Hodnoty koncentrácie častíc vo vzduchu ostávajú napriek tomu vyššie, ako odporúča WHO.
Peking splnil v roku 2021 vôbec prvýkrát v histórii tamojšie štandardy čistoty ovzdušia.
Analytik Lauri Myllvirta z centra pre výskum energií a čistého ovzdušia však pre Yale School of Environment varuje, že súčasná úroveň znečistenia ešte stále predstavuje zvýšené zdravotné riziko. „Zlepšenia sú však reálne a sú badateľné v celej priemyselnej zóne Pekingu, ako aj vo zvyšku krajiny.“
Iniciatíva znižovania znečistenia ovzdušia v čínskej metropole sa naštartovala v roku 2014 a v porovnaní s rokom 2013 klesla úroveň znečistenia časticami podľa China Daily o 63 %. Úroveň znečistenia minulý rok dosiahla 33 mikrogramov častíc na kubický meter, čiže o 5 viac, ako je akceptovateľná hodnota určená Svetovou zdravotníckou organizáciou.
NEW by me: China's CO2 emissions fell in the third quarter of the year, a first since the start of the post-lockdown surge. Reasons: government efforts to tame runaway real estate construction, together with sky-high coal prices and electricity rationing.https://t.co/46YE5e0UVC
— Lauri Myllyvirta (@laurimyllyvirta) November 25, 2021
Kritické úrovne smogu sa podarilo znížiť vďaka obmedzeniu uhoľných elektrární, dopravných emisií, ale aj presťahovaním mnohých tovární.
Cestu znižovania emisií si krajina podľa Yale School of the Environment vybrala aj z dôvodu nadchádzajúcich zimných olympijských hier. Plán na uskutočnenie „zelených hier“ prezidenta Xi Jinpinga môže podľa čínskeho ministerstva životného prostredia a ekológie naraziť na sezónny zimný smog z uhoľných elektrární. Čína totiž zatiaľ nedisponuje dostatočnými kapacitami na vykurovanie pomocou obnoviteľných zdrojov.