Snyder Cut si už môžeš pozrieť cez HBO. Nakoľko sa odlišuje od kinoverzie a v čom je lepší?
Zack Snyder opustil režisérske kreslo Justice League v máji 2017, šesť mesiacov pred premiérou v kinách. Už nejaký čas predtým však štúdio Warner Bros. a náhradný režisér Joss Whedon upravovali jeho film, menili scény a natáčali nové, ktoré on neplánoval. Do kín išla výrazne osekaná dvojhodinová verzia, ktorú kritici rozniesli na kopytách.
Penili aj fanúšikovia superhrdinov. Justice League bol obrovským sklamaním a odo dňa premiéry žiadali zverejnenie zostrihu pôvodného režiséra Zacka Snydera. My sme pár dní po premiére kinoverzie vyspovedali Vladimíra Valoviča, ktorý pracoval na vizuálnych trikoch k filmu. Odhalil, čo sa dialo v zákulisí.
Po rokoch fanúšikovských prosieb, zaplatených bilbordoch, lietadlách a neutíchajúcom internetovom šume sa štúdio Warner Bros. rozhodlo dať projektu zelenú. Zavolali Snyderovi a spýtali sa ho, či nechce dokončiť svoju verziu. Ten ju mal so svojou manželkou a producentkou Deborah Snyderovou dokončiť za cca 70 miliónov dolárov.
Je jasné, prečo nešla do kín v tejto podobe. Snímka má neuveriteľné štyri hodiny a je zrelá na prestrihanie a vyhodenie množstva záberov. Minimálne polhodinu by sme vyhodili okamžite. Bola by potom pozerateľnejšia a dynamickejšia. Nejde však nutne o zlé či nezaujímavé zábery. Sledovanie Snyderovho strihu sme si užili, väčšinou sa naň pozeralo dobre a nenudili sme sa.
Nepochybne k tomu prispel fakt, že sme boli zvedaví, ako pôsobí nová verzia a o koľko je oproti kinoverzii lepšia. Vo filme si všimneš viacero záberov, ktoré boli aj v pôvodnej verzii. Ťažko sa to odhaduje, keďže pôvodný film Justice League si už poriadne nepamätáme, no minimálne dve hodiny obsahujú úplne nové zábery s tým, že viacero ďalších scén je rozšírených a pozmenených.
Keby bol Snyder Cut prvou verziou filmu, určite by sme mali k jeho dĺžke väčšie pripomienky. Počas šiestich kapitol a skvelého epilógu sa však oveľa hlbšie ponoríš do príbehu jednotlivých postáv. Viac sme si užili Flasha vrátane skvelej scény, keď počas autohavárie zachráni Iris Westovú (známa postava z DC sveta). Nechápeme, prečo sa táto scéna nedostala do kinoverzie.
Inak vyznel aj zrod Cyborga a jeho význam v príbehu. V pôvodnej verzii šlo o nezaujímavú, nudnú a nefunkčnú postavu. Vo filme Snyder Cut je na tom Cyborg oveľa lepšie. Stále nejde o postavu, ktorá by si zaslúžila vlastný, sólový film, no v Justice League mal svoje miesto a dávalo to zmysel.
Podobne sa dá opísať Snyder Cut aj vo všeobecnosti. Konečne to dáva zmysel. Pokračovanie Batman vs. Superman rozumne nadväzuje na predošlé udalosti a predstavuje záporáka Steppenwolfa. Ten konečne vyzerá lepšie ako tá príšerná obluda vytvorená z efektov v kinoverzii. Snyder predstavil aj jeho motivácie, vďaka čomu nejde o plochú postavu slúžiacu len na zavarenie hrdinom.