Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a ďaľšie letné festivaly
21. októbra 2021, 17:30
Čas čítania 2:40
Dominik Vetrák

KOMENTÁR: Duna je film, ktorý si nesmieš stiahnuť. Prečo by si mal film podporiť v kine a ideálne v IMAX-e?

FILMY A SERIÁLY DUNA KOMENTÁRE
Uložiť Uložené

Villeneuvova Duna je majstrovským dielom, aké v kine už veľmi nevídame.

Duna je konečne tu. Filmoví nadšenci si možno skôr povedia: nový film Denisa Villeneuva je konečne tu! A my sa asi radíme práve k nim.

Filmografia kanadského režiséra je plná skvostov, z ktorých väčšina oplýva nezabudnuteľnými kamerovými zábermi a nádhernou scenériou. Villeneuve je pravdepodobne najlepším režisérom súčasnosti, pokiaľ ide o vizuálne spracovanie a stvárnenie scén.

Je radosť sledovať jeho filmy na striebornom plátne. Duna, podobne ako Blade Runner 2049, je film plný nádherných záberov a omamných scén, ktoré ťa bez preháňania jednoducho vtiahnu do deja a nedovolia tvojej mysli opustiť prašnú planétu Arrakis. Teda za predpokladu, že snímku sleduješ v kine a ideálne v IMAX-e. 

Odporúčané
RECENZIA: Duna RECENZIA: Duna 20. októbra 2021, 13:30

Denis Villeneuve sa veľmi hneval, keď štúdio Warner Bros. oznámilo, že Duna bude spoločne s kinami premiérovať na streamovacej službe HBO Max. Ani v čase premiéry s tým stále nebol zmierený a my úplne chápeme prečo. Sledovať Dunu v televízore či na monitore je nepredstaviteľné.

Film doslova stvorený pre IMAX

Tento film bol vyrobený s úmyslom premietať ho v IMAX-e. Už obyčajné kino zmenšuje zážitok a „znehodnocuje“ výslednú kvalitu, na ktorú tvorcovia kládli dominantný dôraz pri audiovizuálnom spracovaní ako v predprodukcii, tak v produkcii a následne v postprodukcii.  

Duna je film, ktorý maximálne využíva moderné technológie kín. V okamihu, keď jej majstrovské aspekty konzumuješ v akomkoľvek inom formáte ako v kine, prichádzaš o neuveriteľne fyzický zážitok.

Pri filme, ktorý aktívne stavia práve na audiovizuálnom zážitku, s ktorým prepája každý aspekt rozprávania príbehu, je prakticky zbytočné snažiť sa vstrebať ho iným spôsobom. Nedokážeš doceniť jeho kvality, neužiješ si jeho najväčšie plusy a nepochopíš, čím je výnimočný. A zároveň tým posielaš facku tvorcom, ktorí to takto natočili priamo pre nás. 

Najlepšie filmy 2021
Zdroj: Warner Bros.

Dospelý, seriózny sci-fi blockbuster bez lacných komiksových atrakcií

Duna sa dala natočiť ako hlúpučký farebný blockbuster, ako každá iná komiksovka. Denis Villeneuve sa však rozhodol byť verný knižnému originálu a natočiť seriózne, vyspelé a prepracované sci-fi bez mainstreamových atrakcií. Nesnažil sa roztiahnuť ti ústa do úsmevu, ale v ohromujúci údiv, aj keď to znamenalo, že to bude náročnejšie, drahšie a potrvá dlhšie, než sa výsledný efekt dostaví. 

Odporúčané
KOMENTÁR: Ako začínajúca novinárka viem, že nedostanem rešpekt. Musí mi stačiť kvet a bozky od predsedu KOMENTÁR: Ako začínajúca novinárka viem, že nedostanem rešpekt. Musí mi stačiť kvet a bozky od predsedu 8. marca 2024, 15:15

Duna je sci-fi, ktoré nevyužíva lacné hollywoodske ťahy, ako prilákať mainstreamové publikum. Nespolieha sa na „marvelský“ humor, ale na to, že si ho divák dokáže užiť v pomalšom tempe, v ktorom sa vyníma práca s kamerou a režisérov zmysel pre detail a dokonalú prezentáciu. Iste, snímka má svoje chyby.

Môžeme jej vyčítať občasné drhnúce tempo či nelogickú dejovú líniu v súvislosti s lekárom, no v konečnom dôsledku to nič nemení na tom, že sa bavíme o diele, ktoré definuje kinozážitok, ako to už žiadny iný film dlho nedokázal. 

Takéto filmy sa už jednoducho netočia. Villeneuve je jedným z posledných hollywoodskych tvorcov, ktorý sa môže do takéhoto ambiciózneho projektu pustiť, aj napriek tomu, že si všetci uvedomujú, aké je to riziko a že sa to pravdepodobne nezaplatí. Aj preto tvorcovia a štúdio Warner Bros. potrebujú našu podporu. Potrebujú vidieť, že o film je najväčší záujem v kinách, že diváci sú stále ochotní zaplatiť za kvalitnú, originálnu a riskantnú blockbusterovú tvorbu. 

Najlepšie filmy 2021
Zdroj: Warner Bros.

Ak Dunu nepodporíš a tržby budú malé, dvojka nevznikne

Ak sa tak nestane, Duna bude na dlhé roky jedným z posledných blockbusterov, pri ktorých je cítiť, že ich natáčal režisér s jasnou a ambicióznou víziou bez toho, aby musel robiť kompromisy. A práve tie kompromisy sú neustále faktorom, ktorý vyčítame mnohým úspešným a kvalitným blockbusterom. Villeneuve sa pri Dune opäť zbavil okov a je to cítiť. V IMAX-e to pocíti každý divák, a aj keď si presne neuvedomuje, čo to znamená a prečo je to také ojedinelé, pochopí, že to chce zažiť znova. 

Odporúčané
Ako povedala Mojsejová, nedajte sa oj**ať. Dymová clona v parlamente síce znevažuje týrané ženy, ale pointa je inde (Komentár) Ako povedala Mojsejová, nedajte sa oj**ať. Dymová clona v parlamente síce znevažuje týrané ženy, ale pointa je inde (Komentár) 9. februára 2024, 17:00

Ak tomu však nebudú zodpovedať tržby z kín, Hollywood môže stratiť nádej. Nachádzame sa v pandemickej ére, ktorá navždy transformuje filmový a seriálový priemysel a zdá sa, že to nebude spôsobom, aký poteší fanúšikov kvalitnej filmografie.

Jason Momoa Duna
Zdroj: Continental film

Ak chceš vidieť druhú časť Duny, uzatvorenie tohto veľkolepého príbehu a všeobecne filmy, pri ktorých je normálne zízať na plátno s otvorenými ústami, podpor tento umelecký magnum opus v kinách. Urob si radosť, dopraj si maximálny filmový zážitok a vyber sa do IMAX-u. 

Domov
Zdieľať
Diskusia