Michal Šimkovič, šéf dizajnu, nám porozprával, prečo do nich investori naliali ďalšie milióny dolárov.
Práve sa skončilo stretnutie kolegov. Na displeji počítača bolo niekoľko okien do života iných, ktorých obývačky a pracovne v dôsledku pandémie už pozná každý. Skupinové videohovory cez Zoom, Skype, Microsoft Team alebo Google Meet sa stali neoddeliteľnou súčasťou pracovného aj študijného života. Viac si teda uvedomujeme, aké to môže byť vyčerpávajúce.
Pozreli sme sa na alternatívy a náhodou sme narazili na aplikáciu Around. Na prvý pohľad vyzerala nevšedne, ale jednoducho. A hlavne sme z nej mali dojem, že tvorcovia ju robili presne na toto obdobie a s kopou nenápadných zlepšení. Už po prvom testovacom hovore sme si kládli otázku, prečo Around nepoužívajú všetci naokolo.
- V čom je Around iný než Zoom a podobné aplikácie.
- Ako v tomto období zháňajú nových kolegov.
- Prečo sa Michal Musho Šimkovič rozhodol prejsť do Aroundu.
- Akú novú investíciu dokázali pred pár dňami zabezpečiť.
- Prečo sa teraz oplatí vyvíjať práve aplikácie na videohovory.
Československá partia v Silicon Valley
Po krátkom pátraní sme zistili, že startup zo Silicon Valley založili Slováci. Podarilo sa nám porozprávať s Michalom Šimkovičom, ďalším slovenským členom tímu, ktorý je dizajnérskym šéfom aplikácie. Diskutovali sme, ako inak, cez Around. Akurát išlo o neskorý hovor, keďže Michal žije v San José v oblasti San Francisco Bay s 8-hodinovým časovým posunom.
Around založili Dominik Zane, Slovák už s americkým občianstvom, spolu s Pavlom Serbajlom a Marianom Mattom Zakutným pred necelými tromi rokmi. Ako to už býva zvykom, najprv len chceli mať niečo, čo im zefektívni ich prácu na diaľku. Postupne sa to rozrástlo na nástroj pre kohokoľvek a pred rokom získali prvú investíciu vo výške 5,2 milióna dolárov.
Michala do Aroundu prilákal Dominik Zane v roku 2018 len na občasnú výpomoc s dizajnom. Už vtedy vedeli, že práca na diaľku (remote work) funguje a naberá na popularite. „Hoci, ironicky, teraz všetci takéto pracovanie neznášajú a chcú ísť do krčmy s kolegami. Taký hybrid medzi vzdialenou a normálnou prácou bude asi tou správnou cestou,“ hovorí Michal.
Oficiálne je vo firme 22 interných zamestnancov, z toho až päť Slovákov a päť Čechov. Michal dodáva, že dizajnérsky tím je stopercentne slovenský.
Tím Aroundu je roztrúsený po svete. Pri IT firmách je to už úplne bežné. A pri startupe, ktorý tvorí komunikačný nástroj na zlepšenie spolupráce medzi vzdialenými kolegami, je to viac než normálne. Michal pracuje zo San José, ďalší kolegovia sú v oblasti San Francisca, ostatní na Slovensku a v Českej republike. A aj niekoľko doktorandov v rôznych európskych krajinách. Nedávalo im zmysel v tomto období cestovať do USA. Oficiálne sídlo firmy je v Redwood City, teda v Silicon Valley.
V čom je Around iný
Zoom aj Meet fungujú. Prečo by teda mal niekto meniť zvyky a prejsť na Around? Michal to vysvetľuje tak, že pri spomenutých platformách je v centre diania stretnutie. Pri Arounde je centrom spolupráca. „Je to o tom dokumente alebo dizajne, ktorý spolu robíme, a nie je to až tak o rozprávaní a prezentáciách.“
Vysvetľuje, že dnes tu máme obrovský trh rôznych nástrojov na videohovory a postupne táto oblasť dospieva. Prirodzene sa na tomto veľkom trhu začínajú objavovať aplikácie, ktoré sú zamerané viac špecificky – a Around je jednou z nich.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Investíciu v hodnote koľkých miliónov dostali.
- Pre koho je Around ako stvorený.
- Prečo je táto aplikácia v niečom lepšia než Zoom.