Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
17. augusta 2021, 12:45
Čas čítania 5:38
Jakub Paulík

Hotentotská venuša vystupovala polonahá v klietke. Ľudí fascinoval jej zadok a výrazné genitálie

Hotentotská venuša vystupovala polonahá v klietke. Ľudí fascinoval jej zadok a výrazné genitálie
Zdroj: British Library a Library of Congress
ZAUJÍMAVOSTI FREAK SHOW HOTENTOTSKÁ VENUŠA RASIZMUS A PRÁVA MENŠÍN SARAH BAARTMANOVÁ
Uložiť Uložené
Citlivý obsah
Článok môže obsahovať:
 • produkty a služby určené pre osoby staršie ako 18 rokov
 • sex, nahotu a iný NSFW obsah
 • násilie, krv alebo obsah nevhodný pre citlivé povahy
mám nad 18 rokov
a chcem zobraziť obsah
späť na hlavnú stránkuSpäť

Z Afriky ju odviezli do Európy, kde ľudia za peniaze pozorovali jej výraznú zadnú časť tela.

Prírodovedec pozeral na jej netradičné genitálie a výrazný zadok. Zapísal si, že fyzickým vzhľadom má bližšie k opiciam ako k človeku. Potvrdzoval si tak svoju rasovú teóriu, podľa ktorej sú belosi niečo viac.

Sarah Baartmanová bola jeho ďalším exemplárom, na ktorom chcel svoje vnímanie sveta odprezentovať verejnosti. Narodila sa v Južnej Afrike, no posledné roky života strávila v Anglicku a Paríži, kde sporo odetá vystupovala pred davmi Európanov.

Kto si priplatil, mohol si jej telo aj chytiť. Neskončilo sa to však iba pri tom. Posledný z jej „pánov“ si z mladej Afričanky spravil prostitútku. Trpký život utápala v alkohole a zomrela osamotená a v biede.

V tomto článku si prečítaš:
 • Čo jej sľúbili zamestnávatelia pri odchode z Afriky.
 • Čo ľudí fascinovalo na jej zadnej časti tela a genitáliách.
 • Ako prebiehali jej vystúpenia.
 • Kto si mohol dovoliť súkromné prehliadky.
 • Prečo jej niektoré ženy závideli.
Ilustračná fotografia steatopýgie z roku 1869.
Ilustračná fotografia steatopýgie z roku 1869. Zdroj: Picryl/British Library

Telo, aké ešte nevideli

Nechala sa presvedčiť, aby so svojimi novými zamestnávateľmi odišla do Londýna. Sľúbili jej, že tam strávi iba niekoľko rokov, dobre si zarobí a nakoniec sa môže vrátiť do rodnej Afriky. Požadovali od nej iba to, aby bola sama sebou. Jej výrazné boky a zadok vzbudzovali v tej dobe obrovskú zvedavosť. Niekto sa iba s úžasom pozeral, iní sa jej chceli aj dotknúť. Mnohí ňou však opovrhovali.

Odporúčané
Úprimná skladba mladého queer Róma z Detvy sa stala hitom: Slovákom som nastavil zrkadlo, futbalový dres bol zámer (Rozhovor) Úprimná skladba mladého queer Róma z Detvy sa stala hitom: Slovákom som nastavil zrkadlo, futbalový dres bol zámer (Rozhovor) 12. mája 2023, 14:30

Saartjie alebo Sarah Baartmanová (jej pravé meno nepoznáme) sa podľa väčšiny zdrojov narodila vo vojnovej zóne v Južnej Afrike približne v roku 1789. Kým dosiahla adolescentný vek, prišla o obidvoch rodičov a onedlho nato jej holandskí kolonisti zavraždili aj partnera, informuje BBC. So zosnulým mužom čakala dieťa, ktoré krátko po narodení zomrelo. Pritom komandá kolonistov sa pri vraždení nezameriavali len na mužov, ale aj na ženy a deti.

Osamelá Sarah sa presunula do Kapského Mesta, kde približne do 19 až 20 rokov pracovala ako slúžka na farme Petra Cezara. S prísľubom vystupovania v šou ju v roku 1810 odviezol z Afriky brat jej šéfa Hendrick Cezar a lekár Alexander Dunlop. Ako žena z kmeňa Khoinov mala veľmi výrazné črty.

Dvojica mužov vedela, že na jej netradičných telesných rysoch môže slušne zarobiť. Jej zadná časť tela bola výrazná následkom steatopýgie, pri ktorej ide o nadmerné nahromadenie tukov v oblasti bokov a zadku. V prípade kočovného kmeňa Khoinov, odkiaľ Sarah pochádzala, nešlo o nič výnimočné.

V porovnaní s britskými ženami však bola v očiach miestneho obyvateľstva výnimočná – v dobrom aj zlom zmysle slova. Niektorí ju obdivovali, iní ňou opovrhovali, no našli sa aj takí, ktorí jej závideli.

„Musíte mať na pamäti, že v tej dobe bolo veľmi módne a žiaduce, aby ženy mali veľké zadky, takže veľa ľudí jej závidelo, že to mala prirodzene bez toho, aby musela zvýrazňovať svoju postavu,“ tvrdí Rachel Holmesová, autorka knihy The Hottentot Venus: The Life and Death of Saartjie Baartman.

Ilustračná fotografia steatopýgie.
Ilustračná fotografia steatopýgie. Zdroj: Wikimedia/Welcome Images

Otrokyňa z Afriky alebo šoumenka, ktorá si chcela zarobiť?

Dodnes sa vedú spory o tom, či bola Baartmanová vo vzťahu k svojim zamestnávateľom „otrokyňou“ alebo partnerkou. Informácie o tom, či odišla so svojimi šéfmi dobrovoľne alebo ju prinútili, sa líšia. Život slúžky bol tým jediným, čo poznala, a tak ju možnosť odchodu za veľkú mláku mohla fascinovať. Faktom však je, že bola negramotná, a tak zrejme podpísala zmluvu, ktorá mohla byť legálna, no určite nebola veľmi morálna. V Európe ju totiž vystavovali ako kus mäsa.

Odporúčané
Oslovili sme slovenských Maďarov: Ak by Orbán obsadil územie južného Slovenska, pôjdem ho brániť (ANKETA) Oslovili sme slovenských Maďarov: Ak by Orbán obsadil územie južného Slovenska, pôjdem ho brániť (ANKETA) 20. februára 2023, 12:30

„Je to komplexný prípad a vzťah medzi Baartmanovou a jej manažérmi určite nebol rovnocenný, aj keď mala nejakú možnosť voľby alebo cítila, že by mohla svojím výkonom niečo – materiálne alebo iné – získať,“ tvrdí historik Christer Petley, ktorý je okrem iného odborníkom na históriu koloniálnych osadníkov a otrokárov.

Vyskúšaj predplatné
za 0,33
a čítaj všetko bez obmedzení
Pridaj sa k predplatiteľom
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 101523 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

 • Ako sa aktivisti postavili za jej práva.
 • Čo povedala na súde o svojich šéfoch.
 • Ako sa dostala k novému pánovi, ktorý ju predal na prostitúciu.
 • O rasistických výrokoch, ktorými ju prirovnali k opici.
 • Čo sa stalo s jej telom po smrti.
Domov
Zdieľať
Diskusia