Explózia sa postarala o to, že kúsky tela mafiánskych bratov skončili rozmetané po okolí.
Niektorí členovia slovenského podsvetia z 90. rokov mali určité zábrany a pravidlá, ktorými sa riadili. Bratov Tutiho a Papasa Danišovcov by sme však mohli označiť za zver utrhnutú z reťaze. Ich vyčíňanie ale nemohlo trvať donekonečna. A tam, kde bola ruka zákona krátka, zasiahla mafiánska konkurencia. Vladimír alias Tuti a Jozef alias Papas sa 6. júla v roku 1995 stali jednými z prvých verejne popravených mafiánov na Slovensku.
Divoké 90. roky vnímam ako minulosť a dúfam, že sa nikdy nevrátia. – prezident policajného zboru Milan Lučanský
Ešte predtým bol ale najmä mladší z bratov Tuti známy agresívnym správaním voči cudzím čašníčkam, taxikárom, ale aj k svojim vlastným ľuďom. Tuti okrádal dievčatá o náušnice, odmietal platiť účty v podnikoch či za jazdu taxíkom, no a keď si zaumienil, že s náhodnou ženou strávi noc, nesmel mu nikto odporovať. Raz si však spravil zálusk na dievča príslušníka silových zložiek, ktorý mu jeho drzosť poriadne oplatil.
Jeho brat Papas však nemal byť o nič lepší. Tuti sa v roku 1995 na stretnutí mafiánskych pohlavárov v reštaurácii Aušpitz správal skutočne nevhodne a nahneval taktiež neslávne známeho bossa Mikuláša Černáka, ktorý ho chcel na mieste zastreliť.
- O Tutiho okrádaní a fyzickom napádaní taxikárov či čašníčok
- O prípade, kedy Tuti na diskotéke obťažoval dievča karatistu, ktorý ho spacifikoval
- Vyjadrenie prezidenta PZ SR Milana Lučanského k tomu, či neboli rizikoví väzni ako Tuti monitorovaní a prečo proti nemu štát nezasiahol
- O konflikte Tutiho s Mikulášom Černákom – pohľad bezpečnostného analytika Milana Žitného
- Vyjadrenie M. Lučanského k aktuálnej situácii so zločinom na Slovensku a o prílive zločinu zo zahraničia
Hulvát a agresor, ktorý neplatil účty a kradol ženy
Vladimír Daniš známy ako Tuti bol na verejnosti význačný tým, že nosil dlhý kabát a klobúk. Svojím vzhľadom chcel zrejme pôsobiť ako seriózne vyzerajúci člen organizovaného zločinu. V skutočnosti však boli jeho zločinecké praktiky charakteristické primitívnou hrubou silou, ktorej chýbal akýkoľvek um. Podľa Gustava Murína mu inšpiráciou na tento štýl obliekania mohla byť aj skutočnosť, že sa jedna z jeho sestier vydala do Talianska. Práve v Taliansku mohol Tuti odpozorovať tamojšiu módu. Dlhý kabát či klobúk ho ale nálepky hulváta a agresora nezbavili.
Začiatkom 90. rokov bol Tuti obrovským postrachom Bratislavy, pred ktorým mala väčšina miestnych nemalý rešpekt. Ten si Tuti so svojím bratom Papasom udržiavali dlhoročným šírením strachu. Do dnešného dňa žijúci taxikári či čašníci dokážu opísať, akým odporným a často mimoriadne agresívnym spôsobom Tuti konal.
Svedkovia jeho konania spomínajú napríklad na to, ako odmietal platiť taxikárom, ktorým za ich služby naopak fyzicky ublížil. Nebolo žiadnou výnimkou, keď Tuti so svojou partiou dokázal v baroch okrádať náhodných ľudí, ženám kradnúť náušnice a dokonca mužom násilím odnímať ich partnerky. Tie si mal následne vziať do izby v neslávne známom mafiánskom hoteli Kyjev. Jednému z bývalých recepčných mal dokonca ukazovať svoje ručné granáty a vyhrážať sa, že ich môže kedykoľvek použiť.
Viacerí teda hľadali cesty, ako si privyrobiť a začali s podsvetím spolupracovať. A nebolo ich málo. Mnohí v tom nevideli nič zlého. Potom ste ale našli zopár policajtov, ktorí zubami nechtami bojovali za spravodlivosť.
Tuti mohol ďakovať Václavovi Havlovi a jeho amnestiám
Vladimír Daniš patril medzi gangstrov, ktorí sa na scénu slovenskej mafie dostali až po Nežnej revolúcii a následných amnestiách Václava Havla. A nebol sám. Amnestie dostali na slobodu aj ďalších neskorších bossov ako napríklad Róberta Holuba, Tibora Pápaya či Milana Holáňa.
„Za prvej Dzurindovej vlády začali vznikať 3 inštitúty ochrany svedka, bez ktorých si predtým nevedela polícia poradiť. Svedkovia totiž nemohli byť chránení, pretože neexistoval program ochrany svedka. A polícia sama o sebe veľmi klesla na rebríčku. Štátna bezpečnosť a Verejná bezpečnosť boli skrátka aristokrati, miestni žoldnieri politických feudálov.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Prečo nevedela polícia podľa Milana Lučanského v danej dobe zasiahnuť
- O prípade, kedy Tuti na diskotéke obťažoval dievča karatistu, ktorý ho spacifikoval
- Prečo chcel Mikuláš Černák zabiť Tutiho a čo kričal na Miroslava Sýkoru po tom, ako sa rozzúril – opis situácie slovami Milana Žitného
- O minulosti nesofistikovanej mafie a o prísune nového zločinu zo zahraničia
- O explózii auta, v ktorom sedeli Tuti a Papas
- O súdnom procese s potenciálnym vrahom