Môže byť pravdivá legenda, že kráľovná Mária Antoinetta, čakajúc na svoju popravu, cez noc ošedivela? Ako stres pôsobí na naše vlasy?
Prečo niektorí ľudia ošedivejú na staré kolená a iní si rátajú strieborné vlasy v desiatkach už v relatívne mladom veku? Prirodzený proces starnutia organizmu so sebou prináša aj šedivenie vlasov. To, že naše vlasy stratia svoju farbu, však môže byť spôsobené aj stresom, ktorý prežívame.
- Čo je syndróm Márie Antoinetty.
- Ako vedci spôsobili zošedivenie myší.
- Aký je rozdiel medzi sivým a bielym vlasom.
- Ako to vyzerá vo vystresovanom chromozóme.
- Čo určuje rýchlosť opotrebenia našich buniek a ich smrť.
Ja z teba zošediviem
Canities subita (lat. náhle zošedivenie) je dermatologický stav, počas ktorého dochádza k náhlej zmene farby vlasov na bielu. Tento stav sa niekedy označuje aj ako syndróm Márie Antoinetty, pretože podľa legendy kráľovná Mária Antoinetta, čakajúc na svoju popravu gilotínou, cez noc zošedivela (jej vlasy zmenili farbu z tmavej na bielu). Môže stres a úzkosť spôsobiť, že sa naše vlasy zmenia na biele?
Život na vlásku
Základnou zložkou vlasu je bezfarebný proteín nazývaný keratín, ktorý vytvorí biely vlas. Celú farebnú rozmanitosť dodávajú bunky nazývané melanocyty. Vo vlasovom folikule (tkanivo pripomínajúce vačok, obklopujúce vlas; vyrastá z neho vlas) ich po väčšinu nášho života produkujú kmeňové bunky. Melanocyty vytvárajú pigment melanín a práve pigment podmieňuje farbu vlasu. Jeden vlasový folikul je schopný počas života vyprodukovať 20 – 30 vlasov, pričom na pokožke hlavy máme takýchto folikulov 100 000 – 150 000.
Melanín sa môže vyskytovať v dvoch základných formách/odtieňoch: najbežnejší tmavohnedý alebo čierny (polymér eumelanín) a žltý alebo červený (polymér feomelanín). Okrem pigmentácie ľudskej pokožky, vlasov a očí poskytuje melanín aj ochranu pred škodlivými účinkami ultrafialového žiarenia.