Týmto si chcel vystreliť z ošiaľu okolo tokenov NFT.
„Ak ľudia predávajú umenie a gifká, prečo nepredávať svoje prdy?“ uviedol 36-ročný Alex Ramírez-Mallis pre The Post po tom, čo sa začal dražiť svoje zvukové nahrávky prdov z karantény na online trhu.
Na výročie zavedenia karantény v Spojených štátoch sa rozhodol zverejniť „Jeden kalendárny rok nahratých prdov“. Je to kompilácia zvukov prdenia, ktoré Alex a jeho kamaráti nahrávali a posielali do skupiny na Whatsappe počas lockdownu. Súbor má celkovo 52 minút.
Najvyššia cena, ktorú mu zatiaľ na internete za celú zložku ponúkajú, je 183 dolárov. Zámer Alexa Ramírez-Mallisa a jeho priateľov nebol na nahrávke vlastných prdov zbohatnúť. Chcel si jednoducho vystreliť z fanatickej viery fanúšikov kryptomien.
„Ošiaľ z nezameniteľných tokenov NFT je absurdný – idea toho, že dávate hodnotu do niečoho, čo je nehmotné,“ povedal Alex Ramírez-Mallis. Dodal, že ľudia si digitálne umelecké diela kupujú len preto, aby mali pocit, že niečo vlastnia. Napriek tomu, že si Ramírez-Mallis uvedomuje absurditu celého systému, stále dúfa, že ľudí rozosmeje a zároveň na svojom „diele“ zbohatne.
Na digitálnych dielach v podobe NFT tokenov je unikátne práve to, že sú nezameniteľné a predstavujú zberateľské kúsky. Len pred nedávnom takto predal digitálny kreatívec Beeple svoje virtuálne dielo za 69 miliónov dolárov.
Hoci na trhu s NFT vzrástlo najmä digitálne umenie, dražia sa tu aj gifká, tweety alebo videá.
Za sumy, ktoré sa pohybujú okolo 200 000 dolárov sa predávajú napríklad pár-sekundové videá z americkej basketbalovej ligy. Fanúšikovia NBA si tak vedia nechať moment zo zápasu tak, ako by si kedysi nechali kartičku.