Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Nedeľa 16. 5. 2021 meniny má Svetozár

hľadaj na refresheri

News

Za exotickú dovolenku oddnes riskuješ pokutu 1 000 €. Zastaví ťa polícia, ak budeš chcieť zákaz obísť letom z Viedne?

Od dnešného dňa až do 28. apríla platí zákaz ciest do zahraničia z dôvodu rekreácie.

Adam Novosad
20. marec 2021, 8:41 Čas čítania: 5:12
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
News
2
Adam Novosad
20. marec 2021, 8:41
Čas čítania: 5:12

Za exotickú dovolenku oddnes riskuješ pokutu 1 000 €. Zastaví ťa polícia, ak budeš chcieť zákaz obísť letom z Viedne?

Od dnešného dňa až do 28. apríla platí zákaz ciest do zahraničia z dôvodu rekreácie.

Adam Novosad
20. marec 2021, 8:41
Čas čítania: 5:12
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok

Na exotickú dovolenku môžu obyvatelia Slovenska na najbližší mesiac zabudnúť. Vláda sa v reakcii na epidemiologickú situáciu a čoraz väčšie množstvo nových mutácií v skúmaných vzorkách rozhodla zakázať cestovanie do zahraničia z dôvodu rekreácie od soboty 20. marca až do 28. apríla, keď sa končí núdzový stav.

 

 

Zatiaľ nevedno, či bude tento zákaz platiť naozaj až do konca apríla, alebo sa medzitým situácia zlepší natoľko, že ho vláda predčasne ukončí. Nech to už bude akokoľvek, tvoj útek zo slovenského lockdownu sa stal takmer nemožným.

 

Policajti vopred avizovali, že budú kontrolovať letiská po celej krajine, a tak budeš musieť mať v prípade potreby vycestovať lietadlom do zahraničia ozajstný dôvod, inak ťa nielenže nepustia von z krajiny, ale ešte ti aj za porušenie nového nariadenia naparia pokutu vo výške 1 000 eur. Ak k tomu v tom prípade pripočítaš hroziacu pokutu za porušenie zákazu vychádzania vo výške 1 659 eur, zrejme si množstvo ľudí rozmyslí, či budú pokúšať osud.

 

V tomto článku si prečítaš:
  • Prečo sa vláda rozhodla zaviesť tvrdý zákaz zahraničných dovoleniek
  • Aké nariadenia zneužívali Slováci, keď doteraz cestovali na dovolenky
  • Či môže vláda zákaz dovoleniek zrušiť aj skôr ako 28. apríla
  • Aká pokuta ti hrozí, ak zákaz dovoleniek porušíš
  • Či budú vedieť policajti overiť, ak chceš odletieť z Viedne alebo Budapešti
  • Prečo by si nemal zbytočne obchádzať nové nariadenie
  • Ako sa k celej situácii postavili cestovné kancelárie
  • Čo možno môžeme očakávať najbližšie leto počas dovolenkovej sezóny

 

Zdroj: Pixabay

 

Strach zo šírenia mutácií

Zákaz vycestovania do zahraničia na rekreáciu síce prišiel náhle, ale nedá sa povedať, že ho ľudia nemohli očakávať. Na tlačovej konferencii v stredu 17. marca zákaz dovoleniek oznámil štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Peter Stachura spoločne s Eduardom Hegerom. „Cesta do zahraničia je povolená okrem cesty na rekreáciu,“ vysvetlil štátny tajomník.

 

Obavy vlády z cestovania do exotických destinácií znejú jasne. Úrady sa boja, že ľudia domov zavlečú nebezpečné mutácie, ale zákaz je hlavne reakciou na nedodržiavanie pravidiel samotných cestovateľov. Veľký problém podľa vlády predstavuje zneužívanie platných výnimiek aj nedodržiavania nariadenej karantény po príchode zo zahraničia.

 

Po uliciach potom behajú ľudia, ktorí môžu potenciálne roznášať vírus, a vláda ich v súčasnej situácii nedokáže efektívne zastaviť, lebo možno vo formulári e-hranica klamali o tom, že sú pendleri a nevzťahuje sa na nich nutnosť karantény.

 

 

Aj Heger uznal, že zákaz je možné obísť„Uznesenie hovorí o zákaze vychádzania a následne dáva výnimky. Tá výnimka je, že môžete cestovať do zahraničia okrem účelu rekreácie,“ objasňoval minister Heger. Uznal, že nový zákaz je možné jednoducho odísť, ak niekto na hraniciach policajtovi napríklad povie, že má v zahraničí nehnuteľnosť, v ktorej musí spraviť nutnú údržbu. Ľudí však vyzval, aby sa nad sebou zamysleli a nepokúšali sa nariadenie obchádzať.

 

„Duch je v tom, že chceme ochrániť každého občana, aby nedoniesol darček zo zahraničia, ktorý môže pripraviť o životy ľudí,“ uzavrel Heger, ktorý doplnil, že odporúčanie zakázať dovolenky vydalo konzílium odborníkov a vláda sa ho rozhodla vypočuť. „Hlavnou zmenou je, že od soboty 20. marca platí zákaz vycestovať do zahraničia na rekreáciu, a to tak individuálnu, ako aj skupinovú,“ uvádzajú vo svojom statuse zase policajti.

 

„Polícia bude robiť kontroly aj na letiskách,“ znie jeden z nadpisov statusu, v ktorom polícia upozorňuje na nové nariadenia od soboty 20. marca. Toto nariadenie pritom nemusí platiť až do 28. apríla, ale vláda ho môže pokojne zrušiť aj skôr. Na základe zákazu vycestovania do zahraničia za rekreáciou sa policajti plánujú aktívnejšie pohybovať na letiskách, odkiaľ doteraz občas odchádzali charterové lety do dovolenkových destinácií, ale aj bežné lety naprieč Európou – napríklad do Spojeného kráľovstva, kde však platia prísne karanténne pravidlá. 

 

 

Polícia ti môže dať pokutu až 1 000 eur

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1987 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

V komentároch na sociálnych sieťach sa tak rozbehla kritika aj výsmech policajným kontrolám. Ľudia nerozumejú, koho chcú policajti kontrolovať, keď frekvencia letov z letísk na Slovensku klesla na úplné minimum. „Policajti budú kontroly vykonávať aj na letisku v Bratislave, Košiciach a Poprade, tiež na letiskách na celom území Slovenskej republiky, najmä pri letoch do obvyklých dovolenkových destinácií,“ varovala polícia.

 

Cestujúcim odporúčajú, aby sa na letisko pre istotu dostavili s dostatočným časovým predstihom a vedeli sa preukázať „hodnovernými“ dokladmi preukazujúcimi účel cesty, pretože polícia plánuje každého pasažiera smerujúceho do dovolenkovej destinácie dôkladne preveriť. Úrady však nešpecifikovali, čo konkrétne znamená formulka hodnoverné doklady. Netreba zabúdať na to, že z letiska môžeš v najhoršom prípade odchádzať naspäť domov smutný aj o 1 000 eur ľahší kvôli pokute.

 

Zdroj: Zuri Hotel/Booking.com

 

Ako ťa policajti skontrolujú vo Viedni či v Budapešti?Jednou z hlavných námietok, ktoré voči zákazu zahraničných dovoleniek mali diskutujúci ľudia na sociálnych sieťach, bol fakt, že obyvatelia Slovenska túžiaci po rekreácii pri mori môžu teoreticky prekročiť hranice do Rakúska či Maďarska využitím jednej z dostupných výnimiek, prečo z krajiny odchádzajú, a jednoducho odletieť z letiska vo Viedni či v Budapešti. My sme sa preto opýtali samotnej policajnej hovorkyne, ako chcú policajti predchádzať takýmto špekulantom.

 

„Otázka by nemala byť, ako tomu chceme zabrániť my, skôr by bolo vhodné apelovať na občanov, aby sa nesnažili vládou prijaté opatrenia obchádzať, pretože každé porušenie opatrení môže mať za následok nielen ďalšie sprísňovanie opatrení, ale aj nárast pozitívnych na covid-19 a ďalšie počty usmrtených osôb,“ povedala hovorkyňa policajného prezídia Denisa Bárdyová.

 

V praxi to bude znamenať, že ak sa budeš snažiť opatrenia obísť, možno sa ti to síce podarí, ale zbytočne tak riskuješ a ohrozuješ nielen svoje zdravie, ale aj zdravie ľudí vo svojom okolí. Zákaz zahraničnej rekreácie preto treba dodržiavať, nech je to akokoľvek nepríjemné a zväzujúce.

 

Policajti, samozrejme, nemajú dosah ani právomoci na to, aby stáli na letiskách vo Viedni či v Budapešti a kontrolovali okoloidúcich, či náhodou nepochádzajú zo Slovenska a nechystajú sa porušiť nové nariadenie, ale v tejto situácii naozaj záleží skôr na vlastnej osobnej zodpovednosti ako na zákazoch.

 
Záujem o exotiku vzrástol aj o 500 percent

Do nezávideniahodnej situácie sa však nedostali len ľudia túžiaci po dovolenke pri mori. Najväčšie komplikácie musia riešiť cestovné kancelárie, ktoré dovolenky v exotických destináciách ponúkali vo všemožných akciách. Niet sa čomu čudovať, pretože tvrdý lockdown na Slovensku v spojení s výnimkou zo zákazu vychádzania na cestu do zahraničia motivoval desiatky tisíc ľudí.

 

Začiatkom marca vyšla štatistika Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA), podľa ktorej od januára tohto roka absolvovalo exotickú dovolenku viac ako 30-tisíc Slovákov.

 

Najčastejšie cestovali do krajín ako Spojené arabské emiráty, Maldivy, Zanzibar či do Dominikánskej republiky alebo Egypta. Tieto krajiny ponúkajú lákavé plážové prostredie so zrozumiteľnými hygienickými a bezpečnostnými opatreniami. Záujem o Zanzibar, kde po príchode nevyžadujú test ani karanténu, vzrástol za posledné mesiace podľa cestovnej agentúry Pelikán približne o 500 percent.

 

Zdroj: Zuri Zanzibar/Booking.com

 

Ako budú zákaz riešiť cestovné kancelárie?

V reakcii na zákaz zahraničnej rekreácie sme preto oslovili práve Pelikán s otázkou, aký škrt cez rozpočet nový zákaz tejto spoločnosti spôsobí. Podľa Kataríny Šuchterovej bude cestovná agentúra rešpektovať aktuálne pravidlá.

 

„My budeme pri našich klientoch postupovať podľa aktuálneho zákona pre cestovné kancelárie a tiež aktuálneho uznesenia. Čo sa týka promovania pobytov a leteniek, už nejaký čas sa snažíme našu komunikáciu sústrediť primárne na letné destinácie s termínmi odchodu od mája,“ vysvetľuje Šuchterová stratégiu firmy. Veľkú skupinu zákazníkov podľa nej tvoria ľudia cestujúci za prácou alebo rodinou, pre ktorých sa pravidlá nebudú nijako meniť a výnimku budú môcť naďalej využívať.

 

Otázne zostáva, ako budú postupovať cestovné kancelárie a zákazníci, ktorí mali dovolenky objednané práve na obdobie zákazu zahraničnej rekreácie. Vláda od vyriešenia tejto situácie dáva ruky preč a odvoláva sa na platný zákon: „Pokiaľ ide o už zakúpené letenky a zájazdy do zahraničia, vláda nevstupuje do obchodných vzťahov medzi občanmi a cestovnými kanceláriami, respektíve leteckými spoločnosťami – zájazdy môžu byť odložené podľa zákona o zájazdoch, vyrovnanie ostatných vzťahov je na dohode ich účastníkov, prípadne na zmluvných podmienkach.“  

 

 

Čaká nás krajšie leto ako to minulé?Nevedno tak vo všeobecnosti povedať, či dovolenkári dostanú naspäť svoje peniaze, alebo sa budú musieť uspokojiť s voucherom, za ktorý si budú môcť kúpiť dovolenku rovno na najbližšie leto. Pokračujúca vakcinácia aj predstavenie zeleného pasu Európskou komisiou zrejme umožní ľuďom prežiť krajšie leto v roku 2021 ako minulý rok.

 

V oveľa slobodnejšie nadchádzajúce leto verí aj Katarína Šuchterová z Pelikánu. Cestovná agentúra sa preto momentálne zameriava na ponúkanie zájazdov, ktoré sa uskutočnia krátko pred začiatkom leta a najmä počas najväčšej letnej sezóny.

 

„V tomto čase (máj) avizujú uvoľňovanie opatrení napríklad Grécko či Španielsko a cestovaniu po Európe počas leta chce dopomôcť aj Európska komisia, ktorá predstavila prvý návrh covid certifikátu. S postupujúcou vakcináciou by sme tak mohli mať, aj podľa štátneho tajomníka MZVEZ Martina Klusa, krajšie leto, ako bolo to minulé,“ konštatuje.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Pixabay
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Vieš, čie pivo piješ? Toto sú majitelia známych pív na Slovensku a v Česku
Zaujímavosti
Vieš, čie pivo piješ? Toto sú majitelia známych pív na Slovensku a v Česku
Len malá časť našich populárnych pív patrí pod Čechov a Slovákov.
PREHĽAD: Program slovenskej hokejovej reprezentácie na MS v hokeji 2021
Šport
PREHĽAD: Program slovenskej hokejovej reprezentácie na MS v hokeji 2021
Od 21. mája 2021 sa budú konať majstrovstvá sveta v hokeji. Organizovať ich bude Lotyšsko bez pomoci Bieloruska, ktorému IIHF zobrala status usporiadateľa pre politické nepokoje.
Dnešné protesty radikálnych skupín v Izraeli sú bezprecedentné. Je to nová situácia, ktorú ešte nikto nevidel, tvrdí Szántó
Rozhovory
Dnešné protesty radikálnych skupín v Izraeli sú bezprecedentné. Je to nová situácia, ktorú ešte nikto nevidel, tvrdí Szántó
Bývalý blízkovýchodný reportér ČT Jakub Szantó pre český REFRESHER objasnil, čo sa momentálne deje v Izraeli.
John Wick Hex je najlepšou hrou zo sveta Johna Wicka, ktorú si zamilujú akční nadšenci, ale aj herní amatéri
Tech
John Wick Hex je najlepšou hrou zo sveta Johna Wicka, ktorú si zamilujú akční nadšenci, ale aj herní amatéri
Aj dnes odporúčame 3 lacné a zaujímavé indie hry, ktoré ťa zabavia na dlhé hodiny.
Recenzia: Trpí Amy Adams preludmi alebo skutočne videla vraždu? Mysteriózna novinka od Netflixu je sklamaním
Filmy a Seriály
Recenzia: Trpí Amy Adams preludmi alebo skutočne videla vraždu? Mysteriózna novinka od Netflixu je sklamaním
Od skúseného režiséra Joea Wrighta sme určite očakávali viac.
VIAC ČLÁNKOV
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy news
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news
pred 12 minútami
Matka Cristiana Ronalda podľa všetkého prezradila, že jej syn sa vráti do Lisabonu. Jeho agent špekulácie vyvrátil.
včera o 20:25
„V roku 2020 sme v Česku predali celkovo o 111 miliónov pív menej ako v predchádzajúcom roku,“ povedal pre Refresher obchodný riaditeľ Plzeňského Prazdroja Tomáš Mráz. Prečítaj si o tom, kto vlastní české a slovenské pivovary v našom veľkom pivovarnom článku.
včera o 19:34
Muž sa pri Vyšnej Boci zrútil s autom do 300 metrov hlbokej rokliny. Zasahovať museli záchranári na helikoptére.
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dostávaj upozornenia na aktuálne udalosti, ako je táto. Zapnúť upozornenia
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť