Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 12. 4. 2021 meniny má Estera

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?

Recenzia: Snyderov Justice League je lepší film ako kinoverzia. Navyše sa končí úžasným epilógom a novými akčnými scénami

Snyder Cut si už môžeš pozrieť cez HBO. Nakoľko sa odlišuje od kinoverzie a v čom je lepší?

19. marec 2021, 13:09 Čas čítania: 4:33
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Recenzia: Snyderov Justice League je lepší film ako kinoverzia. Navyše sa končí úžasným epilógom a novými akčnými scénami
Zdroj: Warner Bros./HBO Max
Filmy a Seriály - Recenzie
4
Dominik Vetrák
19. marec 2021, 13:09
Čas čítania: 4:33

Recenzia: Snyderov Justice League je lepší film ako kinoverzia. Navyše sa končí úžasným epilógom a novými akčnými scénami

Snyder Cut si už môžeš pozrieť cez HBO. Nakoľko sa odlišuje od kinoverzie a v čom je lepší?

Dominik Vetrák
19. marec 2021, 13:09
Čas čítania: 4:33
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Recenzia: Snyderov Justice League je lepší film ako kinoverzia. Navyše sa končí úžasným epilógom a novými akčnými scénami
Zdroj: Warner Bros./HBO Max

Zack Snyder opustil režisérske kreslo Justice League v máji 2017, šesť mesiacov pred premiérou v kinách. Už nejaký čas predtým však štúdio Warner Bros. a náhradný režisér Joss Whedon upravovali jeho film, menili scény a natáčali nové, ktoré on neplánoval. Do kín išla výrazne osekaná dvojhodinová verzia, ktorú kritici rozniesli na kopytách. 

 

Penili aj fanúšikovia superhrdinov. Justice League bol obrovským sklamaním a odo dňa premiéry žiadali zverejnenie zostrihu pôvodného režiséra Zacka Snydera. My sme pár dní po premiére kinoverzie vyspovedali Vladimíra Valoviča, ktorý pracoval na vizuálnych trikoch k filmu. Odhalil, čo sa dialo v zákulisí. 

 

 

Po rokoch fanúšikovských prosieb, zaplatených bilbordoch, lietadlách a neutíchajúcom internetovom šume sa štúdio Warner Bros. rozhodlo dať projektu zelenú. Zavolali Snyderovi a spýtali sa ho, či nechce dokončiť svoju verziu. Ten ju mal so svojou manželkou a producentkou Deborah Snyderovou dokončiť za cca 70 miliónov dolárov.

 

Je jasné, prečo nešla do kín v tejto podobe. Snímka má neuveriteľné štyri hodiny a je zrelá na prestrihanie a vyhodenie množstva záberov. Minimálne polhodinu by sme vyhodili okamžite. Bola by potom pozerateľnejšia a dynamickejšia. Nejde však nutne o zlé či nezaujímavé zábery. Sledovanie Snyderovho strihu sme si užili, väčšinou sa naň pozeralo dobre a nenudili sme sa.

 

Nepochybne k tomu prispel fakt, že sme boli zvedaví, ako pôsobí nová verzia a o koľko je oproti kinoverzii lepšia. Vo filme si všimneš viacero záberov, ktoré boli aj v pôvodnej verzii. Ťažko sa to odhaduje, keďže pôvodný film Justice League si už poriadne nepamätáme, no minimálne dve hodiny obsahujú úplne nové zábery s tým, že viacero ďalších scén je rozšírených a pozmenených. 

 

Zdroj: Warner Bros./HBO Max

 

Keby bol Snyder Cut prvou verziou filmu, určite by sme mali k jeho dĺžke väčšie pripomienky. Počas šiestich kapitol a skvelého epilógu sa však oveľa hlbšie ponoríš do príbehu jednotlivých postáv. Viac sme si užili Flasha vrátane skvelej scény, keď počas autohavárie zachráni Iris Westovú (známa postava z DC sveta). Nechápeme, prečo sa táto scéna nedostala do kinoverzie.

 

Inak vyznel aj zrod Cyborga a jeho význam v príbehu. V pôvodnej verzii šlo o nezaujímavú, nudnú a nefunkčnú postavu. Vo filme Snyder Cut je na tom Cyborg oveľa lepšie. Stále nejde o postavu, ktorá by si zaslúžila vlastný, sólový film, no v Justice League mal svoje miesto a dávalo to zmysel.   

 

Podobne sa dá opísať Snyder Cut aj vo všeobecnosti. Konečne to dáva zmysel. Pokračovanie Batman vs. Superman rozumne nadväzuje na predošlé udalosti a predstavuje záporáka Steppenwolfa. Ten konečne vyzerá lepšie ako tá príšerná obluda vytvorená z efektov v kinoverzii. Snyder predstavil aj jeho motivácie, vďaka čomu nejde o plochú postavu slúžiacu len na zavarenie hrdinom. 

  

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1881 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

Áno, Snyder Cut je omnoho lepší film než kinoverzia Justice League. Celkom sme si ho užili a boli by sme zvedaví aj na prípadné pokračovania, ktorých sa však nedočkáme. Štúdio Warner totiž považuje Snyder Cut len za bonus pre fanúšikov. A ono to vlastne aj je jeden veľký film pre fanúšikov, bez ktorých by nikdy nevznikol.

 

Zdroj: Warner Bros./HBO Max

 

Snyder zrejme využil drvivú väčšinu záberov, ktoré natočil, vďaka čomu príbeh dostáva nový rozmer, no je preto aj rozťahaný. V tomto aspekte nepomáhajú ani známe Snyderove spomaľovačky. Nehovoríme o Flashových scénach, keď sa spomalí čas a on beží rýchlosťou svetla.

 

Reč je o klasických akčných scénach, ktoré Snyder spomalí, aby dosiahol väčší efekt. Sem-tam sa to hodí a funguje to dobre, no režisér to už klasicky preháňa, a keď v úvodných 10 minútach použije tých spomaľovačiek viac, než dokážeš spočítať, začne ti to liezť na nervy. 

 

 

Snyder pridal viacero zaujímavých dialógov a charaktery postáv dostali viac vrstiev. My sme sa tešili aj na akčné scény, v ktorých Snyder nesklamal. Iste, miestami ide stále o nechutný digitálny bordel plný nepresvedčivých počítačových trikov (obzvlášť v závere). Na toto sme sa však pripravili, a tak sme si vedeli užiť hneď niekoľko skvelých akčných momentov.

 

Tých je oproti kinoverzii značne viac a najmä sú skvelým spôsobom rozšírené o cool momenty či celé sekvencie. Poteší aj erkový rating, vďaka ktorému si užiješ aj krvavé a brutálne scény.

 

Synder mal na dokončenie filmu okolo 70 miliónov, no ani to nestačilo. To, že niektoré vizuálne efekty sú nedokončené, je bolestivo cítiť. Vzhľadom na to, ako sa film dokončoval, mu to však radi odpustíme. O čosi lepšie je na tom oproti pôvodnej verzii aj soundtrack. Wonder Woman má vynikajúcu tému, ale hodila by sa jej aj nejaká nová, keďže ako jediná sa neustále opakuje už vo viacerých filmoch. 

 

Vďaka verzii Snyder Cut sme si viac obľúbili Flasha, no je pravda, že nám tu chýbalo niekoľko scén, ktoré sa Whedonovi skutočne podarili. Na druhej strane Snyder vyhodil niekoľko jeho nepodarkov vrátane úplne prvých a posledných scén. Neboj sa, dementnú sekvenciu s ukrajinskou rodinou v bytovke, ktorú musel Superman zachraňovať namiesto celého sveta, úplne odstránili. Snyder sa rozhodol nepoužiť jediný záber, ktorý natočil Joss Whedon, a my to rešpektujeme. 

 

Zdroj: Warner Bros./HBO Max

 

Snyder Cut bol natočený pre fanúšikov, ktorí si užijú každú minútu. My by sme, samozrejme, 4-hodinový komiksový epos prestrihali, no aj tak nás veľmi bavil. Oproti kinoverzii je lepší v každom dôležitom meradle a nás mrzí, že komiksovky od DC nebudú pokračovať v tejto príbehovej línii. 

 

Epilóg nás totiž vynikajúco navnadil na to, ako mohla vyzerať budúcnosť Justice League. Je v ňom hneď niekoľko dôležitých a vynikajúcich scén (obzvlášť tú s Jokerom si zamiluješ). Vďaka epilógu dáva väčší význam aj Batman vs. Superman, a preto je škoda, ako to nakoniec celé dopadlo.

 

Po fiasku s kinoverziou Justice League sa niekoľkokrát reštartoval vývoj Flashovej sólovky, Ben Affleck skončil ako Batman, Henry Cavill buď skončil, alebo si dal dlhú pauzu od Supermana, zrušila sa aj sólovka pre Cyborga, no a o kvalite filmov Wonder Woman sa asi nemusíme baviť. Pritom to celé mohlo byť inak a oveľa lepšie.

 

Snyder Cut stále trpí niektorými nedostatkami, ktoré sme vyčítali ešte kinoverzii. Ray Fisher ani Gal Gadot nie sú úžasní herci. Úloha Lois Lanovej je stále obmedzená a nebyť toho, že má upokojiť Supermana, je celkom zbytočná a nevýrazná. Záporák, aj keď dostal nový rozmer, je stále digitálna príšera (rovnako ako všetci záporáci) s chýbajúcou charizmou a bez prepracovanejšieho charakteru. 

 

Chceli by sme aj, aby Batman nepôsobil tak nemotorne a mohutne, aby bol Superman na plátne viac ako niekoľko minút, aby Flash počas svojej finálnej scény nemal trápny, klišéovitý monológ, no nemôžeme mať všetko.

 

Zdroj: Warner Bros./HBO Max

 

Snyder vykúpil seba aj pôvodnú víziu Justice League, ktorá je v režisérskom zostrihu zábavnou a funkčnou komiksovkou. Oproti kinoverzii je to niekoľkonásobne lepší film, ktorý poteší komiksových nadšencov, ale aj obyčajných divákov.

 

Nebyť tých nedokončených trikov, divného formátu 4 : 3 a uťahanosti filmu, išli by sme ešte o pol bodu vyššie. Takto udeľujeme filmu Snyder Cut sedem bodov z desiatich. Na porovnanie, náš kolega Pepo udelil pôvodnej verzii Justice League v recenzii 5/10 a ako sám hovorí, bol veľmi štedrý a dnes by šiel nižšie. 

 

P. S.: Stále zamrzí, že DC komiksovky na seba zle nadväzujú. Nemusia sa prepájať tak ako tie od Marvelu, no v prítomnosti ostatných filmov by aspoň mohli dávať zmysel. 

 

P. S. 2: Snyder nakoniec dotočil len jednu novú scénu. Ide o Jokerovu sekvenciu z epilógu, ktorá sa však maximálne podarila. 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Warner Bros./HBO Max Tagy: Justice league, Snyder Cut
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
1 Od 19. apríla sa zrejme otvoria všetky prevádzky, kde si netreba dávať dole respirátor, potvrdil premiér Heger
2 Saudskoarabský princ kúpil falošný obraz od Leonarda da Vinci za 450 miliónov. Vraj nútil Louvre, nech ho vystavia s Monou Lisou
3 Obľúbená ostrovná destinácia v Európe ti dá vreckové 200 eur, keď tam prídeš na letnú dovolenku
4 Je mladá, atraktívna a módu má v malíčku. Zoznám sa s Veronicou Ferraro, ktorej bezchybné outfity si zamiluješ
5 Časť obchodov by sa mala otvoriť už 19. apríla. Na reštaurácie, bary či wellness však máme podľa premiéra zabudnúť
1 Od 19. apríla sa zrejme otvoria všetky prevádzky, kde si netreba dávať dole respirátor, potvrdil premiér Heger
2 Gröhling chce, aby sa čo najskôr vrátili do škôl žiaci druhého stupňa aj stredoškoláci. Mohlo by sa tak stať do niekoľkých týždňov
3 Chceš ma vyhodiť z práce? Skús to, odkazuje Baťo novému nadriadenému Matovičovi. Nazval ho nulou, vraj šikanuje celú krajinu
4 Časť obchodov by sa mala otvoriť už 19. apríla. Na reštaurácie, bary či wellness však máme podľa premiéra zabudnúť
5 Zhabali im luxusné autá aj hotovosť. Polícia zadržala medzinárodný gang, ktorý viedli dvaja Slováci
1 MAPA: Takto budú tento týždeň rozdelené okresy, v čiernych stále platí množstvo zákazov a povinnosť testovania
2 Chceš ma vyhodiť z práce? Skús to, odkazuje Baťo novému nadriadenému Matovičovi. Nazval ho nulou, vraj šikanuje celú krajinu
3 VIDEO: Policajti sa vysmiali Jakubovi, ktorý upozornil na muža bez rúška. Jeho kamaráta označili vulgárnym výrazom
4 Pokuta 5 000 dolárov a stopka na tri roky. Mladá slovenská tenistka ovplyvňovala zápasy
5 Video: Polícia v Dubaji zatkla nahé modelky, ktoré pózovali na balkóne mrakodrapu
1 Stand-up komička Simona: Rytmus nezaútočil len na mňa, ale na všetky ženy, ktoré so sebou nie sú spokojné (Rozhovor)
2 Rytmus naložil komičke Simone po tom, čo kritizovala Cibulkovú za jej výlet do exotiky. Vysmieva sa jej aj za postavu
3 Jasminu Alagič znechutil vlastný manžel Rytmus aj komička Simona: Drahý Paťko, svojou reakciou si za ňou skočil na dno
4 VIDEO: Iba 19-ročný hokejista zomrel po zásahu pukom do hlavy. Kapitán Dinamo Petrohrad bojoval o život tri dni
5 Moderátor TA3 v priamom prenose vyzval Roberta Fica, aby si dal dole respirátor: Keď sa dvaja dohodneme, tak môžeme
Viac z témy filmy a seriály
Sovietsky zväz začiatkom 90. rokov natočil Pána prsteňov. Pozrieť si ho môžeš teraz na YouTubeSovietsky zväz začiatkom 90. rokov natočil Pána prsteňov. Pozrieť si ho môžeš teraz na YouTube
Superhrdinovia na dôchodku od Netflixu napravujú chyby svojich detí. Spoja sily proti zlu, ktoré ohrozuje ľudstvo?Superhrdinovia na dôchodku od Netflixu napravujú chyby svojich detí. Spoja sily proti zlu, ktoré ohrozuje ľudstvo?
Slovania sa pochválili krátkou akčnou scénou. Dej naďalej stagnuje a väčšina postáv sa nikam neposunulaSlovania sa pochválili krátkou akčnou scénou. Dej naďalej stagnuje a väčšina postáv sa nikam neposunula
Viac článkov
Sponzorované články
Vychutnaj si krásu Štiavnických vrchov z veľkolepej nehnuteľnosti za viac ako 1 100 000 eur    Vychutnaj si krásu Štiavnických vrchov z veľkolepej nehnuteľnosti za viac ako 1 100 000 eur
Účasť na castingu im zmenila život. Získali množstvo followerov, vydali albumy a zarobili státisíce eur Účasť na castingu im zmenila život. Získali množstvo followerov, vydali albumy a zarobili státisíce eur
Tipni si, čo počúva Attila Végh, a vyhraj slúchadlá Huawei FreeBuds 4i v hodnote 79 eur Tipni si, čo počúva Attila Végh, a vyhraj slúchadlá Huawei FreeBuds 4i v hodnote 79 eur
Viac článkov
Ďalšie news
včera o 20:05
„Ak by si toto Matovič dovolil v čase poriadne rozbehnutej koaličnej krízy, Sulík by mu do pizza piecky privrel ruku." V Nedeľnom komentári dopĺňamie k udalostiam týždňa dôležitý kontext.
včera o 19:31
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Kino pod holým nebom prilákalo aj študentov, ktorí nepoznajú DC komiksy.  Spýtali sme sa ich, koľko utratia na lístky do kinaKino pod holým nebom prilákalo aj študentov, ktorí nepoznajú DC komiksy. Spýtali sme sa ich, koľko utratia na lístky do kina
Batman buduje alianciu na boj proti blížiacej sa armáde nepriateľa. Tímovka Justice League sa po dvojici trailerov pripomína ďalšou ukážkouBatman buduje alianciu na boj proti blížiacej sa armáde nepriateľa. Tímovka Justice League sa po dvojici trailerov pripomína ďalšou ukážkou
Otec filmového Cyborga sa rozhovoril o dotáčkach k Justice League. Bude sa meniť celková atmosféra filmu?Otec filmového Cyborga sa rozhovoril o dotáčkach k Justice League. Bude sa meniť celková atmosféra filmu?
Čo nás čaká vo Wonder Woman 2 a ako sa bude Cyborgov vznik odlišovať od jeho komiksových predlôh?Čo nás čaká vo Wonder Woman 2 a ako sa bude Cyborgov vznik odlišovať od jeho komiksových predlôh?
Ben Affleck: Pre Justice League sa pripravte na tradičnejšieho a komiksovejšieho Batmana. Špekuluje sa však, že ho Warner vo filme zabijeBen Affleck: Pre Justice League sa pripravte na tradičnejšieho a komiksovejšieho Batmana. Špekuluje sa však, že ho Warner vo filme zabije
Vtipný, ohlušujúco atraktívny a akčný. Taký je prvý trailer pre Justice League!Vtipný, ohlušujúco atraktívny a akčný. Taký je prvý trailer pre Justice League!
Kvôli Justice League a fúzom Henryho Cavilla sa mohlo zastaviť natáčanie Mission Impossible 6. Zasiahlo však vedenie ParamountuKvôli Justice League a fúzom Henryho Cavilla sa mohlo zastaviť natáčanie Mission Impossible 6. Zasiahlo však vedenie Paramountu
Justice League bude najkratším DCEU filmom vôbec. V týchto chvíľach sa navyše už píše scenár pre dvojkuJustice League bude najkratším DCEU filmom vôbec. V týchto chvíľach sa navyše už píše scenár pre dvojku
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.