Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
6. septembra 2021, 13:48
Čas čítania 1:30
Dominik Vetrák

Prvé recenzie a ohlasy na Dunu hovoria o sci-fi filme roka a veľkolepom kinozážitku. Má to však háčik

Prvé recenzie a ohlasy na Dunu hovoria o sci-fi filme roka a veľkolepom kinozážitku. Má to však háčik
Zdroj: Warner Bros.
FILMY A SERIÁLY DUNA
Uložiť Uložené

Duna má premiéru už v októbri. Ako veľmi sa na ňu máš tešiť?

Duna od kanadského filmového virtuóza Dennisa Villeneuva dorazí do slovenských kín 22. októbra. Warner Bros. podľa všetkého film nebude odkladať, no a my na teba apelujeme, aby si si snímku pozrel v čo možno najlepšom a najväčšom kine, ideálne v kine IMAX v Bratislave. Dúfa v to aj režisér, ktorý opäť prízvukuje, že Duna je film robený pre kiná, nie pre domácnosti a streamovanie. 

A súhlasia s ním aj recenzenti. Snímka má po 34 recenziách priemerné hodnotenie 8,2 z 10, takže sa nedá povedať, že by hrozilo nejaké sklamanie. Z tej menšiny negatívnych odoziev sa dá vybrať názor, že snímka občas pôsobí príliš audiovizuálne. Že je natoľko veľkolepá a pompézna, až sa preto občas strácajú postavy (čo však asi poteší knižných fanúšikov). Iné recenzie zase prácu s postavami chvália.

Odporúčané
Čo má Shang-Chi spoločné s Iron Manom, ako sa do filmu dostal veľký Hulkov záporák a čo znamenali potitulkové scény s Avengermi? Čo má Shang-Chi spoločné s Iron Manom, ako sa do filmu dostal veľký Hulkov záporák a čo znamenali potitulkové scény s Avengermi? 5. septembra 2021, 12:30

Villeneuve sa nebojí pustiť nohu z plynu, zastaviť sa pri viacerých scénach a nechať postavy viesť dialógy bez toho, aby niečo vybuchovalo. Na druhej strane snímka sa miestami javila príliš chladná, takže aj keď boli postavy sympatické a herecké výkony úžasné, niektorým recenzentom bolo jedno, čo sa s postavami stane, a želali by si, aby to bolo emotívnejšie. 

Niektorí recenzenti Dunu prirovnávajú k Blade Runner 2049, keď forma občas prevyšovala obsah. Villeneuve však v každom prípade natočil oku lahodiaci veľkolepý blockbuster, ktorý z audiovizuálnej stránky poteší každého fanúšika kinematografie.

Podaril sa aj soundtrack od Hansa Zimmera, úžasná kamera od Craiga Frasera a opäť spomenieme aj geniálne herecké obsadenie.

Niektorí sa obávajú, že vizionársky štýl a talent Dennisa Villeneuva zatieni obsahovú (scenáristickú) stránku, no tých negatívnych a sklamaných názorov je oproti tým pozitívnym fakt málo. Väčšina recenzentov sa zhodne, že ide o „sci-fi masterpiece“ a film roka. Viac sa o ňom dozvieš tu.

Domov
Zdieľať
Diskusia