Prečo je návrat medzi ľudí vyčerpávajúci aj pre extrovertov, ktorí milujú ľudí?
Do redakcie sme sa vrátili pred niekoľkými týždňami. Konečne môžeme veci riešiť z očí do očí, efektívne a najmä ľudsky.
Na ten moment som čakala mesiace. Už nemusím vypisovať správy a dohodovať videohovory, stačí sa nakloniť cez stôl a opýtať sa šéfredaktora. Spoločné obedy, produktívne debaty, nápady a spoločné vymýšľanie sú späť. Rozhovory robím osobne, môžem navštíviť respondentov v ich práci alebo doma, zobrať ich na kávu, socializovať sa. Vrátili sa nám reportáže, fotenia, ankety so živými ľuďmi a nie len s telefónnymi číslami alebo instagramovými účtami.
Je to osviežujúce, veľmi nám to chýbalo a napriek tomu so zármutkom musím priznať: neskutočne ma „návrat do normálu“ vyčerpáva.
Nový normál je strašne hlučný
Porada, rozhovory, otázky na hovorcov a odborníkov, obedná pauza pri počítači, lebo inak nestíham... v posledných týždňoch mi prvá polovica pracovných dní ubehne veľmi rýchlo. Teším sa na kolegov, ešte stále nepoznám všetkých, ktorí sa v priebehu pandémie u nás stihli zamestnať. No po obede prichádza útlm, ktorý nevie zmierniť žiadne množstvo spánku, zeleniny či kofeínu.
Nie som totiž unavená fyzicky, ale psychicky. Hudba je príliš hlučná, každý okolo sa neustále rozpráva a oproti mojej oáze pokoja a kreativity je v redakcii jednoducho príliš rušno. Rok doma ma naučil na svoje tempo a spôsob práce, ktoré nezapadajú do bežných kancelárskych priestorov. Nemôžem si ľahnúť alebo osviežiť sa sprchou. Nemôžem sa vykričať, keď som nervózna, lebo sa mi rúcajú plány. A už vôbec sa nemôžem na kolegov osočiť alebo zatvoriť dvere. Jednoducho sa musím nanovo učiť pracovať v spoločnosti.
„Je to úplne prirodzené. Keď sa na dlhší čas ocitneme v určitom stereotype, mozog si vytvorí návyk,“ povedal nám neuropsychológ Robert Krause.
Návyk je pre mozog dobrý: vytvára pocit istoty, automatizuje rozhodnutia, v prípade cvičenia či iných návykov ťa podrží v dni, keď motiváciu nemáš veľmi vysokú. Najskôr sme si ťažko zvykali na home office, teraz sa niektorí z nás môžu trápiť pri návrate do kancelárie.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Prečo môžeš cítiť po dlhom čase opäť v kancelárii únavu.
- Či by nám pomohlo natrvalo ostať doma v izolácii.
- Ako sa aj na sociálnu únavu pozerať v dobrom.