Námesačnosť trápi malé percento populácie a vražda v tomto stave je raritou.
Obhájiť klienta, ktorý mal vraždiť v stave námesačnosti, nie je vôbec jednoduché. V týchto prípadoch sa vynára otázka, či sa obvinený nesnaží vyhnúť spravodlivosti a ako je vôbec možné, že námesačná osoba dokázala vykonať tak komplexnú činnosť, akou je zabitie človeka.
Prvý vrah, ktorého námesačnosť zachránila od väzenia, bol aristokrat z 19. storočia. Istej prostitútke mal takmer odrezať hlavu, zapáliť nevestinec a utiecť do iného mesta. Vraj si ale na nič z toho nevedel spomenúť.
- Aké sú šance na to, aby námesačná osoba vraždila
- Kto bol prvým oslobodeným „námesačným vrahom“
- Ako sa podarilo preukázať nevinu u vraha, ktorý v námesačnosti zabil svoju svokru
- Opis pohľadu muža, ktorý zaškrtil svojho 4-ročného syna, očami jeho preživších detí
- Čo všetko môže ovplyvniť námesačnosť
Námesačný človek môže vraždiť, väčšinou však ohrozuje iba seba
Námesačnosť je v súčasnej dobe pomerne známym fenoménom a možno sám poznáš niekoho, kto ňou trpí. Podľa štúdie Stanfordskej Univerzity z roku 2012 spracovanej na báze 15 929 dospelých respondentov (vo veku 18 až 102 rokov) 3,6 % opýtaných ľudí potvrdilo, že boli aspoň raz v živote nemesační. U mladších ročníkov sa námesačnosť objavila u 18 % osôb.
Rolu v tomto smere môže hrať genetika, dlhodobá únava, stres a množstvo iných faktorov. Vo väčšine prípadov námesačná osoba nebýva ohrozením pre spoločnosť, no v histórii kriminalistiky nájdeme niekoľko prípadov, kedy ľudia údajne v stave námesačnosti vraždili. V niektorých procesoch súd obvinených odsúdil, v iných ich prepustil na slobodu. Aké sú šance, že námesačný človek dokáže niekoho zabiť?
Mozog námesačných ľudí podľa doktorky Berit Brogaard spracúva vizuálne a zvukové podnety zo svojho okolia, ale neurónová aktivita nie je stabilná. Ľudia v stave námesačnosti preto zväčša vykonávajú iba činnosť, ktorú robia pravidelne (idú na toaletu, varia, umyjú si ruky).
Pokiaľ sú však námesačné osoby mimo svojho známeho prostredia (povedzme na dovolenke), môžu si ľahko ublížiť, napríklad tým, že narazia do steny alebo zakopnú. V ojedinelých prípadoch môžu taktiež vyjsť z domu, kde sa riziko úrazu značne zvyšuje.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Aké vnemy spracúva mozog námesačného človeka
- Prečo by prvého „námesačného vraha“ v súčasnosti uznali zrejme za vinného
- Aká je pravdepodobnosť, že sa námesačný vrah počas útoku prebudí
- Čo podnietilo vraha, prezývaného jeho svokrou „láskavý obor“, aby ju zabil a následne sa sám udal na polícii