Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Nedeľa 24. 10. 2021 meniny má Kvetoslava

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
Vin Diesel odviedol k oltáru dcéru Paula Walkera. Zastúpil tak miesto svojho zosnulého priateľa Vin Diesel odviedol k oltáru dcéru Paula Walkera. Zastúpil tak…
Sú známe prvé závery vyšetrovania smrteľnej streľby na natáčaní filmu s Alecom Baldwinom. Na pľaci nevedeli, že náboje sú ostré Sú známe prvé závery vyšetrovania smrteľnej streľby na natáčaní…
Alec Baldwin prvýkrát prehovoril o tragédii na pľaci. Mám zlomené srdce, vraví Alec Baldwin prvýkrát prehovoril o tragédii na pľaci. Mám…
Známy predajca kávy si musel zmeniť logo, pretože to predošlé bolo rasistické Známy predajca kávy si musel zmeniť logo, pretože to predošlé…
Matka v bratislavskom mestskom parku nedovolila štábu HBO, aby prekazil oslavu narodenín jej dcéry. Povolenie filmárom nestačilo Matka v bratislavskom mestskom parku nedovolila štábu HBO, aby…
Hviezda organizácie Oktagon MMA prekvapivo prestúpila k novovzniknutej konkurencii Real Fight Arena. Vec vraj už riešia právnici Hviezda organizácie Oktagon MMA prekvapivo prestúpila k…
Filmová a seriálová databáza RefresheruHľadaj, hodnoť, recenzuj svoje obľúbené filmy a seriályViac
Filmy a Seriály - Recenzie

Recenzia: Snyderov Justice League je lepší film ako kinoverzia. Navyše sa končí úžasným epilógom a novými akčnými scénami

Snyder Cut si už môžeš pozrieť cez HBO. Nakoľko sa odlišuje od kinoverzie a v čom je lepší?

Dominik Vetrák
19. marec 2021, 13:09 Čas čítania: 4:33
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Recenzia: Snyderov Justice League je lepší film ako kinoverzia. Navyše sa končí úžasným epilógom a novými akčnými scénami
Zdroj: Warner Bros./HBO Max
Filmy a Seriály - Recenzie
4
Dominik Vetrák
19. marec 2021, 13:09
Čas čítania: 4:33

Recenzia: Snyderov Justice League je lepší film ako kinoverzia. Navyše sa končí úžasným epilógom a novými akčnými scénami

Snyder Cut si už môžeš pozrieť cez HBO. Nakoľko sa odlišuje od kinoverzie a v čom je lepší?

Dominik Vetrák
19. marec 2021, 13:09
Čas čítania: 4:33
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Recenzia: Snyderov Justice League je lepší film ako kinoverzia. Navyše sa končí úžasným epilógom a novými akčnými scénami
Zdroj: Warner Bros./HBO Max
Filmová a seriálová databáza RefresheruHľadaj, hodnoť, recenzuj svoje obľúbené filmy a seriályViac

Zack Snyder opustil režisérske kreslo Justice League v máji 2017, šesť mesiacov pred premiérou v kinách. Už nejaký čas predtým však štúdio Warner Bros. a náhradný režisér Joss Whedon upravovali jeho film, menili scény a natáčali nové, ktoré on neplánoval. Do kín išla výrazne osekaná dvojhodinová verzia, ktorú kritici rozniesli na kopytách. 

 

Penili aj fanúšikovia superhrdinov. Justice League bol obrovským sklamaním a odo dňa premiéry žiadali zverejnenie zostrihu pôvodného režiséra Zacka Snydera. My sme pár dní po premiére kinoverzie vyspovedali Vladimíra Valoviča, ktorý pracoval na vizuálnych trikoch k filmu. Odhalil, čo sa dialo v zákulisí. 

 

 

Po rokoch fanúšikovských prosieb, zaplatených bilbordoch, lietadlách a neutíchajúcom internetovom šume sa štúdio Warner Bros. rozhodlo dať projektu zelenú. Zavolali Snyderovi a spýtali sa ho, či nechce dokončiť svoju verziu. Ten ju mal so svojou manželkou a producentkou Deborah Snyderovou dokončiť za cca 70 miliónov dolárov.

 

Je jasné, prečo nešla do kín v tejto podobe. Snímka má neuveriteľné štyri hodiny a je zrelá na prestrihanie a vyhodenie množstva záberov. Minimálne polhodinu by sme vyhodili okamžite. Bola by potom pozerateľnejšia a dynamickejšia. Nejde však nutne o zlé či nezaujímavé zábery. Sledovanie Snyderovho strihu sme si užili, väčšinou sa naň pozeralo dobre a nenudili sme sa.

 

Nepochybne k tomu prispel fakt, že sme boli zvedaví, ako pôsobí nová verzia a o koľko je oproti kinoverzii lepšia. Vo filme si všimneš viacero záberov, ktoré boli aj v pôvodnej verzii. Ťažko sa to odhaduje, keďže pôvodný film Justice League si už poriadne nepamätáme, no minimálne dve hodiny obsahujú úplne nové zábery s tým, že viacero ďalších scén je rozšírených a pozmenených. 

 

Zdroj: Warner Bros./HBO Max

 

Keby bol Snyder Cut prvou verziou filmu, určite by sme mali k jeho dĺžke väčšie pripomienky. Počas šiestich kapitol a skvelého epilógu sa však oveľa hlbšie ponoríš do príbehu jednotlivých postáv. Viac sme si užili Flasha vrátane skvelej scény, keď počas autohavárie zachráni Iris Westovú (známa postava z DC sveta). Nechápeme, prečo sa táto scéna nedostala do kinoverzie.

Inak vyznel aj zrod Cyborga a jeho význam v príbehu. V pôvodnej verzii šlo o nezaujímavú, nudnú a nefunkčnú postavu. Vo filme Snyder Cut je na tom Cyborg oveľa lepšie. Stále nejde o postavu, ktorá by si zaslúžila vlastný, sólový film, no v Justice League mal svoje miesto a dávalo to zmysel.   

 

Podobne sa dá opísať Snyder Cut aj vo všeobecnosti. Konečne to dáva zmysel. Pokračovanie Batman vs. Superman rozumne nadväzuje na predošlé udalosti a predstavuje záporáka Steppenwolfa. Ten konečne vyzerá lepšie ako tá príšerná obluda vytvorená z efektov v kinoverzii. Snyder predstavil aj jeho motivácie, vďaka čomu nejde o plochú postavu slúžiacu len na zavarenie hrdinom. 

  

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 2566 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

Áno, Snyder Cut je omnoho lepší film než kinoverzia Justice League. Celkom sme si ho užili a boli by sme zvedaví aj na prípadné pokračovania, ktorých sa však nedočkáme. Štúdio Warner totiž považuje Snyder Cut len za bonus pre fanúšikov. A ono to vlastne aj je jeden veľký film pre fanúšikov, bez ktorých by nikdy nevznikol.

 

Zdroj: Warner Bros./HBO Max

 

Snyder zrejme využil drvivú väčšinu záberov, ktoré natočil, vďaka čomu príbeh dostáva nový rozmer, no je preto aj rozťahaný. V tomto aspekte nepomáhajú ani známe Snyderove spomaľovačky. Nehovoríme o Flashových scénach, keď sa spomalí čas a on beží rýchlosťou svetla.

 

Reč je o klasických akčných scénach, ktoré Snyder spomalí, aby dosiahol väčší efekt. Sem-tam sa to hodí a funguje to dobre, no režisér to už klasicky preháňa, a keď v úvodných 10 minútach použije tých spomaľovačiek viac, než dokážeš spočítať, začne ti to liezť na nervy. 

 

 

Snyder pridal viacero zaujímavých dialógov a charaktery postáv dostali viac vrstiev. My sme sa tešili aj na akčné scény, v ktorých Snyder nesklamal. Iste, miestami ide stále o nechutný digitálny bordel plný nepresvedčivých počítačových trikov (obzvlášť v závere). Na toto sme sa však pripravili, a tak sme si vedeli užiť hneď niekoľko skvelých akčných momentov.

 

Tých je oproti kinoverzii značne viac a najmä sú skvelým spôsobom rozšírené o cool momenty či celé sekvencie. Poteší aj erkový rating, vďaka ktorému si užiješ aj krvavé a brutálne scény.

 

Synder mal na dokončenie filmu okolo 70 miliónov, no ani to nestačilo. To, že niektoré vizuálne efekty sú nedokončené, je bolestivo cítiť. Vzhľadom na to, ako sa film dokončoval, mu to však radi odpustíme. O čosi lepšie je na tom oproti pôvodnej verzii aj soundtrack. Wonder Woman má vynikajúcu tému, ale hodila by sa jej aj nejaká nová, keďže ako jediná sa neustále opakuje už vo viacerých filmoch. 

 

Vďaka verzii Snyder Cut sme si viac obľúbili Flasha, no je pravda, že nám tu chýbalo niekoľko scén, ktoré sa Whedonovi skutočne podarili. Na druhej strane Snyder vyhodil niekoľko jeho nepodarkov vrátane úplne prvých a posledných scén. Neboj sa, dementnú sekvenciu s ukrajinskou rodinou v bytovke, ktorú musel Superman zachraňovať namiesto celého sveta, úplne odstránili. Snyder sa rozhodol nepoužiť jediný záber, ktorý natočil Joss Whedon, a my to rešpektujeme. 

 

Zdroj: Warner Bros./HBO Max

 

Snyder Cut bol natočený pre fanúšikov, ktorí si užijú každú minútu. My by sme, samozrejme, 4-hodinový komiksový epos prestrihali, no aj tak nás veľmi bavil. Oproti kinoverzii je lepší v každom dôležitom meradle a nás mrzí, že komiksovky od DC nebudú pokračovať v tejto príbehovej línii. 

 

Epilóg nás totiž vynikajúco navnadil na to, ako mohla vyzerať budúcnosť Justice League. Je v ňom hneď niekoľko dôležitých a vynikajúcich scén (obzvlášť tú s Jokerom si zamiluješ). Vďaka epilógu dáva väčší význam aj Batman vs. Superman, a preto je škoda, ako to nakoniec celé dopadlo.

 

Po fiasku s kinoverziou Justice League sa niekoľkokrát reštartoval vývoj Flashovej sólovky, Ben Affleck skončil ako Batman, Henry Cavill buď skončil, alebo si dal dlhú pauzu od Supermana, zrušila sa aj sólovka pre Cyborga, no a o kvalite filmov Wonder Woman sa asi nemusíme baviť. Pritom to celé mohlo byť inak a oveľa lepšie.

 

Snyder Cut stále trpí niektorými nedostatkami, ktoré sme vyčítali ešte kinoverzii. Ray Fisher ani Gal Gadot nie sú úžasní herci. Úloha Lois Lanovej je stále obmedzená a nebyť toho, že má upokojiť Supermana, je celkom zbytočná a nevýrazná. Záporák, aj keď dostal nový rozmer, je stále digitálna príšera (rovnako ako všetci záporáci) s chýbajúcou charizmou a bez prepracovanejšieho charakteru. 

 

Chceli by sme aj, aby Batman nepôsobil tak nemotorne a mohutne, aby bol Superman na plátne viac ako niekoľko minút, aby Flash počas svojej finálnej scény nemal trápny, klišéovitý monológ, no nemôžeme mať všetko.

 

Zdroj: Warner Bros./HBO Max

 

Snyder vykúpil seba aj pôvodnú víziu Justice League, ktorá je v režisérskom zostrihu zábavnou a funkčnou komiksovkou. Oproti kinoverzii je to niekoľkonásobne lepší film, ktorý poteší komiksových nadšencov, ale aj obyčajných divákov.

 

Nebyť tých nedokončených trikov, divného formátu 4 : 3 a uťahanosti filmu, išli by sme ešte o pol bodu vyššie. Takto udeľujeme filmu Snyder Cut sedem bodov z desiatich. Na porovnanie, náš kolega Pepo udelil pôvodnej verzii Justice League v recenzii 5/10 a ako sám hovorí, bol veľmi štedrý a dnes by šiel nižšie. 

 

P. S.: Stále zamrzí, že DC komiksovky na seba zle nadväzujú. Nemusia sa prepájať tak ako tie od Marvelu, no v prítomnosti ostatných filmov by aspoň mohli dávať zmysel. 

 

P. S. 2: Snyder nakoniec dotočil len jednu novú scénu. Ide o Jokerovu sekvenciu z epilógu, ktorá sa však maximálne podarila. 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Warner Bros./HBO Max
NAHOR
Filmová a seriálová databáza RefresheruHľadaj, hodnoť, recenzuj svoje obľúbené filmy a seriályViac
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy filmy a seriály
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dnes populárne články
Vin Diesel odviedol k oltáru dcéru Paula Walkera. Zastúpil tak miesto svojho zosnulého priateľa Vin Diesel odviedol k oltáru dcéru Paula Walkera. Zastúpil tak miesto…
Sú známe prvé závery vyšetrovania smrteľnej streľby na natáčaní filmu s Alecom Baldwinom. Na pľaci nevedeli, že náboje sú ostré Sú známe prvé závery vyšetrovania smrteľnej streľby na natáčaní filmu…
Alec Baldwin prvýkrát prehovoril o tragédii na pľaci. Mám zlomené srdce, vraví Alec Baldwin prvýkrát prehovoril o tragédii na pľaci. Mám zlomené…
Známy predajca kávy si musel zmeniť logo, pretože to predošlé bolo rasistické Známy predajca kávy si musel zmeniť logo, pretože to predošlé bolo…
Matka v bratislavskom mestskom parku nedovolila štábu HBO, aby prekazil oslavu narodenín jej dcéry. Povolenie filmárom nestačilo Matka v bratislavskom mestskom parku nedovolila štábu HBO, aby…
Hviezda organizácie Oktagon MMA prekvapivo prestúpila k novovzniknutej konkurencii Real Fight Arena. Vec vraj už riešia právnici Hviezda organizácie Oktagon MMA prekvapivo prestúpila k…
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť