Slováci separujú, stále však majú chaos v tom, čo vlastne do žltého koša patrí a čo nie. Aj preto sa známy pivovar rozhodol ukončiť predaj piva v PET fľaši.
Aj keď sa plastový odpad dá recyklovať a my máme možnosť ho separovať, obrovské množstvo ostáva v prírode či sa ďalej nevyužije. Nie vždy totiž separujeme správne, pritom je to to najmenej, čo môžeme pre našu planétu spraviť. Používanie plastov môžeš minimalizovať, no niekedy sa im nevyhneš.
Tieto fakty si uvedomuje čoraz viac značiek. Niektoré z nich preto celkom obmedzili predaj svojich nápojov v PET flaši. Patrí medzi ne aj jeden z najznámejších pivovarov Gambrinus. Táto značka sa rozhodla ukončiť ich predaj a definitívne poslala 1,5 litrové PET flaše piva do histórie. Navyše, Gambrinus za každé predané pivo v sklenenej fľaši zaistí upratanie 0,5 kg odpadu z prírody v spolupráci s Upracme Slovensko.
Značka sa tak vracia k tradícii piva v skle. Spojenie sklenených fliaš, ktoré si nesieš z nákupu v sieťovke a pritom počúvaš ich štrnganie môže znieť ako návrat do minulosti. Pravdou však je, že takto produkujeme omnoho menej odpadu. Uhádneš koľko ton ročne to je?
Pripravili sme pre teba kvíz, ktorý ti povie, či separuješ plastový odpad správne a aký dopad majú plasty na naše životné prostredie. A keď si niekedy nebudeš istý, stačí sa riadiť recyklačnými značkami, ktoré nájdeš aj s vysvetlivkami napríklad na stránke ekoton.sk.
- Až 45 % odpadov z domácnosti tvoria plastové obaly, toto číslo stále rastie
- Výroba polystyrénu je 7-násobne náročnejšia na zdroje vody a energie ako porcelán
- Recykláciou odpadového plastu sa ušetrí 97 % energie oproti výrobe z primárnej suroviny
,,V rámci hlavného mesta SR, Bratislavy, sa všetky viacvrstvové obaly od nápojov (tetrapak a iné) umiestňujú do žltých zberných nádob určených na plasty. Následne ich pracovníci našej spoločnosti Odvoz a likvidácia odpadu (OLO), odvážajú na dotriedenie a ďalšie spracovanie.“ – Beáta Humeniková, hovorkyňa spoločnosti OLO a.s.
Podľa skúseností zo zahraničia je zavedenie zálohovania overený spôsob, ako zvýšiť množstvo vyzbieraných PET fliaš nad 90 %.