Na tých, ktorí sú denne vystavení riziku nákazy a pod rukami sa im premelú stovky potenciálne chorých na koronavírus, myslí v týchto dňoch spoločnosť BILLA.
Pre šestnásť tzv. biohazard tímov z celého Slovenska pripravila spoločnosť BILLA spolu s dodávateľmi balíky plné energie a vitamínov, ktoré im pomôžu lepšie zvládnuť dni nabité výjazdmi, dezinfikovaním priestorov, pomocou v repatriačných zariadeniach, či testovaním ľudí. Dohromady sa pomoc dostala k vyše 500 záchranárom a dobrovoľníkom.
Pomáhajú aj seniorom na celom Slovensku
Spoločnosť BILLA počas koronakrízy poskytla už pomoc seniorom, ktorí sú v rizikovej skupine obyvateľov. Tentokrát balíky s trvanlivými potravinami a drogériou nasmerovala na tie predajne, ktoré sú najbližšie k šestnástim záchranárskym tímom od Bratislavy cez Banskú Bystricu až po Prešov.
Pôvodne bolo na Slovensku osem biohazard tímov, no epidemiologická situácia si vyžiadala, aby sa ich počet zvyšoval a mnohé tímy sa sformovali aj práve kvôli nej. „S dodávateľmi sme sa snažili vyskladať balíčky tak, aby našim obetavým záchranárom dodali silu a ďalšiu chuť do práce. Nájdu v nich kávu, džúsy, proteínové tyčinky, oblátky, chrumky, ale aj uteráky, či sprchové gély. Sme nesmierne vďační za ich vysoké pracovné nasadenie a za to, že riskujú zdravie pre našu bezpečnosť,“ hovorí Jana Gregorovičová, podpredsedníčka o. z. BILLA ľuďom.
Dezinfikujú a roznášajú stravu
Jedným z podporených tímov je aj Dobrovoľná záchranná brigáda civilnej ochrany, ktorá sa na pomoc v časoch koronakrízy prihlásila dobrovoľne. Má centrálu v Malackách, ale pôsobí na rôznych miestach, prevažne aj v karanténnych centrách.
Vyše 80 dobrovoľníkov roznáša stravu repatriantom v dvoch zariadeniach v Bratislave, v Kunove, v Piešťanoch a v Plaveckom Štvrtku. Okrem toho sa podieľajú aj na dezinfekcii v karanténnych zariadeniach, školách a sociálnych zariadeniach.
Niektorí nemali čas ani na základné veci
Starajú sa tiež o prvý kontakt v triediacom stane s návštevníkmi nemocnice v Malackách, súčasne usmerňujú návštevníkov pred nemocnicou v Trnave či pred poliklinikou v Senici. „Máme za sebou už tisícky hodín nezištnej dobrovoľníckej práce, niektorí z nás sú v nasadení aj dvanásť hodín denne v oblekoch a maskách. Jeden náš kolega dokonca v karanténnom zariadení žije už štvrtý týždeň, nebol odvtedy ani doma. Vážime si pomoc od BILLA, pretože sme naozaj k dispozícii 24 hodín 7 dní v týždni a často nemáme čas ani na základné veci. O venovaní sa rodine v tomto ťažkom období sa ani nedá hovoriť,“ konštatuje Stanislav Pešek, predseda Dobrovoľnej záchrannej brigády civilnej ochrany.