Alkoholické nápoje ľudstvo popíja tisícky rokov, ale o mnohých príbehoch, ktoré začínali pohárom piva či whiskey si zrejme nepočul.
Alkohol je metla ľudstva. S takouto frázou sme sa snáď stretli všetci, a to nielen na rodinných oslavách, na internete či v televízii, ale aj po víkendových nociach s priateľmi.
Aj keď množstvo štatistík poukazuje na to, že spomedzi návykových látok je alkohol jednou z tých najhorších. Negatívne ovplyvňuje nielen samotného užívateľa, ale do výraznej miery aj ľudí okolo neho. Rozbíja rodinné vzťahy, ničí priateľstvá a spôsobuje zdravotné problémy, z ktorých sa často ľudia už nikdy nedostanú.
- Ktorá polovica storočia dostala prívlastok ginové šialenstvo
- Ako nad nekonečným popíjaním lamentoval Benjamin Franklin
- Kedy bola whiskey lacnejšia ako káva, čaj, víno aj pivo
- Ako Churchill začal popíjať o jedenástej a končil po polnoci
- Prečo sa nacisti rozhodli alkoholikov sterilizovať
Skoré počiatky
Napriek všetkým rizikám a hrozbám ľudia popíjajú alkohol tisícky rokov. Výskumníci za pomoci archeologických nálezov identifikovali, že náš organizmus sa pravdepodobne prispôsobil na spracovanie alkoholu už za čias primátov, ktoré konzumovali fermentované ovocie.
Postupným evolučným vývojom sa tak prvé zmienky o popíjaní fermentovaných nápojov objavujú v období viac ako 10-tisíc rokov pred Kristom. Naozaj zaujímavé sú však rôzne udalosti a príhody z posledných storočí, na ktoré sme sa bližšie pozreli.
Ginové šialenstvo z Londýna
V časoch, kedy medzi Veľkou Britániu a Francúzskom panovali napäté politické aj náboženské vzťahy, sa v krajine naplno rozbehla výroba ginu. Bolo to na prelome 17. a 18. storočia.
Dovtedy si Briti radi pochutnávali najmä na francúzskej brandy, lenže konflikty medzi veľmocami prinútili britskú vládnucu vrstvu obmedziť import brandy a sústrediť sa najmä na produkciu domáceho alkoholu.
Naplno rozbehnutá výroba však spôsobila toľko komplikácií, že si v histórii zaslúžila vlastné pomenovanie. Prvú polovicu 18. storočia možno najmä v Londýne nazývať ako „Gin craze“, a teda „Ginové šialenstvo“, ktoré nezasiahlo len vtedajšie elity. Gin sa stal obľúbeným alkoholickým nápojom más. Keďže mal k destilátu prístup aj radový obyvateľ Londýna, veľkomesto zažívalo obdobia rozsiahlej opitosti.
Spočiatku pritom samotná vláda popíjanie ginu propagovala. Cieľom bolo ochrániť ekonomiku a inšpirovať bežný ľud, aby sa zbytočne vyvaroval popíjania cudzích druhov alkoholu. Anglický gin sa stal synonymom patriotizmu, pretože ho v tých časoch popíjali politici aj samotná kráľovná Anna Stuartová.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako začali Briti bojovať proti ginovému ošiaľu
- Koľko sa voľakedy bežne popíjalo počas pracovnej doby
- Prečo bola v USA Whiskey lacnejšia než mlieko či pivo
- Čo všetko vypil počas dňa slávny britský premiér Winston Churchill
- Prečo nacisti sterilizovali alkoholikov