V Anglicku prestali platiť platiť takmer všetky protipandemické opatrenia. Išlo o dobrý krok alebo je to nezodpovedné a spôsobí to ďalšiu katastrofu?
V Anglicku už nie je povinné nosenie rúšok (treba ho mať jedine v hromadnej doprave) ani dodržiavanie rozstupov. Prestali tam platiť takmer všetky zvyšné protipandemické opatrenia, čo mnohých desí, keďže boj s variantom delta ešte zďaleka nie je zažehnaný. Otvorené budú diskotéky aj divadlá či štadióny.
Britský premiér Boris Johnson v nedeľu občanov vyzval, aby boli naďalej obozretní a zodpovední. Anglický lekár a epidemiológ, zároveň hlavný lekársky poradca pre vládu Spojeného kráľovstva a hlavný vedecký poradca ministerstva zdravotníctva a sociálnej starostlivosti Chris Whitty však varoval pred bezhlavým uvoľnením.
Whitty sa vyjadril, že počet hospitalizácií pri covide sa každé tri týždne zdvojnásobuje a v budúcnosti by Anglicko mohlo dosiahnuť strašidelné čísla. Nie je jediný, čo zdvíha varovný prst. Ako ďalej uvádza BBC, vedci z celého sveta sa stretli na virtuálnom samite a kritizovali plány vlády Spojeného kráľovstva na zmiernenie protipandemických obmedzení.
Konkrétne až 1 200 vedcov podporilo list pre lekársky časopis Lancet, v ktorom boli plány britského premiéra Borisa Johnsona označené za predčasné. Vyjadrili sa, že Británia týmto rozhodnutím smeruje ku katastrofe, a označili ho za neetické a nebezpečné pre celú planétu.
Znepokojenie zo súčasnej situácie v Anglicku vyjadril napríklad aj William Haseltine, americký virológ, predseda a prezident spoločnosti Access Health International. Túto stratégiu vystaviť obyvateľstvo podobnému riziku označil za vražednú a uviedol, že ani vakcíny nemusia pandémiu úplne eliminovať.
Na jeho slová nadviazal aj Meir Rubin, právnik, ktorý radí izraelskej vláde v oblasti riadenia rizík. Uviedol príklad, že aj napriek tomu, že v jednom izraelskom regióne bolo viac ako 80 % populácie úplne zaočkovaných vakcínou Pfizer-Biontech, došlo tam k opätovnému vážnemu prepuknutiu šírenia koronavírusu.