Tento astronomický jav nazývajú aj „betlehemská hviezda“. Naposledy k nemu došlo 16. júla 1623.
Tesne pred Vianocami bolo možné na oblohe pozorovať jav, ktorý je jedným z možných vysvetlení betlehemskej hviezdy, ktorá sa mala zjaviť nad jasličkami trom kráľom tesne po narodení Ježiša Krista.
Jav odborne nazývaný ako konjunkcia Jupitera a Saturna sa udial naposledy 16. júla 1623, takmer pred 400 rokmi a opäť by sa mala zopakovať 15. marca 2080. „Betlehemská hviezda“ bola na nočnej oblohe viditeľná počas tohtoročného zimného slnovratu.
Fotografie na sociálnych sieťach ju zachytávajú z rôznych miest ako napríklad nad Veľkou sfingou v Egypte, Sochou slobody v New Yorku či v Hillside v Colorade.
„Podľa súčasných zistení napríklad v roku 7 pred naším letopočtom nastala konjunkcia Saturna s Jupiterom hneď trikrát, čo sa nestáva často, teda sa tento jav ponúka ako pravdepodobné vysvetlenie betlehemskej hviezdy,“ povedal prodekan Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK, Juraj Tóth.
Hypotézu o tejto konjunkcii ako prvý vyslovil nemecký astronóm Johannes Keppler. „Zaujímavé je, že ešte v roku 1604 pozoroval Keppler konjunkciu Marsu a Jupitera. Zhodou okolností na tom istom mieste oblohy, kde bola táto konjunkcia viditeľná, pozoroval tiež supernovu. Domnieval sa pritom, že takéto konjunkcie dávajú vznik novým hviezdam,“ hovorí Tóth