Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 1. 6. 2020 meniny má Žaneta

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti - Zahraničné
0
Mario Hudák
15. máj 2020, 9:30
Čas čítania: 15:21
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Izraelský dokumentarista: Ustašovci veľmi dobre vedeli, koho dobodali bajonetom a komu nožom odrezali prsia

Nathan Beyrak zdokumentoval životné príbehy ľudí židovského pôvodu počas druhej svetovej vojny a Slovenského štátu. Rozprával sa s tisíckami obetí a svedkov nacistických zverstiev. Svet sa stal globálnou dedinou a zlí chlapci vždy vyhrávajú, hovorí.

Mario Hudák
15. máj 2020, 9:30
Čas čítania: 15:21
Izraelský dokumentarista: Ustašovci veľmi dobre vedeli, koho dobodali bajonetom a komu nožom odrezali prsia
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Keď som posielal Nathanovi emailom otázky do Izraela, neuvedomil som si, že sa vlastne pokúšam o diaľkový rozhovor s človekom, ktorý ich za posledných 20 rokov urobil viac ako 2-tisíc. Došlo mi to, až keď som čítal jeho odpovede.

 

Až na pár výnimiek to boli odpovede na úplne iné otázky. A bol som to ja, kto musel vymýšľať nové, aby k odpovediam 70 ročného svetobežníka a skúseného dokumentaristu sedeli.

 

Namiesto poslednej otázky  som ho požiadal o niečo zaujímavé, čo by chcel napísať voľne, svojimi slovami. Po troch stranách textu, v ktorých sa úspešne (a možno aj našťastie) vyhol mojim diskusným mantinelom ako poslednú vetu napísal: „Ďakujem, využil som radšej tvoju láskavú ponuku odpovedať na otázky vyššie.“  Prišlo mi to ako celkom vtipná lekcia.

 

Izraelský historik a dokumentarista Nathan Beyrak
Izraelský historik a dokumentarista Nathan BeyrakZdroj: Nathan Beyrak archive

 

 

Nathan Beyrak (71)
 • Historik, dokumentarista, producent, publicista, autor, vydavateľ a literárny kritik

   

 • Bol riaditeľom projektu Zločiny páchané na civilnom obyvateľstve počas druhej svetovej vojny: obete, svedkovia, kolaboranti a páchatelia. Organizovalo ho Múzeum holokaustu vo Washingtone (United States Holocaust Memorial Museum).

 • Inicioval a režíroval rôzne iné dokumenty.

 • Autor literárneho projektu Slová a obrazy (Words & Images Literary Project) - profilové rozhovory a 25 slávnymi židovskými spisovateľmi. Boli medzi nimi aj nositelia Nobelovej ceny. Saul Bellow, Nadine Gordimer alebo Imre Kertész.

 • Žije v Izraeli

  
Koľko ľudí vám v projekte Zločiny páchané na civilnom obyvateľstve poskytlo rozhovory? Kde sa dajú nájsť, vidieť, prečítať?

V priebehu dvoch desaťročí (1997-2016), keď som projekt viedol, sme urobili rozhovory s viac ako 2-tisíc ľuďmi z väčšiny európskych krajín. Krajín, ktoré boli okupované nacistickým Nemeckom. Vrátane Slovenska.

 

Všetkým, ktorí súhlasili a podelili sa s nami o svoje pamäti, myšlienky a pocity, ktorých životné príbehy sa stali súčasťou unikátnej zbierky svedectiev z najtemnejšieho obdobia svetovej histórie, patrí obrovská vďaka. Zbierka je dnes uložená v americkom múzeu holokaustu vo Washingtone (United State Holocaust Memorial Museum – USHM).

 

Všetci ľudia na Slovensku, ktorí pracovali na tomto projekte ako členovia nášho základného tímu – koordinátorka Monika Vrzgulová, Eva Riečanská, ktorá robila rozhovory (obe z Ústavu etnológie Slovenskej akadémie vied), výskumníci Ernest Ackerman, Mária Drábová, Peter Hudák, prekladateľka Sylvia Kráľová, kameraman Michal Veselský, zvukár Martin Kleibl, všetci robili túto prácu s nadšením a veľkou motiváciou. S naozajstným zmyslom pre poslanie.

 

 

Ktoré interview sa ťa najviac dotklo?Tých príbehov bolo veľa. Naozaj mnoho. Poviem iba jeden. Rumunsko, Besarábia, koniec druhej svetovej vojny. Rumunské ozbrojené hliadky majú rozkaz zhromaždiť a odviesť Židov z jednej dediny, v ktorej zostali. Už predtým ich deportovali, niektorí sa však ukryli alebo prežívali v malých dedinkách. Vojaci majú rozkaz ich zadržať, zhromaždiť a zabiť. Podarí sa im nájsť dvanástich, je medzi nimi aj matka s dieťaťom. Odvedú ich na opustené miesto, kde prečkajú noc.

 

Strážia ich dvaja vojaci. Ráno príde tretí. Jedného po druhom ich zviažu, postavia do radu a začnú strieľať. Židia padajú na zem. Dieťa nezasiahnu. Jeho mama spadne, dieťa začne plakať: „Mami, mami ... ,“ no matka už je mŕtva. Vojaci sú nervózni, diskutujú o tom, kto dieťa zabije. Neodváži sa nikto. Rozhodnú sa, že si hodia mincu. Ten, ktorý prehrá, napokon vytiahne pištoľ. Vystrelí ale netrafí. Netrafí ani druhýkrát. Po ďalších výstreloch je dieťa mŕtve.

 

Preživší v koncentračnom tábore Buchenwald. Ilustračné foto.
Preživší v koncentračnom tábore Buchenwald. Ilustračné foto.Zdroj: Getty Images/Corbis

 

Kto ti o tomto príbehu povedal?

V dedine, odkiaľ ich vtedy zobrali, sme našli štyroch svedkov udalosti. Jeden z nich nás zobral na miesto, kde sa to stalo. Nie je to jediný hrozný príbeh. Iba príklad svedectva, akých sme zaznamenali mnoho.


Pre dokumentaristu nie sú dôležité iba príbehy, ale hlavne ľudia. Raz sme v Bielorusku prišli do dediny na konci sveta. Žiadna tečúca voda, žiadne cesty. Iba opustené domy. Vošli sme do domu.

 

Prvá veta, ktorú nám človek povedal bola: „Moja žena zomrela pred šestnástimi rokmi, syn mi zomrel pred siedmimi rokmi. Žijem tu sám, ale nemám už ďalej prečo.“ Toto sa stane a vy ste tam. A to je iba začiatok. Vtedy si uvedomíte, že ste neprišli kvôli príbehu, ale za človekom.

 

V tomto článku si prečítaš:
 • Čo robil dokumentarista Nathan Beyrak na Slovensku
 • Kde všade na Slovenku sa rozprával s ľuďmi, ktorí prežili druhú svetovú vojnu a holokaust
 • Prečo je pre človeka také jednoduché a prirodzené páchať zlo

 

 

Čo si chcel týmito príbehmi povedať ľuďom?

Som presvedčený, že sme stále vo vojne. Vďaka bohu už nebojujeme skutočnými zbraňami, ale je to stále veľmi tvrdý a reálny boj. Osobne bojujem proti všetkým tým súčasným rasistickým hnutiam - v Maďarsku, Francúzsku, Grécku a v mnohých ďalších krajinách. Bojujem proti zabudnutiu. Pretože to je to, čo chcú, aby sa stalo. Popierajú pravdu toho, čo sa stalo dve, alebo tri generácie naspäť. Myslia si, že nebudú môcť byť považovaní za pokračovateľov vtedajších zločincov. A že tak budú môcť páchať ďalší megazločin.

 

 

 

 

Kto sú to oni?

Poviem to inak. Verím tomu, že svet v ktorom sa zločinci, ich fanúšikovia a nasledovníci neskrývajú v tme a temnotách, ale sú vystavení svetlu, prenasledovaní a stíhaní maximálne, ako je to len možné, je lepšie miesto pre život. Akákoľvek iná alternatíva je oveľa horšia. Nie, týmto ľuďom nesmieme uľahčovať život. V tejto vojne jednoducho nemáme na výber. A nesmieme prehrať. Veľmi dobre vieme, čo sa potom môže stať.

 

Môže sa holokaust zopakovať?

Samozrejme. Veľakrát sa to už stalo. V Kambodži, Rwande, na Balkáne. Čím viac študujem holokaust, tým viac som pesimista. Nielen kvôli tomu, že ide o ľudskú prirodzenosť, povahu. Hlavne preto, lebo vidím, že väčšinu ľudí to vôbec nezaujíma.

 

 

Verím tomu, že svet, ktorý umožňuje zapamätať si čo možno najviac, je menej zlý ako ten, v ktorom je umožnené na veci zabudnúť.

 

Nathan Beyrak s kameramanom na južnej Ukrajine sa snaží zaostriť na miesto v poli ktoré mu ukazuje preživší svedok, kde počas druhej svetovej vojny zavraždili Židov.
Nathan Beyrak s kameramanom na južnej Ukrajine sa snaží zaostriť na miesto v poli ktoré mu ukazuje preživší svedok, kde počas druhej svetovej vojny zavraždili Židov.Zdroj: USHMM collection

O čom je tvoja práca?

Ak môžem citovať Talmud, jedna z jeho múdrostí hovorí: „Nie je tvoja povinnosť dokončiť prácu, ale nemáš právo ju opustiť.“ Literárny text to vystihuje oveľa lepšie. Spisovateľ Jorge Luis Borges to presne opisuje vo svojom krátkom príbehu Svedok (The Witness). Text je o posledných hodinách muža menom Saxon: „Zomrie pred svitaním, a v ňom zomrú a nikdy sa nevrátia posledné jasné obrazy tých pohanských obradov. Svet bude trochu chudobnejší, ak na ňom viac nebude tento Saxon ...“

 

V príbehu Borges opisuje deň, kedy vyhasli posledné oči, ktoré videli Ježiša Krista. A ja sa pýtam spolu s ním. Čo zomrie s nami, keď príde náš deň? Aké úbohé alebo skazené tváre stratí svet?

To, čo sme v skutočnosti v tomto projekte robili, je, že sme sa čiastočne pokúsili zachrániť jasné obrazy. Tváre, hlasy, živú prítomnosť a autentické spomienky svedkov, ktorých dnes postupne strácame. Zachovať tieto spomienky ako súčasť nášho dedičstva. Snažím sa bojovať s tým kontinuálnym ubúdaním pamäti, o ktorom hovorí Borges. A zakomponovať túto stratu do toho, čo po nás zostane.

 

 

 

Zachrániť pamäť?

Áno, tento projekt bol o kultúrnej pamäti. Ak by som mal byť ešte oveľa osobnejší, túto zbierku zhromaždenú v americkom múzeu holokaustu (a tiež vo Fortunoff archíve americkej Yale univerzity), by som bez váhania nazval pokladom. Aj napriek ťažkej téme projektu, som paradoxne vnímal snahu takýmto spôsobom porozumieť a zaznamenať Holokaust ako veľmi obohacujúcu skúsenosť.

 

Verím, že je to tak preto, lebo uprostred všetkých tých obrovských strát a utrpenia, bol pokus zachrániť svedectvá pred zabudnutím. Verím tomu, že svet, ktorý umožňuje zapamätať si čo možno najviac, je menej zlý ako ten, v ktorom je umožnené na veci zabudnúť. A to je presne to, o čo sa vrahovia a ich dnešní nasledovníci usilujú.

 

Kedy si prvý krát navštívil Slovensko?

V roku 1994. Ľudia z Fortunoff Archive pri Yale univerzity ma požiadali, aby som rozbehol dokumentárny projekt na ktorom spolupracovali so slovenskou nadáciou Milana Šimečku. Stretol som sa vtedy s vynikajúcimi ľuďmi. Dokumentovali príbehy slovenských Židov, ktorí prežili obdobie druhej svetovej vojny. Keď boli v rukách zločincov z Hlinkových gárd a režimu, ktorému gardy slúžili. Cítili povinnosť a poslanie aspoň čiastočne im vykompenzovať strašné zaobchádzanie a nespravodlivosť, ktorú počas vojny zažívali.

 

Interview svedka v židovskej synagóge v Bardejove.
Interview svedka v židovskej synagóge v Bardejove. Zdroj: Peter Hudák

 Pamätám si na stretnutia s ľuďmi z nadácie, ktoré viedla Tereza Grellová, ako na veľmi vzrušujúce. A som veľmi rád, že som týmto ľuďom s citom pre morálku a svedomie, ako napríklad Martin Bútora alebo Peter Salner, mohol pomôcť. Vždy si spomeniem na obrovskú citlivosť a vzrušenie s ktorým sa pripravovali na stretnutia s preživšími. Keď im rozprávali o ich stále živých ranách z minulosti. O zločinoch, ktoré na nich nacisti páchali na Slovensku, a potom v nich pokračovali v koncentračných táboroch.

 

Snažil som sa im povedať, že títo ľudia o tom všetkom čím prešli chcú rozprávať. Že o tom chceli hovoriť stále, a čakali na to dlhý čas. Snažil som sa im pomôcť a dodať odvahu. Aby sa nebáli ich odmietnutia. Povedal som im, áno, bude to ťažké, ale je to správna vec a že ich nakoniec preživší príjmu a uvítajú to.

 

S koľkými ľuďmi ste sa rozprávali na Slovensku? Kde všade ste boli?

Podľa mojich záznamov sme na Slovensku vypočuli 66 ľudí na dvanástich miestach po celej krajine. Na stretnutia s mnohými svedkami tej doby si spomínam ako na takmer posvätné skúsenosti. Hlavne kvôli dôležitosti, akú pripisovali faktu, že ich pamäti sa stanú súčasťou verejnej sféry. Že obrazy, ktoré dlhé roky poctivo strážili vo svojich mysliach, sa zaznamenajú na elektronické médiá a budeme ich môcť uchovať pre budúce generácie.

 

 

Tento pocit poslania pri zdieľaní svojich spomienok, ich zasvätenie prenasledovaným, okrádaným, deportovaným a vraždeným ľuďom bolo to hlavné, čo ma poháňalo. Ak nám všetci títo svedkovia pri zaznamenávaní svojich pamätí dôverovali, potom naša práca mala zmysel. Niektorí z nich boli starí a chorí. Niektorí už nemohli rozprávať, alebo hovorili len veľmi ťažko. Napriek tomu často pozbierali posledné sily a požiadali svojich príbuzných, aby sa s nami stretli a povedali nám ich príbehy.

 

Článok môžeš dočítať len s aktívnym REFRESHER+
VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 3.99 € mesačne

Čo sa dozvieš po odomknutí?

 • Aké hrozné veci zažívali ľudia. s ktorými sa rozprávali počas vojny
 • Ako zabíjali a znásilňovali Srbov v Chorvátsku
 • Či na svete hrozí ďalšia genocída
 • Čo si Nathan myslí o hlavnom odkaze korona krízy

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
2
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.