Vybrali sme najčastejšie chyby, ktoré pri práci za počítačom robíš a ako sa dajú napraviť.
Tento rok bol prelomový. Pandémia so sebou nepriniesla len vírusové ochorenie, záťaž na nemocnice či nosenie rúšok. Pre rôzne opatrenia sa zmenili prakticky všetky oblasti nášho života. A medzi nimi pribudlo aj neporovnateľne viac práce z domu. Je možné, že na homeoffice si niektorí zvykli natoľko, že na ňom ostanú aj po pandémii. Pozreli sme sa na to, ako sa dá takto pracovať efektívnejšie a ako si výrazne zlepšiť ergonómiu za počítačom.
Medicínsky pohľad na správne sedenie za počítačom je obohratá téma stará približne 30 rokov. Už hádam každý vie, že by mal sedieť vzpriamene, lakeť zovierať pravý uhol a monitor by mal byť na úrovni očí. To je pravdivá teória, ale v praxi to môže byť trochu iné. Čo ak máš dva monitory? Alebo aké gadgety vedia urobiť niekoľkohodinové herné záťahy aspoň trochu zdravšími?
Ergonómia nie je nejaká mestská legenda. Ak sa cítiš lepšie, dokážeš toho spraviť viac a bez dôsledkov. Alebo po práci môžeš mať lepšie skóre v PUBG.
- Ako si zvoliť správne osvetlenie v pracovni
- Či pri práci s počítačom sedieť alebo radšej stáť
- Prečo dávať pozor na modré svetlo
- Na ergonomické klávesnice a myši netreba zabúdať
Bez kyslíku sa trochu horšie pracuje
Najprv sa na to pozrieme zoširoka. Miestnosť kde tráviš pri homeoffice najviac času si uprav tak, aby si mal správny pomer dvoch faktorov – vzduchu a svetla.
V zime to s vetraním môže byť komplikovanejšie. Ideálne ak máš v miestnosti vhodnú klimatizáciu. Tie najnovšie vedia toho viac ako len fúkať studený vzduch. Skúsenosť máme napríklad so Samsung Windfree sériou. Vie chladný vzduch „vylievať“ a nie fúkať, senzor pohybu mení smer prúdenia vzduchu, môže izbu aj zohrievať a súčasťou je čistička vzduchu s hepafiltrom.
Pomôcť vie aj samotná čistička vzduchu. Na výber sú ich stovky, dobré meno majú napríklad čističky Xiaomi Mi Air Purifier s prepojením na mobilnú aplikáciu. Alebo trochu drahšie, ale výkonnejšie a tichšie modely od švajčiarskej firmy Stadler Form.
Môže to znieť banálne, ale náš mozog potrebuje byť dostatočne chladený a zásobený kyslíkom. A bez dochádzania do práce sme tento rok podľa viacerých analýz až 90 percent času v interiéri. Je to subjektívne, ale s čistejším a čerstvým vzduchom sa vieme lepšie koncentrovať.
Buď svetlo. Ale to správne
So svetlom je to jednoduché cez deň. Treba si totiž dávať pozor na batériu, ak pracuješ na notebooku. Viac okolitého svetla znamená, že musíš mať zvýšený jas displeja a ten je najväčším žrútom energie.
Dbaj na rozptyl svetla v noci, alebo v zatemnenej miestnosti. Najhoršie to je vtedy, ak je monitor jediným zdrojom svetla. Nebodaj ešte nejaký starý monitor.
Veľmi jednoduchým a aj efektným trikom je dokúpiť si rôzne LED pásiky a prilepiť na zadnú stranu monitora. Na trhu ich je tiež veľa, aj s funkciami zmeny intenzity a farby. Nie iba od menej známych firiem ako Govee. Do tohto segmentu sa pustili aj výrobcovia počítačových komponentov.
Za pozornosť napríklad stojí Corsair a ich rôzne osvetlenia z radu iCUE. Ich výhodou je, že majú aj samostatné napájanie a môžu tak fungovať aj ako bežná lampa. Ale tiež v tom, že cez USB modul sa vedia ovládať cez ich počítačovú aplikáciu. A nastaviť si potom môžeš efekty, farby, intenzitu a podobne.
Stačiť ti však bude aj nejaká iná LED lampa v okolí monitora. Ideálne nie smerová, ale rozptylová. Corsair robí aj takéto stojany radu LT, ale ich cena už je vyše 100 eur.
Nejde však len o únavu očí kvôli jednému centrálnemu zdroju svetla. Ide o zníženie množstva modrého svetla.
Viditeľné elektromagnetické spektrum sa skladá z červeného, žltého až zeleného svetla z vlnovou dĺžkou 500 až 700 nm a prechádza do modrého až fialového s vlnovou dĺžkou 380 až 500 nm. Nasledujú pre oko neviditeľné ultrafialové (UV) žiarenie. Menšia vlnová dĺžka znamená väčšiu energiu tohto žiarenia.
Ľudské oko má schopnosť blokovať UV, ale vlnovú dĺžku modrého svetla už menej. Podľa viacerých štúdií dlhé vystavovanie tomuto svetlu môže poškodiť svetlocitlivé bunky v oku, píše NY Times.
Jednou z možností je ostať pri tom aj štýlový. Len nedávno Ray-Ban predstavil rad okuliarov Everglasses s priehľadným sklom a aj so sklami Evolve, ktoré sa na slnku automaticky zatmavia. Oboje vo viacerých dizajnoch a aj v edícii s filtrom modrého svetla.
Dostupné sú aj hráčske okuliare s filtrom modrého svetla od značiek ako Gunnar alebo Arozzi. Väčšinou majú žlté sklá a na bežné nosenie môžu niekomu prísť extravagantné.
Prieskumy ukázali, že filtre modrého svetla vedia veľmi výrazne zvýšiť kontrast, ktoré oko vníma.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako si vyberať sedenie ku počítaču
- Či ma význam pri práci nesedieť, ale stáť
- S ktorými ergonomickými klávesnicami máme najlepšie skúsenosti