Prežili skúšku času a dnes sú bežne využívané v módnom svete. Kto ich stvoril, kto ich nosil a ako sa inovovali? Spoznaj 7 módnych kúskov a prvkov, ktoré máš v skrini pravdepodobne aj ty.
Že džínsy pôvodne slúžili ako pracovné nohavice a nepochádzajú z Ameriky, že bandana pomáhala pri tajnej komunikácii homosexuálov a že klasickú koženú bundu, ako ju poznáme dnes, vymysleli takmer pred storočím? Čo všetko si ešte netušil o bežne používaných kúskoch a rôznych prvkoch, ktoré dnes módny svet miluje?
- Ako vyzerali vybíjané cvoky v minulosti.
- Vďaka komu si údajne gay a fetišová komunita obľúbila harness.
- Čo symbolizovali farebné bandany v minulosti.
- Vďaka ktorému hercovi sa svetovo preslávila kožená bunda.
- Čím boli vystužené korzety v minulosti.
- Podľa ktorého ostrova sa nazýva jedna z najpoužívanejších a najobľúbenejších výšiviek módneho sveta.
- Prečo boli džínsy prvotne pracovné nohavice určené pre robotníkov.
Sedem módnych kúskov a prvkov prevzatých z rôznych krajín a kultúr, o ktorých pôvode a histórii si možno ani netušil. Aspoň jeden z nich s obľubou nosíš aj ty. Poznatok o tom, kto ho vymyslel a na čo sa pôvodne využíval, rozhodne obohatí tvoje vedomosti.
7. Vybíjané cvoky a hroty
„Vybíjance“ sme už videli azda na každom kuse oblečenia a doplnkov. Hranaté, špicaté či ostnaté – vychádzajú z punkovej kultúry a sú obľúbené práve v rámci nej. Od svojich začiatkov v 70. rokoch v Anglicku a USA bolo punkové hnutie vždy úzko spojené s prezentáciou svojich členov v oblasti módy a starostlivosti o vlasy.
Aj keď sú tieto kovové prvky malé, rozhodne nie sú zanedbateľné či neviditeľné. Nesú znaky rebélie, anarchie i spoločenského vyvrheľstva. Samotné cvoky či vybíjance vzbudzujú v ľuďoch pocity nebezpečenstva a agresie.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Tento „nebezpečný“ trend údajne pochádza z dávnych čias, keď muži nosievali brnenia. Bojovníci na sebe mali brigantínu, čo je typ zbrojenia, na ktorom sú kovové doštičky umiestnené na koži a pripevnené nitmi. Tak sa chránili v boji pred čepeľou meča i hrotmi z letiacich šípov.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Možno aj práve vďaka brneniam mohol vzniknúť tento dnes už módny prvok. Punkeri cvoky využívajú pre ich odstrašujúci efekt a najčastejšie nosievajú kožené bundy posiate malými pichľavými ostňami. Rovnako k typickým punkerským doplnkom patrí aj vybíjaný choker.
Vybíjance teda perfektne navodzujú atmosféru tajomného nebezpečenstva, ktorú využívajú aj módni návrhári z celého sveta a dodávajú svojim modelom požadovaný rebelský rozmer.
6. Harness pre každého
Postroje na telo si získavajú čoraz väčšiu fanúšikovskú základňu aj v módnom priemysle. Nie je to tak dávno, čo herci Michael B. Jordan, Timothée Chalamet a Chadwick Boseman na rôznych spoločenských udalostiach spopularizovali tento stále pomerne nový trend.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Aká je však história tohto netradičného módneho doplnku? Existuje niekoľko možných ciest, kam sa vydať. Niekto tvrdí, že za predchodcu harnessu sa považujú zvieracie postroje, ktoré slúžili ako opora a zabezpečovali rozloženie váhy ťahaného nákladu na celé telo. Iní sa prikláňajú k horolezeckému výstroju a iní zas k forme japonského kočovného divadla kabuki, ktoré využívalo techniku spútania lanami.
Životaschopnosť harnessov udržuje aj gay a fetišová scéna. Harness priťahuje pozornosť na určité časti tela a tým vyzdvihuje ich atraktivitu. Prvé kožené postroje vznikli v 70. rokoch minulého storočia a zásluhu na ich zviditeľnení má aj fínsky umelec Touko Valio Laaksonen, známy pod prezývkou Tom z Fínska.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Pre vtedajšiu cenzúru sa nemohli vyobrazovať homosexuálne páry pri milostnom styku, a preto umelec Tom údajne začal kresliť mužov homosexuálov ako gladiátorov v postrojoch. Jeho kresby sa publikovali v rôznych časopisoch a možno práve pre istú dávku zmyselnosti a erotiky si harness obľúbila gay a fetišová komunita.
Či už je pôvod taký, alebo onaký, faktom zostáva, že harness sa adaptoval do módnych doplnkov a je využívaný mužmi aj ženami ako trend na skvelé ozvláštnenie každého športového i elegantného outfitu.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
5. Bandana – malá šatka s veľkým (a rôznorodým) významom
Taký malý kúsok látky obviazaný okolo ruky, krku či na hlave má bohatú históriu plnú rôznych významov. Bandana, teda malá šatka so špecifickým vzorom, pochádza z konca 17. storočia pravdepodobne z južnej Ázie či zo Stredného východu.
Šatku využívali kovboji z praktického dôvodu. Chránili sa pred slnkom, prachom a potom. Svetoví návrhári ako Saint Laurent či Kozaburo bandany využívali vo svojich kolekciách a vrátili tak kovbojskú kultúru a estetiku do populárnej kultúry.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Možno málokto vie, že bandany sa využívali ako tajná komunikácia medzi homosexuálmi v časoch spoločenského útlaku. Farba šatky nosenej ako vreckovka totiž naznačovala rôzne sexuálne fetiše, ktoré nositeľ preferoval. Dnes tento význam zostáva skrytý v úzadí, no niektorí bandanu nosia na pride festivaly ako znak podpory a úcty.
Ďalším významom bandany je príslušnosť ku gangu. V Los Angeles napríklad konkurenčné gangy Bloods a Crips používali modrú a červenú farbu šatiek, aby rozlíšili svojich ľudí a podporovateľov. Aj preto sa tento malý kúsok látky spája s trestnou činnosťou. Zločinci si ho radi uväzovali okolo krku a na verejnosti si ním zakrývali tvár.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
4. Kožená bunda má už vyše 90 rokov
Určite máš aj ty jednu v skrini, ktorá na teba čaká vždy, keď sa ochladí. Zaručene aj ty miluješ ten pocit sebavedomia a sexy drsnosti prichádzajúci s oblečením si druhej kože. Možno to cítia aj motorkári, pre ktorých je kožená bunda typická a ktorí ju nosia doteraz.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Vďaka ktorému hercovi sa svetovo preslávila kožená bunda.
- Čím boli vystužené korzety v minulosti.
- Podľa ktorého ostrova sa nazýva jedna z najpoužívanejších a najobľúbenejších výšiviek módneho sveta.
- Prečo boli džínsy prvotne pracovné nohavice určené pre robotníkov.