
Xiaomi sa tiež dostalo na čiernu listinu firiem v USA. Hrozí im osud, aký postihol Huawei?
Administratíva dosluhujúceho prezidenta Donalda Trumpa rozšírila zoznam čínskych firiem, s ktorými v USA nebude možné spolupracovať.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
Pred viac ako rokom sa dostala na americkú čiernu listinu firma Huawei pre podozrenie z napojenia na čínsku vládu. Nemohli už predávať produkty a služby v USA a ani spolupracovať a nakupovať od amerických firiem. Na rovnakú čiernu listinu sa teraz dostala aj spoločnosť Xiaomi, píše APP. Čo to pre firmu a jej zákazníkov, ktorých má aj na Slovensku veľmi veľa znamená?

Trumpova administratíva funguje naplno aj pár dní pred inauguráciou nového prezidenta Bidena. To však neznamená, že by prijaté uznesenia či legislatíva nemali platiť aj po nástupe novej administratívy. Joe Biden deklaroval, že bude k Číne pristupovať inak, skôr ako ku obchodnému partnerovi ako ku konkurentovi. Zároveň však chce dohliadať na dodržiavanie férových podmienok obchodovania a najmä bezpečnosti, píše CNN.

Práve pre obavy z prepojenia na čínsku vládu a armádu sa na čiernu listinu dostala firma Huawei. Primárne pre ich telekomunikačné zariadenia aj tvorbu 5G sietí. Americké vládne inštitúcie ich obvinili z úzkej spolupráce s čínskou komunistickou stranou a z toho, že ich telekomunikačné zariadenia slúžia na špiónáž. Huawei, samozrejme, všetky obvinenia striktne odmietol. Aj preto, že doteraz neboli zverejnené žiadne relevantné dôkazy.
To so sebou prinieslo množstvo obmedzení, ktoré sa dotkli aj spotrebnej elektroniky pre bežného používateľa. Huawei smartfóny už nepodporujú Google Mobile Services, platformu Google služieb a tiež nemôžu nakupovať čipy od firmy Snapdragon, o čom si sa mohol dočítať aj tu.

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1771 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.
VIAC O PREDPLATNOMNajnovšie sa na takúto čiernu listinu dostali ďalšie čínske firmy a medzi nimi aj Xiaomi. Je to trochu prekvapujúce, pretože ide len o výrobcu bežnej elektroniky a nie dôležitej infraštruktúry ako ďalšie firmy zo zoznamu. Medzi inými napríklad výrobca lietadiel Commercial Aircraft Corporation of China alebo výrobca polovodičov SMIC.
Xiaomi je zatiaľ len na „odľahčenom“ zozname a smie naďalej predávať na americkom trhu. Do novembra tohto roku sa však majú americkí investori z tejto spoločnosti stiahnuť.
Znova to minimálne v oblasti smartfónov vyzerá ako tvrdé vyradenie konkurencie, ktorej sa začína až príliš dariť. Huawei do zoznamu začlenili práve v čase, keď sa prebojoval na druhú priečku medzi predajcami mobilov na svete. Stále sa im darí, keďže dopyt po ich zariadeniach je stále na obrovskom čínskom trhu. Xiaomi sa ich trhovému podielu celý rok približovalo a v decembri ich prvýkrát predbehli a stali sa po Samsungu a Apple svetovou trojkou.
Source: StatCounter Global Stats - Device Vendor Market Share
Globálne sa Xiaomi za celý rok 2020 stalo štvrtou najpredávanejšou značkou. Podľa IDC dosiahli za tretí kvartál vlaňajška až 42-percentný medziročný nárast trhového podielu a dodali na trh 46,5 milióna mobilov. O 5,1 milióna viac, než Apple. Oficiálne čísla za štvrtý kvartál a za celý rok zatiaľ nie sú dostupné.
Xiaomi sa aj na európskom trhu stal veľmi obľúbený na viacerých frontoch. Ich elektrické kolobežky patria k najpredávanejším, začínajú ponúkať aj svoje prvé herné monitory či televízory a veľmi dobrým pomerom ceny a výkonu sa ich dcérske firmy Redmi a POCO dostávajú do rúk miliónov používateľov.
Na rozdiel od Huawei však nemajú také finančné ani vývojové zázemie, aby zvládli odstrihnutie od amerických dodávateľov. Nemajú vlastný mobilný operačný systém s obchodom s aplikáciami ako Huawei a ani vlastný dizajn procesorov.

Slovenské zastúpenie firmy Xiaomi sa proti obvineniam ostro ohradzuje. Podľa ich oficiálneho vyjadrenia vždy boli a budú fungovať v rámci platnej legislatívy každej krajiny, v ktorej fungujú. „Naša spoločnosť poskytuje produkty a služby pre civilné a komerčné použitie. Nie je vlastnená, kontrolovaná a ani nijako prepojená s čínskou armádou. Xiaomi podnikne príslušné kroky na ochranu záujmov spoločnosti a jej akcionárov,“ dodáva hovorca firmy.
Xiaomi sa už od minulého roka pripravovalo na možnosť, že sa po Huawei tiež dostane do nemilosti a vo veľkom investovali do čínskych výrobcov mobilných procesorov. Stále ostáva otázna softvérová časť. Otázne toho vlastne ostáva veľa a budeme sledovať ďalší vývoj.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.