Otázkou je, či za rekreačné užívanie ešte považuiješ aj 7-9 dávok za mesiac.
O dlhodobých následkoch fajčenia marihuany sa stále vedú spory. Negatívne vidí dopady nová štúdia z USA, o ktorej píše Daily Mail.
Tím z Coloradskej školy medicíny analyzoval 1 192 tínedžerov z 596 rodín a z výskumu vyplýva, že u užívateľov tejto látky existuje väčšia pravdepodobnosť výpadkov slovnej pamäte, presnejšie spomínania si na veci, ktoré čítali alebo počuli.
Vedci veria, že ide o dôsledky skorého užívania marihuany, pretože tieto zmeny na vzorke nevedeli vysvetliť genetikou ani prostredím, v ktorom rodiny žili. Pokúšali sa pritom o to práve vzájomným porovnávaním súrodencov, ktoré by malo limitovať vplvyv rozdielnej výchovy alebo socioekonomického statusu.
Štúdia sa zameriavala na rekreačných užívateľov, no tento bod môže byť trochu sporný. Kým predchádzajúce výskumy riešili ľudí, ktorí fajčia 1- až 2-krát za mesiac, v tomto prípade bolo priemerom 7 až 9 dní mesačne. Je teda otázne, či ešte stále ide o „rekreačné užívanie“.
Profesor Jarrod Ellingson z univerzity, ktorá výskum viedla, pripomína, že vplyv kanabisu na kognitívne funkcie by mali preverovať aj ďalšie štúdie, najmä preto, že sa táto látka stáva legálnou v čoraz viac amerických štátoch.
V Colorade bola táto látka zlegalizovaná už v roku 2014, vďaka čomu oblasť navštevuje aj viac turistov. „Musíme mať správne empirické dáta o tom, ako kanabis ovplyvňuje mozog vo vývoji, aby vlády a zdravotné úrady mohli prijímať rozhodnutia,“ dodáva Ellingson.
Iné štúdie tiež podľa Daily Mail naznačujú, že užívanie môže zvýšiť riziko rozvoja psychózy a schizofrénie.