Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
Tento obsah je sponzorovaný obsah neziskovej organizácie Človek v ohrození
29. apríla 2021 o 12:42
Čas čítania 3:57
Sponzorovaný obsah

Opýtali sme sa mladých Slovákov, ako si predstavujú rok 2050

Opýtali sme sa mladých Slovákov, ako si predstavujú rok 2050
Zdroj: Daniela Krajčová
ZAUJÍMAVOSTI EKOLÓGIA SLOVÁCI UDRŽATEĽNOSŤ
Uložiť Uložené

Ekologickejšie riešenia v mnohých oblastiach života, elektromobily a sankcie za zlé separovanie odpadu. A ako to vidíš ty?

Ako vidíš rok 2050? Budeme všetci recyklovať, všade budú cyklotrasy a autá na benzín pomaly, ale isto nahradia tie na elektrický pohon? Každý si predstavuje budúcnosť inak. V spolupráci s neziskovou organizáciou Človek v ohrození sme preto zisťovali, ako vidia mladí Slováci rok 2050. 

Viac informácií

Prečo práve rok 2050? 

Mnohí si to možno neuvedomujú, no rok 2050 je pre nás kľúčový a všetko, čo môže byť vtedy inak, by sme mali zmeniť už dnes. K tomuto roku sa viaže viacero stratégií a cieľov, v rámci ktorých sa chce Slovensko stať ekologickejšou krajinou s dôrazom na udržateľnosť. Ako krajina sme sa preto zaviazali napríklad k Parížskej klimatickej dohode, Európskej zelenej dohode alebo k Nízkouhlíkovej stratégii rozvoja Slovenska. 

Takto si rok 2050 predstavuje Nikoleta Kováč, známa ako blogerka Surová dcérka.
Takto si rok 2050 predstavuje Nikoleta Kováč, známa ako blogerka Surová dcérka. Zdroj: Človek v ohrození

Musíme už dnes myslieť na budúcnosť

Aj napriek tomu väčšina z nás netuší, kam smerujeme. Budeme mať na Slovensku viac cyklotrás, recyklovanie bude povinné alebo zasadíme viac stromov a zakážeme ich výrub? Je načase prestať sa pozerať do minulosti a predstaviť si budúcnosť. Ak si nepoložíme otázky, kam smerujeme a ako si predstavujeme budúcnosť, nemáme šancu nič zmeniť. Len čo máme predstavu o budúcnosti, môžeme ju komunikovať na najvyšších miestach – poslancom a poslankyniam v Národnej rade SR, ktorí majú moc veci meniť naozaj vo veľkom. 

Daj vedieť, ako si predstavuješ rok 2050, a vyhraj ceny 

Človek v ohrození v rámci iniciatívy Predstavme si 2050 vyzýva ľudí, aby sa zapojili do ich prieskumu, ktorý má zistiť, ako si Slováci predstavujú budúcnosť Slovenska. Nielenže môžeš nasmerovať našu krajinu k lepšej budúcnosti, ale máš aj možnosť získať hodnotné ceny. Vyplnením prieskumu sa zapojíš do žrebovania o smart hodinky, vermikompostér či knihu Ne/Udržateľní

Chcem sa zapojiť
súťaž
Zdroj: Človek v ohrození
Ako budú využité výsledky prieskumu? 
Pri komunikácii s verejnosťou s cieľom podporiť uvažovanie v rámci konceptu trvalo udržateľného rozvoja.  
● Budú zaslané poslancom a poslankyniam Národnej rady SR. 
● Budú zaslané aj relevantným štátnym inštitúciám a výborom s apelom na ich zohľadnenie.

Ako si predstavujú rok 2050 naši fanúšikovia?

Na našom instagramovom účte sme sa opýtali fanúšikov, ako si predstavujú rok 2050 oni. Či vidia Slovensko ako vegetariánsku krajinu plnú cyklotrás, akí podľa nich budú ľudia a čo očakávajú. 

Sára si myslí, že budú ešte väčšie výkyvy tepla, čo ovplyvní aj náš šatník. Budeme musieť mať vždy poruke rôzne druhy oblečenia, aby sme boli pripravení na rozdielne počasie. „Predstavujem si, že väčšina ľudí bude mať elektromobily a že veľa bežných činností sa prenesie do online prostredia, takže nebude potrebné sťahovať sa kvôli práci alebo dochádzať za prácou v takej miere. Myslím si, že kompostovanie bude bežnou súčasťou našich životov (budeme mať na to vyhradený priestor, ako máme teraz koše na separovanie) a že nesprávne separovanie odpadu bude sankcionované. O 30 rokov by sa mohlo podariť zlepšiť aj vlaky, ktorými by sa mohlo viac cestovať, lebo by to trvalo oveľa kratšie ako autom.“

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: Unsplash/László Glatz/na voľné použitie

Menej nenávisti a podpora zdravého životného štýlu

O svoju predstavu roka 2050 sa s nami podelil aj Ján. Budúcnosť si predstavuje oveľa viac ekologickú. „Vyššia úroveň ochrany našej prírody, kvóty na menej emisií, lepšia a organizovanejšia separácia a recyklácia odpadu a tzv. zelená doprava (kolobežky, bicykle, skejtbordy atď.),“ vysvetľuje. 

ján
Zdroj: archív respondenta

 

„Myslím si, že vláda by sa mala viac zaujímať o zdravie svojich občanov, resp. zdravý životný štýl. Mali by vystavať viac ihrísk, vonkajších fitiek. A myslím si aj, že by mohli podporiť majiteľov fitnescentier, keďže počas korony zažívali ťažké chvíle.“

Ján si navyše predstavuje, že v roku 2050 bude medzi ľuďmi menej nenávisti. Chcel by, aby ľudia menej pracovali a viac si užívali život. „Mali by sme si uvedomiť, že nenávisť a predsudky sú najväčším nepriateľom ľudstva. Našu planétu a ľudské životy nezachránime tým, že sa budeme medzi sebou urážať, ale musíme začať spolupracovať. Každý z nás je človek. Z toho istého mäsa. A to, akú máme farbu alebo vierovyznanie, nehrá žiadnu rolu.“

Motivácia od vlády k ekologickejšiemu rozmýšľaniu aj ochrana prírody

Veronika si myslí, že 29 rokov, ktoré máme pred sebou, je dosť dlhý čas na to, aby sme veci prehodnotili a smerovali k zlepšeniu, aby sme naozaj dosiahli trvalo udržateľný život. „Čo sa týka budúcnosti tejto krajiny, myslím si, že máme veľké rezervy a vláda by mohla podniknúť kroky, ktoré by mohli viesť k zlepšeniu. Určite by sme sa na Slovensku mali zamerať na to, aby sme si prírodu viac vážili a starali sa o ňu, keďže často počúvame o zbytočných výruboch lesov.“ 

veronika
Zdroj: archív respondentky/Pavlicek photography

„Verím, že do roku 2050 by sa mohol zlepšiť systém recyklovania a separovania. Čiže najskôr začať poriadne separovať a z týchto vecí recyklovať, aby sme sa dostali do bodu, keď veľká časť vecí, ktoré ako konzumná spoločnosť využívame, by sa dali znova použiť. Aj ja sama preto separujem, v domácnosti separujeme a snaží sa aj naše mesto, keďže sme dostali nádobu na bioodpad. Verím, že tieto separované veci sú následne aj správne recyklované.“

„Okrem toho som majiteľkou veľkého množstva oblečenia. V poslednom čase som sa snažila toto množstvo vecí obmedziť.“ Veronika to však podľa vlastných urobila tak, aby čo najmenej zaťažila planétu. Oblečenie buď niekomu darovala, predala, alebo v prípade, že ho musela vyhodiť, ho dala do nádob, ktoré sú na to určené. Myslí si, že vláda by mala viac motivovať ľudí k ekologickejšiemu zmýšľaniu, keďže teraz je na to ideálny čas, aby mali budúce generácie krajinu, kde im budeme môcť ukazovať peknú prírodu a lesy. 

Aby sa niečo zmenilo, museli by sme sa do toho vrhnúť všetci

Maximilián je stredoškolák a má v pláne vybudovať si v budúcnosti firmu, ktorá by predstavovala nejakú značku, napríklad oblečenie alebo autá. Myslí si, že pre to, aby bol rok 2050 pozitívnejší, nerobí nič ani on a ani 70 % Slovákov. „Aby sa niečo zmenilo, tak by museli všetci urobiť niečo naraz, niečo produktívnejšie, alebo teda aspoň pomáhať nejak svetu. Či už ide o globalizáciu, topenie ľadovcov, alebo o to, ako sa dostane celá ekológia do rozpadu. Myslím si, že by sa do toho museli vrhnúť všetci, aby to ovplyvnilo danú situáciu.“

„Čo sa týka vlády, myslím si, že tá nikomu nepomôže. Jedine by mohli byť pre podnikateľov nižšie dane. Každý si musí svoj biznis vypracovať sám,“ dodáva. 

maximilián
Zdroj: archív respondenta

Tak čo, ako vidíš rok 2050 ty? Vyplň dotazník a urob už dnes krok k lepšej budúcnosti

Zapojiť sa do prieskumu
Domov
Zdieľať
Diskusia