Nič krajšie sme na území našich dvoch krajín do dnešného dňa nevideli.
Za roky, čo sa v redakcii venujeme architektúre, sme videli už množstvo luxusných nehnuteľností naprieč Slovenskou a Českou republikou, avšak nikdy nič také, ako je Lazy House v Zlíne. Dom, za ktorého vzhľadom stojí architekt Petr Janda, je výnimočným dielom po všetkých stránkach.
Myšlienka bývania leží mimo jeho fyzickej podoby a je postavená na princípoch priestorového prepojenia s prostredím, z ktorého dom vyrastá a do ktorého sa pozerá. Logika konceptu stojí na väzbách medzi domom a mestom, domom a záhradou a záhradou s mestom. Vzťahová schéma plynulo pokračuje aj vnútri, kde interiér spoločenskej časti pocitovo prechádza všetkými priestormi až naspäť do exteriéru.
Pozemok je súčasťou nového urbanistického celku, ktorý vznikol adaptáciou bývalej záhradkárskej oblasti – a výsledkom je 6 veľkorysých stavebných parciel (cca 1 400 štvorcových metrov) napojených na okolitú infraštruktúru.
Samotný dom má úžitkovú plochu 345 štvorcových metrov a architekt ho navrhol ako kompaktný solitérny objem na štvorcovom pôdoryse s pootočením dispozície vnútri plášťa. Kompozícia je vytvorená do svahu vďaka zapustenému spodnému podlažiu. Rotácia dispozície umožnila rozmiestnenie obytných miestností po obvode tak, že si udržujú vlastnú intimitu aj výhľadovú logiku.
Celkové dispozičné usporiadanie minimalizuje použitie komunikačných koridorov v prospech plynulého obytného priestoru. Zónovanie na izbové a spoločenské časti je vedené od stredu k okraju. Medzi najdominantnejšie materiály patrí betón, kov, sklo a drevo, ktoré nájdeš naprieč všetkými priestormi. Čo sa týka zariadenia domu, väčšina bola vyrobená na mieru a spĺňa najprísnejšie požiadavky.
Záhradná časť plynulo „obteká“ dom, vytvára skryté pobytové miesta chránené pred pohľadmi z ulice a zároveň majiteľom umožňuje panoramatické výhľady na mesto. K dispozícii je aj bazén, samostatná vínna pivnica a prekryté vonkajšie sedenie z dreva ako vystrihnuté z magazínu. Viac detailných informácií o tomto architektonickom skvoste zo Zlína nájdeš na webe Brainwork Architects.
Obsah vznikol v spolupráci so spoločnosťou Linka News.