Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
28. októbra 2021, 14:30
Čas čítania 6:30
Tímea Krauszová

Čo čítať, ak chceš spoznať svet sci-fi literatúry: veľkolepé príbehy, ktoré ťa dostanú do kolien

Čo čítať, ak chceš spoznať svet sci-fi literatúry: veľkolepé príbehy, ktoré ťa dostanú do kolien
Zdroj: Universal Pictures US
KULTÚRA KNIHY
Uložiť Uložené

Páčila sa ti Duna, už máš prečítanú aj knihu a hľadáš podobne kvalitné príbehy? Vyberáme tie najlepšie, z ktorých ti odletí dekel.

Konečne sa ti podarilo vidieť Dunu v kine (lebo pozrieť si tento skvost inde neuznávame ako možnosť). Keď opadne prvotné nadšenie a nastúpi hlad po pokračovaní, zistíš, že tak skoro to zrejme nebude.

Duna je jedným z najlepších filmov tohto roka. V našej recenzii obstála s fantastickým hodnotením 9,5 bodu z 10 a rýchlo sa zaradila medzi obľúbencov v redakcii. Rovnako famózne sú aj knihy, po ktorých zrejme každý fanúšik už siahol alebo si ich práve vychutnáva. Len ťažko sa niečo vyrovná tomu, čo autor Duny Frank Herbert vo svojich knihách vytvoril. Spolu s expertom na popkultúru a sci-fi Jurajom Malíčkom sme však vybrali sedem knižných príbehov, z ktorých ti porovnateľne odletí dekel.

Odporúčané
RECENZIA: Duna RECENZIA: Duna 20. októbra 2021, 13:30

Nie, nie sú určené iba pre zarytých fanúšikov tohto žánru – tým nie je ani samotná Duna, ktorá tak ako vo filmovej, tak aj v knižnej podobe ulahodí aj ľuďom, ktorí bežne vedeckú fantastiku nekonzumujú.

duna dune
Zdroj: Warner Bros./volně k použití

Brutálne opisy, postavy, ktoré si obľúbiš, a myšlienky o živote a svete, ktoré sa ti doteraz nepodarilo sformulovať. Aj to nájdeš v týchto knihách, pri ktorých si oddýchneš, užiješ umenie, ale aj sa zabavíš. Hoci podľa aktuálnych dát mladí ľudia čítajú čoraz menej, chceme dúfať, že si v tomto zozname nájdeš aspoň jednu, ktorú počas jesene stihneš. 

Odporúčané
Mladých Slovákov už nebaví čítať. Viac ako polovica žiakov počas dištančného vzdelávania neprečítala ani jednu knihu Mladých Slovákov už nebaví čítať. Viac ako polovica žiakov počas dištančného vzdelávania neprečítala ani jednu knihu 6. októbra 2021, 21:33

Prečo čítať sci-fi

Niečo je inak, to je definícia science-fiction, vraví Juraj Malíček. Podľa neho sci-fi príbehy nútia ľudí rozmýšľať komplexnejšie a vnímať súvislosti. Môžu to pritom byť aj banálne veci, ale keď ich autor pozmení, majú zásadný vplyv na celý svet. Môže to byť technologický objav alebo aj fantázia, zmena niečoho, čo tak v skutočnosti vo svete, v ktorom žijeme, nie je.


Fascinácia niečím, čo je inak – pokojne aj technologickým vývojom –, nás núti domýšľať si, ako sa svet zmení v dôsledku tej inakosti.

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Science fiction bokhandeln (@sfbok)


Skvelou ilustráciou je poviedka o tom, ako by hus mohla naozaj zniesť zlaté vajce. Nezmysel? Premýšľal nad tým Isaac Asimov, jeden z hádam najznámejších a zaslúžene aj najdôležitejších sci-fi autorov vôbec. Vedci v príbehu riešia, ako je možné, že sa rozprávkový motív objavil v realite. „To je presne tá fascinácia exaktnou vedou a možnosťami, ktoré ponúka. Zmeníme jednu drobnosť a máme celý príbeh.“

Sci-fi knihy podľa experta na popkultúru majú schopnosť meniť náš pohľad na svet. „Človek sa neprestáva čudovať aj banálnym veciam,“ vraví Malíček s tým, že rozvíjajú zmysel pre úžas (v angličtine sa to vo vedeckých kruhoch označuje ako sense of wonder). Inak sa čitateľom vedeckej fantastiky kráča svetom a majú aj bližšie k filozofii, nielen k technickým vedám. Aj Malíčka jeho pôvodne detská záľuba doviedla k humanitným vedám a nie k fyzike či chémii.

Odporúčané
10 kníh, ktoré by si mal prečítať každý: Klasiky aj súčasná literatúra do tvojej knižnice 10 kníh, ktoré by si mal prečítať každý: Klasiky aj súčasná literatúra do tvojej knižnice 8. apríla 2020, 13:27
Vyskúšaj predplatné
za 2,99
a čítaj všetko bez obmedzení
Pridaj sa k predplatiteľom
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 105224 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Ktoré knihy odporúča expert na sci-fi Juraj Malíček.
  • Ktoré z nich boli sfilmované a môžeš si tak užiť dvojitý zážitok z príbehu.
  • Ktoré sci-fi knižky ťa privedú k filozofickým úvahám a vôbec v nich nedominujú technické opisy.
Domov
Zdieľať
Diskusia