Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 30. 10. 2020 meniny má Šimon, Simona

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Móda
0
Daniel Mikolášik
5. október 2020, 18:54
Čas čítania: 4:51
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Kto bol Kenzo Takada a ako sa mu podarilo spojiť dva odlišné módne svety východu a západu?

Do Francúzska vycestoval na dovolenku, z ktorej sa už nikdy nevrátil. Priniesol so sebou optimizmus, hravosť a ázijskú kultúru.

Daniel Mikolášik
5. október 2020, 18:54
Čas čítania: 4:51
Kto bol Kenzo Takada a ako sa mu podarilo spojiť dva odlišné módne svety východu a západu?
Zdroj: TASR/AP
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

„Móda je ako jedlo. Nikdy by si nemal zostať len pri jednom menu.“ Nielen tento citát spoločne s mnohými ďalšími, ale predovšetkým jeho životné dielo, status ikony, popredný módny dom a jedinečná osobnosť sú a navždy zostanú nesmrteľnými. Včera nás totiž opustil japonský renomovaný návrhár Kenzo Takada.

 

 

Otec „Jungle Jap“ skonal vo veku 81 rokov vo francúzskom Neuilly-sur-Seine. Skonal po nákaze koronavírusom na ochorenie COVID-19. Na jeho počesť sme vybrali niekoľko zaujímavostí z jeho osobného a pracovného života a zmapovali sme najsvetlejšie momenty jeho kariéry.

 

Kto bol Kenzo Takada, a prečo je považovaný za jedného z najrenomovanejších módnych návrhárov minulého storočia?

 

Značka Kenzo sa do širšieho povedomia Slovákov dostala aj vďaka dostupnejšej, no limitovanej spolupráci s fast fashion reťazcom H&M z roku 2016. V bratislavskej Eurovei vtedy vypukol hotový ošiaľ. Niektorí módni nadšenci kvôli kolekcii kempovali pred predajňou aj 20 hodínV tomto článku si prečítaš:
  • Čo si Kenzoví rodičia mysleli o jeho vášni pre módu
  • S akými stereotypmi bojoval
  • Aké boli jeho módne začiatky
  • Prečo sa z jeho 6-mesačnej dovolenky v Paríži už nikdy nevrátil
  • Ako vyzerali jeho prehliadky s cirkusantmi a ohňostrojom
  • Ako vznikla značka Kenzo
  • Prečo ju neskôr odkúpil majiteľ Louis Vuitton a Dior
  • Ako vyzerala jeho posledná módna prehliadka

 

Kto bol Kenzo Takada a ako sa mu podarilo spojiť dva odlišné módne svety východu a západu?
Zdroj: TASR/AP

 

Bojoval proti zaužívaným stereotypom a nepochopeniu rodičov

Vďaka zásluhám na módnej scéne ho môžeme právom zaradiť medzi špičku svetových dizajnérov minulého storočia. Čo všetko tomu však predchádzalo? Kenzo Takada sa narodil 27. februára 1939 ako piate dieťa v rodine v japonskom mestečku Himeji. Od detstva bol obklopovaný umením, tradíciami a rozmanitou kultúrou.

 

„Architektúra, predmety, oblečenie i príroda boli školou triezvej elegancie jemnosti – najlepším vzdelaním, aké môže umelec získať,“ povedal Kenzo o podnetoch, ktoré na jeho myseľ vplývali už od skorého veku. 

 

 

 Ako malý obdivoval módu, predovšetkým kvetinové kimoná, ktoré vídal na zákazníkoch v otcovej čajovni. Už v detstve navrhoval a šil šaty bábikám svojich sestier a čítal si ženské módne časopisy. Jeho zapálenie pre módu ho doviedlo až do hlavného mesta Japonska, na prestížnu módnu univerzitu Bunka College.

 

Jeho rodičia ho v tom však nepodporovali a nechápali, prečo by sa mal chlapec zaujímať o módu. Podľa jeho slov v tom čase boli mnohé školy dizajnu a módy určené len pre ženy. Kreativita v 50. rokoch minulého storočia nebola akceptovaná. Jeho rodičia chceli, aby radšej študoval angličtinu, no po prvom semestri to vzdal a odišiel do Tokia študovať módu.

 

Do Francúzska vycestoval na 6 mesiacov. Nakoniec tam pobudol dlhých 56 rokov

Keď v roku 1960 končil štúdium, zapojil sa do súťaže módneho časopisu So-En, ktorú napokon zvíťazil a vďaka tomu začal navrhovať modely pre obchod Sanai. Jeho najväčším snom však bolo vycestovať do sveta. Najviac ho lákal Paríž – tzv. mekka módy. „Raz mi niekto povedal, že pre Japonca je nemožné pracovať v módnom priemysle v Paríži,“ uviedol pred pár rokmi v rozhovore pre Financial Times.

 

Vzoprel sa však stereotypom a očakávaniam rodiny a v roku 1965 vycestoval loďou do Marseille. Odtiaľ viedli jeho kroky priamo do hlavného mesta Francúzska. Pôvodne to mala byť len akási dovolenka. Plánoval tam ísť na 6 mesiacov, no už sa domov nevrátil. Napokon v Paríži pobudol dlhých 56 rokov.

 

Kto bol Kenzo Takada a ako sa mu podarilo spojiť dva odlišné módne svety východu a západu?
Zdroj: Twitter/@farah_v_

Vo Francúzsku najprv pracoval ako nezávislý dizajnér. Po spolupráci s textilnou skupinou Pisanti a neskôr so spoločnosťou Relations Textiles si Kenzo v roku 1970 založil vlastný butik s názvom Jungle Jap. V rámci neho šil jednoduché, praktické, funkčné a nositeľné dizajny, ktoré boli v rozpore s vtedajšou haute couture.

 

Veľkolepé prehliadky s cirkusantmi na slonoch a ohňostrojom

Modely v jeho butiku mali úplne iný štýl, na aký boli Francúzi v tom čase zvyknutí. Na jeho návrhoch dominovala príroda, ručne maľované motívy džungle a kvetov podobné, ako tvoril azda najslávnejší maliar Henri Rousseau. Jeho osobitý štýl okamžite oslovil francúzske modelky a tamojších „trendsetterov“.

 

Kenzo
Zdroj: Kenzo Takada archív

 

Kenzo si svojimi roztopašnými módnymi kreáciami plnými tvorivého optimizmu pomaly, ale isto začal obhajovať miesto na módnej scéne. Jeho prvá kolekcia na obdobie jeseň/zima 1970 bola kvôli obmedzenému rozpočtu vyrobená výhradne z bavlny. Jeden z jeho vtedajších modelov sa dokonca dostal na obálku prestížneho módneho časopisu Elle.

 

Debutovú kolekciu uviedol v galérii Vivienne a odvtedy bola takmer každá jeho prehliadka jedným veľkolepým predstavením s jedinečnou choreografiou. V roku 1978 sa v rámci prehliadky predstavili na móle aj cirkusanti, s koňmi, slonmi, orchestrom či zápasníkmi v ringu.

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1359 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 1.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Prečo užívať CBD, keď z neho nebudem „high"? Môže dopomôcť k riešeniu rôznych zdravotných problémovPrečo užívať CBD, keď z neho nebudem „high"? Môže dopomôcť k riešeniu rôznych zdravotných problémov
Ako natáčali Borata 2 a ktoré scény boli dohodnuté s hercami? Ako natáčali Borata 2 a ktoré scény boli dohodnuté s hercami?
NIO chce odstrániť najväčší nedostatok elektromobilov. Novú a nabitú batériu dostaneš na „čerpačke“ za menej než 3 minútyNIO chce odstrániť najväčší nedostatok elektromobilov. Novú a nabitú batériu dostaneš na „čerpačke“ za menej než 3 minúty
VIAC

Počas jeho nezabudnuteľnej prehliadky v cirkusovom stane v roku 1978 mali cirkusanti jazdiaci na koňoch priesvitné uniformy a sám Kenzo prišiel na „mólo“ jazdiac na slonovi. Jeho prehliadky boli vždy nezabudnuteľným zážitkom s ohňostrojom, artistami na hrazde či kabaretom.

 

Kenzo nespolupracoval so žiadnou textilnou fabrikou. Všetko oblečenie v rámci svojho butiku šil sám alebo spoločne so svojím tímom. Nemal veľa peňazí, a preto si chodil osobne kupovať látky do Marché St Pierre v Paríži a textíliu dovážal z rodného Japonska. O rok na to odprezentoval svoju kolekciu aj v New Yorku a Tokiu, vďaka čomu získal prestížnu cenu Fashion Editor Club of Japan.

 

Kenzo Takada pózuje pred jedným z jeho malieb počas prvého dňa výstavy s názvom Un Certain Style de Vie v Paríži (16. júna 2010)
Kenzo Takada pózuje pred jedným z jeho malieb počas prvého dňa výstavy s názvom Un Certain Style de Vie v Paríži (16. júna 2010)Zdroj: TASR/AP

 

Príchod samostatnej značky Kenzo, prvá mužská kolekcia a divízia parfumov

V októbri 1976 si Takada otvoril svoj vlajkový obchod s názvom Kenzo na námestí Place des Victoires (Víťazné námestie) v Paríži. Po celý čas však tvoril modely čisto len pre ženy. 

V roku 1978 prišiel dokonca s prelomovou myšlienkou v rámci značky Kenzo – prvou samostatnou kolekciou parfumov. Debutový parfum niesol názov King Kong, no divízia parfumov začala až o 9 rokov neskôr. V tom čase vydal prvú kolekciu vôní Kenzo for Women.

Až v roku 1983 predstavil svoju historicky prvú kolekciu pre pánov a o 4 roky na to dokonca aj detskú kolekciu s názvom Kenzo Jungle.

 

Prvý pánsky parfum však vydal až v roku 1991. Neskôr značka Kenzo prišla s viac ako 100 ďalšími druhmi, preto sa jeho meno často spája nielen s luxusným oblečením, ale aj parfumériou.

 

Voňavka Flower by Kenzo bola dokonca časopisom Vogue označená ako jeden z najlepších klasických francúzskych parfumov všetkých čias. Známe je aj jeho vyhlásenie z roku 1972 pre New York Times, a to: „Móda nie je len pre pár ľudí - je pre všetkých“, čím si získal veľkú priazeň verejnosti. 

 

Od založenia vlajkového obchodu sa dostával do centra pozorností čoraz viac, keďže jeho značka bola súčasťou titulných stránok väčšiny módnych magazínov. V období od roku 1988 do roku 1995 otvoril v Paríži desať značkových butikov.   

Od 1993 na úrovni s Louis Vuitton a Dior

Jeden z najväčších zlomov v jeho kariére prišiel v roku 1993, keď sa značka Kenzo dostala pod krídla konzorcia LVMH, ktorého súčasťou je dodnes.  Pod LVMH patria napríklad najprestížnejšie high fashion značky ako Louis Vuitton či Christian Dior.

 

„Koncom 80. a začiatkom 90. rokov mi zomrelo niekoľko veľmi dobrých priateľov, vrátane môjho obchodného a životného partnera Xaviera de Castillu. Spoločnosť som sa rozhodol predať z rôznych dôvodov. Značka začínala byť čoraz komerčnejšia. Menila sa móda a aj tempo,“ prezradil Kenzo na margo vstupu značky pod LVMH.

 

Kenzo
Zdroj: Wikimedia

 

Nečakaný módny dôchodok

V roku 1999 prišiel nečakaný zlom. Kenzo Takada sa rozhodol opustiť vedenie značky a definitívne opustil svet módy. Podľa jeho slov chcel cestovať a stretávať sa s priateľmi. Jeho posledná kolekcia po vyše 30 rokoch na obdobie jar/leto 2000 bola plná hodvábnych halien, žiarivo lesklých nohavíc, dlhých kardigánov, kimon a večerných rób.

 

Značku prenechal svojim kolegom, avšak na umenie úplne nezanevrel. V roku 2005 sa rozhodol stať dekoratívnym dizajnérom a vytvoril značku domáceho nábytku Gokan Kobo.  V roku 2010 usporiadal výstavu s názvom Un Certain Style de Vie v Paríži s obrazmi, ktoré on sám namaľoval.

 

Od roku 2011 značku Kenzo viedla dvojica Carol Lim a Humberto Leon, ktorí zostávali verní pôvodnej myšlienke a ich kúsky okrem ikonického tigra zdobili prírodné motívy a farby. Minulý rok ich na poste kreatívneho riaditeľa značky vystriedal portugalský módny návrhár Felipe Oliveira Baptista, ktorý bol predtým kreatívnym riaditeľom Lacoste.

 

Kenzo Takada svetu ponúkol vyše 8 000 návrhov pánskej aj dámskej módy, pričom ich hlavným poznávacím znamením boli grafické a kvetinové potlače. Pre jeho tvorbu sa stali typickými jedinečné návrhy a nezvyčajné strihy ovplyvnené ázijskou kultúrou.

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
5
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Dostávaj upozornenia na aktuálne udalosti, ako je táto. Zapnúť upozornenia
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.