V Bratislave sa dnes koná protest futbalových Ultras a priaznivcov extrémistickej ĽSNS, ktorá podporuje udalosť napriek vyhlásenému zákazu zhromažďovania.
Stovky Slovákov dnes protestujú proti opatreniam v súvislosti s koronavírusovou pandémiou. Futbaloví Ultras, hooligans z viacerých miest, ale aj priaznivci extrémistickej ĽSNS a ďalšie skupiny obyvateľstva sa najprv zhromaždili pred Hlavnou stanicou, odkiaľ sa presunuli pred Úrad vlády.
Priaznivcom futbalu vadí najmä obmedzenie účasti na štadiónoch, k účasti na protestoch však vyzývali aj Marian Kotleba či Milan Mazurek, ktorí šport nespomínali. Na proteste sa opakovane skandovalo „Nech žije Kotleba“.
Videá a fotografie z miesta konania protestu zachytávajú, že niektorí protestujúci ignorujú nariadenia Úradu verejného zdravotníctva o povinných rúškach.
Protestujúci skandujú vulgarizmy v súvislosti s premiérom Igorom Matovičom, používajú tiež pyrotechniku, ktorú hádžu aj za bránu pred budovou Úradu vlády. Ani v tomto momente ešte policajti nezasiahli.
Neskôr demonštranti pred úradom vlády zaútočili na policajtov, ktorí sa postavili pred bránu, pretože sa ju snažili protestujúci vylomiť. Až keď demonštranti zaútočili na políciu fľašami a kameňmi, príslušníci použili slzný plyn.
„S občanmi, ktorí sa rozhodnú aj napriek týmto okolnostiam neoznámeného zhromaždenia zúčastniť, budú komunikovať policajti Antikonfliktného tímu Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave. Ich snahou bude konštruktívne komunikovať so zúčastnenými, predchádzať prípadným konfliktným a agresívnym prejavom správania,“ uviedla polícia ešte pred začiatkom protestu.
Platí zákaz zhromažďovania
Na Slovensku v súčasnosti platí zákaz zhromažďovania, ktorý mohla vláda vyhlásiť na základe núdzového stavu. Ústavný súd už zmietol zo stola podania Roberta Fica a generálnej prokuratúry o tom, že by bolo vyhlásenie núdzového stavu protiústavné.
Samotný zákaz zhromažďovania neumožňuje v súčasnosti protestovať, a to ani v prípade, že by dodržiavali všetky opatrenia zverejnené Úradom verejného zdravotníctva.
Zhromažďovacie právo sa na Slovensku týka stretávania sa viacerých osôb za účelom vyjadrenia spoločného stanoviska. Za zhromaždenie sa podľa zákona považujú aj pouličné sprievody a manifestácie, pričom naň nie je potrebné predchádzajúce povolenie štátneho orgánu.