Ako môžeme pomôcť niekomu, kto prežíva nočný des?
Prebudíš sa na hrozivý krik, plač a buchot. Človek, ktorý vedľa teba leží, vyzerá, ako keby ho mučili. Pomyslíš si, že musí prežívať naozaj hrozný sen, a tak na neho skúsiš prehovoriť. Keď neodpovedá, trocha s jeho telom zamykáš, no jeho krik začne byť ešte výraznejší.
Prestaneš s ním teda triasť a vyčkávaš, kým sa upokojí. Ráno sa ho spýtaš, čo sa mu snívalo, keď v noci pôsobil ako posadnutý. On ale nevie, o čom hovoríš. Na nič si nespomína. Netuší, že v noci zažil nočný des.
- Ako muž počas nočného desu zaškrtil svoju ženu
- Čím všetkým sa prejavuje nočný des
- Koľko trvá
- Ako často sa vyskytuje u dospelých
- Kedy treba vyhľadať odbornú pomoc
Keď „nočný des vraždí“
60-ročný Brian Thomas z Walesu počas jednej epizódy nočného desu z roku 2008 zavraždil svoju 57-ročnú manželku Christine. Myslel si, že škrtí muža, ktorý sa im vlúpal do dodávky, no v skutočnosti počas spánku dusil svoju ženu. Nočné desy sa vyskytujú prevažne u detí predškolského veku, no Brian patril medzi výnimky, ktorých sa nočný des drží aj v dospelosti. Touto poruchou trpel asi 50 rokov bez toho, aby navštívil doktora.
Po prebudení videl, že jeho žena nedýcha, a tak rýchlo privolal pomoc. Telefonát s jeho vydeseným hlasom obhajca využil na súde ako dôkaz. „Všetci, ktorí sme boli na súde a počúvali volanie na 999, presne vieme, aké boli vaše pocity, keď ste zistili, že vaša manželka zomrela,“ cituje slová sudcu Nigela Davisa The Guardian.
Brian tvoril so svojou ženou pár 40 rokov. Ich okolie dvojicu označovalo za šťastných manželov. Na vraždu nemal žiaden motív. Chris Idzikowski z Kliniky pre poruchy spánku The London Sleep Centre povedal, že podobne útoky zo spánku sa síce stávajú, ale keďže v drvivej väčšine neskončia úmrtím, málokedy sa dostanú pred súd.
Počas epizód nočných desov môžu byť jedinci agresívni, no po prebudení si na to nespomínajú. Súd v tomto mimoriadne ojedinelom prípade vraždy v roku 2009 uznal, že Brian Thomas nie je za smrť svojej manželky z právneho hľadiska zodpovedný a pustil ho na slobodu.
Od kriku a plaču až po útek z miestnosti
Nočný des patrí medzi poruchy spánku z kategórie parasomnie, medzi ktoré radíme aj námesačnosť (o vraždách počas námesačnosti si prečítaš tu), sexsomniu (vykonávanie sexuálnej aktivity počas spánku), nočné mory a iné. Podľa SleepFoundation nočný des trvá okolo 10 minút, no výnimočne sa môže predĺžiť na 30 až 40 minút.
Človek pri nočnom dese zväčša zo spánku kričí, myká svojím telom, kope, plače a do tváre pôsobí mimoriadne vystrašene. Niekedy sa môže dokonca postaviť, rozhadzovať veci v izbe, alebo sa pokúsiť o útek. Okrem toho sa mu zväčša zrýchli dýchanie, srdcový rytmus, začne sa viac potiť, rozšíria sa zreničky, napnú svaly či sčervená pokožka, uvádza odborná zdravotnícka spoločnosť American Academy of Sleep Medicine.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako môžeme blízkemu človeku trpiacemu touto poruchou pomôcť
- Prečo sa neodporúča osobu počas nočného desu budiť
- Aký je rozdiel medzi nočnou morou a nočným desom
- Na čo dávať pozor keď náš blízky zažíva nočný des
- Kedy vzniká nočný des