Covid-19 musí podľa Viliama Páleníka na Slovensku odznieť, otázne je ako dobre budeme regulovať stav našich nemocníc. Takzvaný „blackout“ by mal na ekonomiku katastrofálne následky.
Premiér Igor Matovič v stredu avizoval, že sa Slovensko možno na niekoľko týždňov uzavrie do tazkvaného „blackoutu.“ Teda, že fungovať budú len podniky nevyhnutné na chod štátu, že ľudia nebudú môcť vychádzať z domu a bude ich zásobovať armáda. Čo to presne tento termín znamená a ako presne by takáto uzávera fungovala, z premiéra novinári poriadne nevytiahli ani po hodine otázok.
Ekonóm Viliam Páleník pôsobí ako vedec na Ekonomickom ústave Slovenskej akadémie vied a prezident a odborný garant Inštitútu zamestnanosti. Tvrdí, že pri takomto vážnom zásahu je veľmi dôležité položiť na misky váh okrem ochrany zdravia populácie aj ekonomické dôsledky. Tie by mohli byť pri niekoľkotýždňovom „blackoute“ katastrofické.
Môj osobný názor je, že je to zlé riešenie. Predovšetkým preto, že na tú chorobu nemáme liek a jediné riešenie je, že sa nejakým spôsobom vybúri.
Viete si predstaviť, že by nastalo takéto „vypnutie“ Slovenska?
Samozrejme. Keby sa vláda a koalícia tak rozhodla a má k tomu ústavnú väčšinu, tak si to viem predstaviť. Dá sa to predsa nariadiť zákonmi, dá sa to vynucovať. Síce na to nie som odborník, ale myslím si, že z hľadiska vplyvu na samotnú pandémiu koronavírusu by to malo určite priaznivý vplyv, výrazne by ju obmedzilo. Ale treba dať na misky váh, či ten prínos k pandémii je porovnateľný s ekonomickými dopadmi. A to je veľmi zložitá otázka, lebo tie dopady by boli určite signifikantné.
Ako by takáto uzávera podľa Vás mohla vyzerať? Ako si predstavujete to, čo naznačil Igor Matovič?
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Prečo ekonóm považuje rozhodnutie o „blackoute“ Slovenska za zlé
- Čoho sa ekonóm obáva v najbližších týždňoch najviac
- O koľko percent klesnú príjmy domácností po „blackoute“
- Prečo „blackout“ vlastne vôbec nie je dobrý výraz na to, čo chce Matovič spraviť