možno piati“ poslanci Sme rodina. Ostatní zahlasujú, keď si strana vyjasní niekoľko vecí, ako napríklad to, aby bez schválenia NR SR neprišiel ani jeden vojak alebo aby na Slovensko nedoviezli jadrové zbrane.
Obranná zmluva s USA by umožnila americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. Platiť by mala desať rokov. Potom zostáva platná alebo ju možno vypovedať s ročnou výpovednou lehotou.