Vírus už v čínskych kinách spôsobil miliardovú stratu.
Koronavírus v Číne spôsobil rozsiahle dôsledky na každodenné fungovanie krajiny. Platí to aj pre sieť kinosál. V posledných rokoch narástla v popularita kinematografie neuveriteľným tempom a ľudia chodia do kín čoraz častejšie. Vláda a súkromné korporácie podporujú výstavbu veľkého počtu kín a diváci radi chodia na čínske blockbustery. Miestne trháky a fantasy zarábajú aj stovky miliónov dolárov.
Do Číny sa postupne natlačil aj Hollywood. Tržby v krajine mu prinášajú desiatky miliónov navyše. Nebyť premiér v Číne, mnohé blockbustery by sa nedostali do zelených čísel. Čína je totiž v súčasnosti druhým najväčším filmovým trhom na svete a odhaduje sa, že čoskoro predstihne v množstve tržieb z kín aj samotné USA. V roku 2020 sa im to ale kvôli koronavírusu určite nepodarí.
Číňania nielenže chodia viac do kina, navyše, kým v roku 2015 bolo v krajine 31 627 kinosál, v roku 2019 to už bolo 66 028 (podľa webu Statista.com a webu AsiaTimes). V roku 2017 už prekonali USA a stali sa krajinou s najväčším počtom kín na svete.
25. januára 2020 sa začal Čínsky nový rok. V tomto období chodí do kín veľké množstvo ľudí. Kvôli narastajúcemu nebezpečiu koronavírusu sa siete kín, distribútori a producenti dohodli na zrušení všetkých premietaní. Následne kiná zavreli a neotvorili ich dodnes. Špekuluje sa, že o tom rozhodla priamo tamojšia vláda.
Podľa Variety sa odhadovalo, že ešte pred posledným januárovým víkendom boli predané vstupenky v hodnote 77 miliónov dolárov. Pre porovnanie, minulý rok počas rovnakých 7 dní čínske kiná zarobili 836 miliónov dolárov. Pomaly rušia aj očakávané, budúce premiéry. Oficiálne napríklad zrušili aprílovú premiéru Jamesa Bonda s podtitulom No Time To Die.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Kedy by mohla prísť nová Bondovka do čínskych kín
- Aké straty utrpeli čínski prevádzkovatelia kín
- Ako môžu uzavreté čínske kiná ovplyvniť tržby filmov
- Ako Čína obmedzuje premiéry Hollywoodskych trhákov a ako štúdiá obmedzenia obchádzajú
- Prečo Disney hrozia väčšie straty ako iným štúdiám