Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
19. októbra 2020, 19:34
Čas čítania 2:36
Viktor Kniš

Takto by malo prebiehať celoplošné testovanie: Ministerstvo obrany zverejnilo základný plán

NEWS IGOR MATOVIČ
Uložiť Uložené

Kto bude testovať a čo sa bude diať, keď vojdeš do testovacej miestnosti? Odpovedá rezort obrany, ktorý má akciu na zodpovednosti.

Igor Matovič v sobotu oznámil, že celé Slovensko prejde organizovaným testovaním počas dvoch víkendov na prelome októbra a novembra. Najväčšou logistickou operáciou v histórii krajiny vláda poverila Ozbrojené sily SR.

Kompetentní oznámili verejnosti správu o celoštátnom testovaní bez toho, aby odpovedali na základné otázky. Dodnes tak nie je napríklad jasné, či bude testovanie povinné, prípadne či bude neúčasť na ňom nejako sankcionovaná.

Teraz rezort obrany odhalil aspoň niekoľko detailov, ako si túto megalomanskú akciu štát predstavuje. Ďalšie podrobnosti by mali vyplynúť aj z utorkového zasadnutia Bezpečnostnej rady, kde bude prítomná aj prezidentka Zuzana Čaputová.

„Aj keby množstvo pozitívnych bolo v desaťtisícoch, budú to menšie ekonomické škody, ako keby sme mali lockdown,“ povedal minister obrany Jaroslav Naď v TV Markíza s tým, že vláda zatiaľ neplánuje v súvislosti s celoplošným testovaním vypnutie ekonomiky.

Odporúčané
Matovič vysvetľuje, prečo o plošnom testovaní nepovedal prezidentke: Chcel som jej dopriať oddych Matovič vysvetľuje, prečo o plošnom testovaní nepovedal prezidentke: Chcel som jej dopriať oddych 19. októbra 2020, 18:39

Ako to bude prebiehať?

Hlavná časť testovania by sa mala uskutočniť v dňoch od 30. októbra do 1. novembra a od 6. do 8. novembra.


Ministerstvo pripomína, že testovať bude personál so zdravotníckym vzdelaním a nie preškolení vojaci.


Testovaná osoba po príchode na odberné miesto najskôr podpíše niekoľko zákonom stanovených formulárov. Následne postúpi na odberné miesto, kde ju otestujú zdravotníci prostredníctvom výteru z nosohltana, približuje rezort obrany.

Po odobratí vzoriek by sa mala osoba presunúť do priestoru, kde počká 15 až 30 minút. O aký priestor ide, zatiaľ nie je jasné, rovnako nevieme, kde bude samotné testovanie prebiehať. Vláda o tom vraj rokuje. 

Ak bude mať testovaný negatívny výsledok, dostane o tom potvrdenie.

V prípade pozitívneho výsledku bude osoba priamo na mieste oboznámená s povinnosťami a ďalšom postupe. Pozitívne testovaní by mali podstúpiť domácu karanténu. Vláda zároveň hľadá aj riešenie, ako zabezpečiť, aby nemuseli isť do karantény celé rodiny, ak je nakazený len jeden člen.  

„Budeme veľmi dôkladne dbať na to, aby bola zabezpečená dezinfekcia, aby boli odstupy, konkrétne o tom budeme hovoriť so starostami, ktorí poznajú svojich ľudí,“ povedal minister obrany Jaroslav Naď s tým, že vo väčších okrskoch budú ľudia chodiť na testovanie podľa abecedy v konkrétnych časoch.

Rezort obrany aktuálne identifikoval 5000 odberových miest na celoplošné testovanie obyvateľov. Príslušníci Ozbrojených síl (OS) SR kontaktovali predsedov vyšších územných celkov, zástupcov Združenia miest a obcí Slovenska a Únie miest Slovenska, žiadajú ich o spoluprácu. V priebehu utorka a ďalších dní budú profesionálni vojaci kontaktovať a navštevovať zástupcov samospráv. Cieľom bude zistenie možností realizácie testovania.

Takto by malo prebiehať celoplošné testovanie? Ministerstvo obrany zverejnilo základný plán
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Už najbližší víkend na Orave a v Bardejove

„Prioritne sa zabezpečí rekognoskácia pre pilotnú časť testovania, ktoré je naplánované od 23. do 25. októbra v súčasnosti najkritickejších okresoch, teda v Námestove, Dolnom Kubíne, Tvrdošíne a Bardejove. Následne budú rovnakým spôsobom kontaktovaní aj ostatní predstavitelia samospráv," uvádza hovorkyňa rezortu obrany.

Celý personál, ktorý sa bude podieľať na testovaní, bude pred začiatkom operácie pretestovaný. Kovaľ Kakaščíková hovorí, že jednotlivé odberné miesta budú vybavené všetkými potrebnými dezinfekčnými a osobnými ochrannými prostriedkami.

„V rámci organizácie operácie Spoločná zodpovednosť rezort obrany zabezpečí logistickú časť operácie spojenú s rozvozom materiálu a osôb. Zároveň poskytne riadiacu a komunikačnú infraštruktúru, tzn. na riadenie operácie bude rozvinutá sieť regionálnych veliteľstiev na báze vojenských posádok, ktorých je aktuálne 16. Tie budú riadiť odberné miesta vo svojej pôsobnosti,“ vysvetľuje hovorkyňa. Dodáva, že zároveň budú mať pridelené odberné tímy, ktoré budú určené na posilnenie odberových miest tam, kde by došlo k väčšiemu množstvu testovania.

Odporúčané
Igor Matovič: Keď príde na celoplošné testovanie málo ľudí, bude lockdown a nakupovať budeme raz týždenne Igor Matovič: Keď príde na celoplošné testovanie málo ľudí, bude lockdown a nakupovať budeme raz týždenne 17. októbra 2020, 19:50

Myslia aj na tých, ktorí nemôžu prísť na test sami

Odberné tímy budú tiež môcť byť podľa Kovaľ Kakaščíkovej vyslané k imobilným ľuďom, prípadne malým komunitám, kde by nebolo efektívne zriadiť samostatné odberné miesto.


Približne 200 vojenských zdravotníkov a 100 zdravotníkov Hasičského a záchranného zboru bude odbery zabezpečovať v pilotnej časti na Orave a v Bardejove. Počet by sa mal doplniť aj zdravotníkmi z civilného sektora.

„Doplnenie zdravotníkmi z civilného sektora bude kľúčové aj pre plošné testovanie. Rezort obrany v tejto súvislosti intenzívne rokuje s Ministerstvom zdravotníctva SR, s ktorým hľadá spoločné a uskutočniteľné riešenie,“ skonštatovala Kovaľ Kakaščíková.

Ľudia, ktorí majú trvalý pobyt ďaleko od miesta, kde sa aktuálne nachádzajú, sa budú môcť otestovať na najbližšom odberovom mieste, povedal pre TV Markíza minister obrany Jaroslav Naď. 

Domov
Zdieľať
Diskusia