Klingerka prekonala so svojimi 115 metrami neďaleké veže obytného komplexu Panorama Towers.
Pri pretekoch o najvyššiu rezidenčnú budovu na Slovensku sa nedá hovoriť o súťaži medzi developermi. Klingerku aj Panorama Towers má pod palcom spoločnosť J&T Real Estate (JTRE).
Aby toho nebolo málo, tak táto spoločnosť pripravuje aj ďalšieho rekordéra — prvý slovenský mrakodrap (budova s výškou nad 150 metrov) Eurovea Tower so 168 metrami. Klingerka tak bude stáť na pomyselnom stupni víťazov len dočasne.
- Ako sa vývijali ceny bývania v projekte.
- Koľko percent pozemku vyčlenil devoper na zeleň.
- Ako sa ze zvláštnych okolností búrala pôvodná fabrika, ktorá sa nachádzala na pozemku.
- Ktorí kontroverzní podnikatelia chceli na jej mieste postaviť masívnu stavbu s mrakodrapom.
Rozľahlý park a atypická fasáda
Budova Klingerky ešte nie je dokončená, aktuálne developer hovorí o roku 2022. V týchto dňoch však dosiahla jej hrubá stavba plnú výšku a stavebníci osadili takzvanú glajchu (tradične sa využíva ozdobený stromček, ktorý stavbári dávajú na najvyšší bod budovy na oslavu dokončenia stavby po krov, resp. dokončenia plnej výšky). Názov Klingerky odkazuje na bratislavskú fabriku na výrobu juty. A tak developer osadil miesto tradičného označenia, dvojmetrovú cievku na nite.
Prekvapivo sa zdá, že sú stavebníci pri výstavbe v predstihu, keďže dosiahnutie plnej výšky sa očakávalo až v januári. A to napriek komplikáciám, ktoré priniesla pandémia – celý stavebný sektor má problémy s distribúciou či zamestnancami.
Výstavba vežiakov v lokalite Mlynských Nív je náročná v tom, že ich konštrukcie musia odolávať veľkému náporu vetru.
Okrem samotného komplexu sa developer v okolí zaviazal vybudovať rozsiahly park, ktorý bude mať 6 300 štvorcových metrov, čo je približne tretina 1,5-hektárového pozemku.
Pozemok, kde vzniká nový projekt sa nachádza v Ružinove medzi ulicami Prístavná, Plátenícka, Valchárska a Súkennícka. Samotný komplex sa skladá z dvoch šošovkovitých budov – bytovej veže a administratívneho objektu.
Štúdio GFI osadilo rezidenčnú vežu s 36 podlažiami na východnú stranu pozemku. Architekti vymysleli aj fasádu, ktorá má pripomínať celtovinové tkanivá. Kancelárska budova s 11 podlažiami je orientovaná k existujúcej zástavbe rodinných domov a v severnej časti pozemku.
Prinesie 10-tisíc štvorcových prenajímateľnej plochy. Budovu od zástavby bude oddeľovať park, ktorý bude môcť využívať aj verejnosť. Obe budovy prepája nadzemný parkovací dom. Ten bude pokrývať zelená strecha.
V projekte sa plánuje 380 2-izbovýchj, 3-izbových a 4-izbových bytov na 36 nadzemných podlažiach, ktoré má obsluhovať päť výťahov. Zaujímavosťou je, že ak by chceli budúci rezidenti chodiť na najvyššie poschodie peši, museli by prejsť 663 schodov. Zároveň vznikne 580 podzemných parkovacích miest a 100 miest umiestnených na povrchu.
Ceny bytov
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Aké sú ceny bytov a koľko ich je ešte voľných.
- Čo chceli stavať namiesto Klingerky pôvodní majitelia pozemkov.
- Za akých zvláštnych okolností zbúrali budovy, ktoré na pozemkoch stáli.
- Čo s tým mal spoločné bývalý šéf SIS Ivan Lexa.
- Ako vyzeralo územie, kde dnes stojí Klingerka, pred vyše 100 rokmi.