Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Nedeľa 26. 1. 2020 meniny má Tamara

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Filmy a Seriály - Osobnosti
2
Dominik Vetrák
29. november 2017, 16:21
Čas čítania: 9:59

Vlado Valovič o tvorbe efektov v Justice League: Takýto film by s nimi v roku 2017 určite nemal mať problémy, nešírte ale negatívne komenty

Vladimír Valovič sa rozhodol rozpovedať o svojom poslednom projekte. My tak pre vás máme exkluzívny exkurz do momentálne najdiskutovanejšieho projektu tohto roku.

Dominik Vetrák
29. november 2017, 16:21
Čas čítania: 9:59
Vlado Valovič o tvorbe efektov v Justice League: Takýto film by s nimi v roku 2017 určite nemal mať problémy, nešírte ale negatívne komenty
Zdroj: Warner Bros. Pictures
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
2
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

O Vladimírovi Valovičovi ste na našom webe počuli už niekoľkokrát. Ide o veľmi príjemného a otvoreného človeka, ktorý pochádza z Handlovej, no momentálne už niekoľko rokov žije v Kanade, kde vytvára efekty pre najväčšie a najočakávanejšie filmové projekty súčasnosti. Pokiaľ o ňom u nás čítate prvýkrát, určite nezmeškajte naše predošlé dva rozhovory, ktoré nájdete tu a tu. Okrem toho sme vám predstavili aj jeho unikátny projekt, o ktorého súčasnom stave sa dozviete aj o pár riadkov nižšie.  

 

Zdravíme, v prvom rade ďakujeme, že si si na nás našiel čas. Na začiatok klasická otázka, ako sa ti momentálne darí?

Pozdravujem redakciu Filmkultu aj všetkých čitateľov. Teraz sa mi darí pomerne super. Skončil som hlavný projekt a pomaly si robím svoje bočné projekty a venujem sa viac škole, sebe a rodine.

 

Vlado Valovič o tvorbe efektov v Justice League: Takýto film by s nimi v roku 2017 určite nemal mať problémy, nešírte ale negatívne komenty

 

Už dávnejšie si prezradil, že pracuješ na vizuálnych efektoch pre dlho očakávanú snímku Justice League. Akú pozíciu si pri tomto projekte zastával a v čom konkrétne spočívala tvoja práca?

Presne tak. Niekedy v októbri som skončil dosť dlhý projekt Justice League, na ktorom som robil osem mesiacov. Bol som konkrétne Lead compositor zodpovedný za skupinu compositorov v mojom tíme a za jednu konkrétnu sekvenciu.

 

Prezradíš nám, v ktorých scénach vo filme nájdeme tvoj rukopis?

Na tomto projekte je to teraz celkom ľahké definovať. Od úplného začiatku som mal na starosti exteriéry, konkrétne opustené mesto v Rusku. Na tom som strávil všetok môj čas. Od prvých testov a lookdev – vzhľadu pre nočné mesto plné ohňov, dymov a temnej atmosféry, ktorú môžete vidieť v traileri z marca, cez rôzne referencie, ktoré som hľadal na opustené mestá, na Černobyľ a podobne... cez zhruba 30-40 verzií premeny mesta až na finálnu toxickú červenú oblohu s infekciou. Bol celkom boj urobiť to, čo chcú klienti, keďže sa to nikomu z nás zo začiatku nepáčilo, bojovať sami so sebou.

 

Vlado Valovič o tvorbe efektov v Justice League: Takýto film by s nimi v roku 2017 určite nemal mať problémy, nešírte ale negatívne komenty

 

Urobiť všetko červené bolo prvé týždne fakt náročné. Neskor som našiel spôsob, ako to oživiť s oranžovým svetlom a urobiť z toho „západ slnka“. Keď sme potom skúsili modré blesky a záblesky, tak to trošku doplnilo spektrum farieb a už to nebolo také monotónne. Ak by sme mali vybrať konkrétne zábery, ktoré prešli cez ruky mne či ľuďom, na ktorých som dozeral, tak to bol hlavne prílet Flying Fox a prechod cez ten shield. Potom to bol batmobil idúci ulicami, padajúci komín, bitka Aquamana vo vzduchu, výbuchy budov s batmobilom až po moment, ako sa Batman katapultuje. Tá sekvencia mala byť ale oveľa dlhšia a fakt luxusná. Potom ešte scéna s Flashom, ale to spomínať nebudem :-).

 

Tvorbu filmu poznačil odchod režiséra Zacka Snydera a jeho dokončenie Jossom Whedonom. Ako si ty vnímal túto zmenu a ako poznačila výsledný film? Napríklad v prvom traileri môžeme vidieť tmavú oblohu v ukážkach záverečnej sekvencie, v ďalších potom už červenú.

Keď sa tá zmena diala, my sme už pár týždňov podľa komentárov cítili, že sa niečo deje a všetko to tak viselo vo vzduchu a bolo neurčité. Až jedného dňa prišla správa, čo sa vlastne stalo a čo z toho pre nás vyplýva. Potom sme pár týždňov čakali, s čím príde nový režisér. Keď sa rozhodli zmeniť nočný vzhľad mojej sekvencie, každý bol dosť sklamaný, hlavne keď som mal už urobené dva zábery ako vzorové a už to len stačilo aplikovať na všetky ostatné. Hlavná práca bola hotová. Musel som sa začať odznovu triafať do nových predstáv, ktoré boli veľmi zvláštne.  

 

Vlado Valovič o tvorbe efektov v Justice League: Takýto film by s nimi v roku 2017 určite nemal mať problémy, nešírte ale negatívne komenty

 

Červená obloha sa nikomu vrátane mňa nepáčila. Dnes, keď vidím výsledok, vnímam to trošku ináč a nie je to také zlé. Ak by nevystrihli množstvo záberov a naopak pridali to, ako sa tá červená obloha objavuje postupne a zdôvodnili by to, možno by to mohlo fungovať. Osobne si myslím, že Joss nebol ten, čo robil zmeny, skôr to, čo sa stalo, využilo pár producentov, ktorí nechceli ísť rovnakým smerom ako Snyder, na to, aby presadili, čo chceli už dávno. Joss Whedon bol svojím spôsobom len nástroj. Je ale dosť vtipný a myslím, že mal presne predstavu, ako tomu pomôcť. Zažil som ho jeden deň asi hodinu v kine a bol to fakt veľmi v pohode chlapík!

 

Vieš nám v minutáži približne povedať, koľko takmer hotového materiálu skončilo po pretáčkach v koši? Nehovoríme pritom o víziách či plánoch, ale hotových či takmer hotových záberoch, ktoré jednoducho museli z kola von.
Tak toto je veľmi ťažké zmerať. Určite vyhodili pár desiatok hotových záberov. Aj hotových z predošlého vzhľadu. Myslím si ale, že väčšina z tých, čo sa vyhodili, boli skôr natočené či rozpracované, než hotové. Ja len dúfam, že to, čo vystrihli, je hotové a hodí sa, použijú v extended edition.

 

Zaujíma nás jedna pomerne kontroverzná otázka. Vnímal alebo cítil si počas tvorby, že výsledný film sa stretne s pomerne negatívnym prijatím u publika, ktoré sa zároveň podpísalo aj o to, že Justice League bude pravdepodobne najmenej ziskovým filmom DCEU?

To, ako ziskový bude, som netušil, ale vedel som, že je tam veľa vecí, čo môžu ľudom vadiť. Problém je, že z nejakého mne neznámeho dôvodu sa vytvoril mýtus o DC a ich kvalite filmov, kde DC musí ešte skôr než film vyjde obhajovať a ospravedlňovať sa za to, čo dajú von. Je to presný opak toho, čo by malo byť a čo má napríklad Marvel, kde nikto až tak nerieši kvalitu, pritom je to rovnaký typ „jednoduchého“ filmu. Rozhodne sú tam momenty, ktoré neprispievajú dobrej povesti, a to sme videli už od začiatku. Ale i napriek tomu si to podľa mňa nezaslúži takú kritiku. Videl som to v kine pár dní dozadu a celé kino sa fakt bavilo celý čas. Bolo to krátke, bolo to trošku zlepené, ale 40%, ktoré tomu dávajú, by som nedal ani filmu čo neznášam.  

 

Vlado Valovič o tvorbe efektov v Justice League: Takýto film by s nimi v roku 2017 určite nemal mať problémy, nešírte ale negatívne komenty

 

Mnohí čakali po oznámení veľkých pretáčok odklad. Dokončiť toľké VFX zábery na top úrovni sa javilo nemožné a v kinách sme videli, že to nemožné aj bolo. Superman bol v pár scénach, aj keď len na niekoľko okamihov, doslova otrasný a vyzeral ako z hry spred desiatich rokov. Je jednoznačne vidieť, že VFX tím nemal dostatok času. Ako si túto situáciu vnímal ty? Odzrkadlilo sa to aj na tvojej práci?
Tak toto nebol práve ideálny projekt na VFX. Efekty boli veľmi náročné, scény obrovské s TeraByte-ami dát na záber, často a všade sa všetko rozbíjalo a lietalo. Hlavne infekcia a požieranie budov bola veľká výzva, ktorá prišla dosť neskoro a museli sme ju zapracovať. To vyžadovalo samozrejme potom nadčasy a veľa veľa neskorých večerov. Bola to jediná možnosť, ako získať extra čas.

 

Ako som ale videl v kine, aj ostatné štúdiá mali dosť problémov so svojimi scénami, a to sa dosť podpísalo hlavne na scéne amazoniek a tej veľkej bitke. To bola pre mňa najslabšia časť VFX. Ktoré štúdio to robilo ale rozprávať nebudem. Musím však na druhú stranu povedať, že tento projekt bol, čo sa týka klientov a komunikácie, jeden z najlepších, ak nie najlepší, aký som vôbec zažil. Fakt radosť robiť. To sa nedá s tromi projektami od Marvelu porovnať ani z kilometra. Naozaj super feedbacky sme mali.

Myslíš, že je odpustiteľné, aby takýto drahý a veľký blockbuster trpel takými neduhami, ako sú nedokončené VFX a CGI zábery?
Takýto film by v roku 2017 určite nemal mať problémy s VFX. Máme na to technológie, máme na to software aj skúsenosti ľudí sú na úrovni. Problémom je urobiť náročné zábery za 3-4 mesiace v pomerne malých tímoch ľudí. To, čo sa robilo voľakedy rok a viac, sa dnes stlačí na pár mesiacov. Občas kvôli neskorým zmenám a občas pre ušetrenie rozpočtu. Potom si ale kladiem, a asi aj všetci ostatní, otázku, kde sú tie peniaze, keď má film s 3000 VFX zábermi a 300 miliónovým rozpočtom málo peňazí na VFX.

 

Vlado Valovič o tvorbe efektov v Justice League: Takýto film by s nimi v roku 2017 určite nemal mať problémy, nešírte ale negatívne komenty


Odpoveďou sú predražení herci a pár ďalších ľudí okolo. Už dnes sú herci skôr len pre marketing, ako na hranie. My sme veľmi často hercov nahradzovali za CGI postavy, ktoré nikto neuvidí len preto, aby sa s tým lepšie pracovalo. A pritom 1-2 herci dostanú honorár ako dve celé štúdiá za rok práce. Dobre je to ukázané na Gravity. Štyri roky VFX práce, dokopy cez 700 ľudí a Sandra Bullock dostala 70 miliónov za pár záberov, kde 98% filmu je FULL CG. To hovorí za všetko. Prečo efekty vlastne vyzerajú tak, ako vyzerajú. Pri Gravity mali na to 3 roky + rok prípravy. Keď na to ale máte pár mesiacov, dopadne to takto.

Na snímke je citeľné extrémne strihanie. Chýbajú dôležité dialógy, expozičné scény, backstory pre nové postavy a tak ďalej. Toľko oslavované a chválené postavy Jima Gordona (J. K. Simmons) či Mery (Amber Heard) sa ukázali na patetických pár sekúnd. Fanúšikovia sú sklamaní a pýtajú sa, či v pôvodnom strihu Zacka Snydera mali tieto postavy viac priestoru.

O tomto neviem nič a klamal by som, keby niečo napíšem. Ja som videl len naše zábery a tam nič takéto nebolo.

 

Sám dobre vieš, aj keď nám to určite nemôžeš povedať, ako vyzerala pôvodná vízia Zacka Snydera. Skončili tieto zábery nadobro v koši, alebo je tu šanca akejsi predĺženej verzie? Celkom tomu neveríme, keďže už vo finálnom strihu bolo cítiť prácu 2 odlišných režisérov. Dá sa povedať, že existujú dve verzie toho filmu, pričom tú druhú nikdy neuvidíme? Alebo je to stále Snyderov film, no scény z prvotnej verzie by po Whedonových pretáčkach už vôbec nedávali zmysel, a teda, žiadna predĺžená verzia filmu ako pri BvS nebude?
Určite sa nájde pár záberov, ktoré sú hotové a dajú sa použiť, aby fungovali, no nebude ich podľa mňa ultra veľa. Ide skôr o rozšírené dialógy, možno aj nejaké scény navyše. Problém je, že ak sa pre tie zábery nedokončili VFX, ktoré mal skoro každý záber, tak sa určite neukážu. Otázka je, koľko záberov sa dokončilo s VFX a neskôr vyhodilo. Oni keď začali robiť zmenu, tak sa pozastavili VFX, aby sa nerobilo nič zbytočné. Určite sa niečo nájde, ale znovu by som klamal, keby tvrdím niečo konkrétne.

 

Vlado Valovič o tvorbe efektov v Justice League: Takýto film by s nimi v roku 2017 určite nemal mať problémy, nešírte ale negatívne komenty

 

Ktorý záber bol podľa teba najnáročnejší a na ktorom si pracoval najdhlšie? Zasiahlo vyhadzovanie hotových záberov aj tvoju prácu na filme a musel si ísť odznova?
Moje zábery našťastie vyhodené neboli, ale z môjho tímu bolo pár finalov z prvého vzhľadu, ktoré boli krásne a už ich nikto nikdy neuvidí. Môj najnáročnejší záber bol asi výbuch budovy z top pohľadu,  keď batmobil vletí do toho hotela a pohľad je nad budovou. Potom ešte aj Cyborg preletí nad budovou do kamery. To bolo dosť náročné vzhľadom na počet elementov a ich veľkosť. Myslím, že som aj prekonal osobný rekord v počte elementov na záber. Druhý, ktorý sa mi zapíše do pamäte, je záber, keď stojí asi päť paradémonov na streche vľavo, potom vzlietnu a kamera sa o 180 stupňov otočí do pravej strany za batmobilom, kde udrie blesk do stredu cesty. Ten záber má cca 100 rozdielnych verzií atmosféry a vzhľadu a 137 verzií celkovo. To si zapamätám veľmi dobre.

 

Štúdio momentálne hľadá tvorcov VFX pre Aquamana. Sám si už dávnejšie spomínal, že s tvorbou vizuálnych efektov vody máš bohaté skúsenosti z filmu Finest Hours. Máš záujem uchádzať sa o miesto v tíme?
Či mám záujem uchádzať sa, o to ani tak nejde. Ono je to tak, že tie filmy biddujú rôzne štúdiá a kto získa zákazku, má na tom nejakú časť záberov. Pokiaľ by som teda náhodou robil v jednom z tých štúdií, tak môžem na tom teoreticky robiť. A čírou náhodou, naše štúdio získalo na tom znovu veľkú sekvenciu s obrovským množstvom vody. Ale či na tom budem robiť, to ešte neviem, i keď sa to už pripravuje. Budúci rok by som sa chcel venovať viac svojim projektom a ešte viac rodine. Aký bude projekt, to až tak neriešim. Hlavne, aby na ňom nebolo veľa nadčasov.

 

Vlado Valovič o tvorbe efektov v Justice League: Takýto film by s nimi v roku 2017 určite nemal mať problémy, nešírte ale negatívne komenty

 

Pracoval si pre Marvel (Disney), pracoval si pre DC (Warner). Kde sa ti pracovalo lepšie, kde boli vyhovujúcejšie pracovné podmienky a kde si zažil menej stresu?
Vždy to závisí aj od VFX štúdia, Marvel či DC je len klient.

Ak mám ale hovoriť o tom, ako sa klient správal k nám, ako bol spokojný s prácou a relevantnosti ich komentárov, tak  z 10 bodov by prvá časť Guardians of the Galaxy dostala 7, Doctor Strange tak 4, Guardians of the Galaxy vol. 2 asi 3 a Justice League 9,8. DC je v tomto naozaj „nebe a dudy.“

 

Ako sa darí tvojmu projektu Compozitive? Koľko úspešných tvorcov VFX už vyrástlo pod tvojimi krídlami? Pracujú na nejakých projektoch?
Compozitive je to najlepšie, čo ma mohlo stretnúť. Som denne v spojení už s dvomi desiatkami študentov, ktorí mi dávajú energiu a ja im svoje skills. Ide to fakt ešte lepšie, ako som si myslel. Mám štyroch študentov, ktorí už pracujú dokonca aj na filmoch a s jedným som už kolega v tom istom štúdiu, ale v inej pobočke. Za pár dní, možno týždeň dáme von showreel zložený zo študentských záberov, kde bude pekne vidieť progres, ktorý spravili.


Momentálne mám tretiu triedu a v januári začína štvrtá. Mám zatiaľ 120% pozitívny feedback od ľudí, ktorí to robia alebo robili. Dôležité je, že aj s tými, ktorí skončili, sme v kontakte a skoro každý deň sa niečím motivujeme navzájom a pripravujeme ďalšie študentské projekty plné VFX. Spravili sme krátky Gotham mini ultra film, možno sa vám to bude páčiť viac ako Justice League ;-). Nechal som sa trošku inšpirovať Nolanom.

 

Na akom projekte momentálne pracuješ? Zvolil si si po komiksovke oddych, alebo si sa rovno vrhol na ďalší projekt?
Posledné týždne pomáham na Wrinkle in Time, kde som robil dva zábery do nedávneho traileru. Teraz sa už ale v tieto dni hlavne psychicky pripravujem na prírastok v rodine (v čase vydania článku to už zrejme bude aktuálne), čiže už nerobím zábery, ale skôr len pripravujem technické veci pre sekvenciu s tornádom, ktoré vidieť aj v traileri. Čiže pre mňa skoro pracovný rok skončil a za chvíľu sú Vianoce. Okrem toho mám plnú hlavu Compozitive projektov, ktoré budeme točiť a vyrábať v 3D aj 2D.

 

 

Na záver ti ešte raz ďakujeme a klasicky nechávame priestor, kde našim čitateľom môžeš čokoľvek odkázať.
Chcel by som len odkázať ľuďom, ktorí majú radi filmy, nech nešíria zbytočné negatívne komentáre na niečo, čo nemajú radi a nech tú energiu použijú na niečo pozitívne. Lebo to, čo sa im nepáči, sa iným môže a naopak. Je rovnako tak nezmyselné viesť vojny typu Marvel vs. DC a podobne. Nikomu to nepomôže a kvalitu filmu to tiež nezmení, producenti si to aj tak nezoberú k srdcu. Film je taký, aký ho chceli jeho tvorcovia a buď to akceptujeme, alebo nebudeme vôbec pozerať. Keď občas čítam a vidím, ako niekto dokáže dať na fórum 5000 komentárov, keby ten čas dotyčný použije na niečo kreatívne, možno natočí svoj vlastný krátky film. Preto je aj vždy oveľa cennejší komentár či kritika od niekoho, kto už niečo vytvoril a skúsil si to, ako od niekoho, kto má len pred monitorom na všetko odpoveď, ale pritom nevie ani zaostriť fotku.

 

A aby som nezabudol, moje najobľúbenejšie postavy po zhliadnutí Justice League boli Flash a Aquaman. Hlavne Flash, ten ma veľmi prekvapil, jeho humor a gagy naozaj fungujú. Dobrý výber herca! On mal byť jedna z prvých sóloviek a inak by to potom možno dopadlo aj s Justice League, po pár sólovkach typu Aquaman, Flash, Wonder Woman.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
25
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Najčítanejšie
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.