Prvú stranu Mariana Kotlebu Slovenskú pospolitosť zakázal Najvyšší súd pre rozpor s Ústavou. Odvolávala sa na vojnový Slovenský štát a mala aj xenofóbne a totalitárne črty.
14. marec 2005. Bratislavou kráčajú zástupy mladých mužov v tmavých uniformách s vyholenými hlavami. Oslavujú vznik vojnového Slovenského štátu - toho, čo počas druhej svetovej vojny kolaboroval s nacistickým Nemeckom a toho, čo poslal desiatky tisíc vlastných občanov do nacistických vyhladzovacích táborov. Prežilo ich len niekoľko stoviek.
Tmavé rovnošaty pochodujúcich nápadne pripomínajú uniformy Hlinkovej gardy. Polovojenskej organizácie, ktorá sa za Slovenského štátu v rokoch 1938 až 1945 podieľala na potláčaní práv menšín, či demokraticky zmýšľajúcich ľudí na Slovensku. Jej najaktívnejší členovia sa neštítili ani kolaborácie s nacistami, vraždenia, či potlačenia Slovenského národného povstania. Ako je možné, že sa podobní muži v uniformách objavovali na Slovensku aj viac ako polstoročia po skončení vojny? Vitajte vo svete Mariana Kotlebu.
Členovia ĽSNS si z rozpustenia Slovenskej pospolitosti vzali ponaučenie a o svojej skutočnej ideológii už otvorene nehovoria. Naopak, navonok sa ich rétorika javí ako umiernená, a to zvlášť v poslednej dobe. Podobne ako všetky fašistické strany po roku 1945, aj oni musia pravú podstatu toho, čo chcú dosiahnuť, skrývať. Zároveň sa snažia svojim priaznivcom ukázať, že sú stále tou istou neonacistickou stranou, akou boli vždy.
Jakub Drábik, historik
Čaute a sklonená hlava
Marian Kotleba vyrastal na banskobystrickom sídlisku Sásová. Po tom, čo na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici vyštudoval informatiku, začal v roku 2001 vyučovať na 8-ročnom gymnáziu. Študenti si ho pamätajú ako populárneho učiteľa, ktorý po poobediach organizoval súťaže v počítačových hrách.
„Najmä s chlapcami si vedel vytvoriť veľmi dobrý vzťah, keďže mali k informatike blízko,“ povedal pre denník SME jeden z jeho žiakov Peter Múkera ml. Marian Kotleba vyučoval deti na gymnáziu 4 roky. Minimálne dva z toho však už pochodoval v tmavej ľudáckej uniforme po niekoľkých mestách, zapaľoval fakle a prednášal príhovory namierené proti Židom, Rómom, Maďarom a či ľuďom inej farby pleti.
Vodca
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Čím uniformy Slovenskej pospolitosti pripomínali gardistov
- Ako Marian Kotleba vo svojich vyjadreniach útočil na náboženské a etnické menšiny
- Prečo, podľa odborníkov, v prípade týchto vyjadrení ide skôr o príklon k nacizmu ako k fašizmu
- Prečo Najvyšší súd zrušil Kotlebovu Slovenskú pospolitosť
- Ako bolo podnikanie Mariana Kotlebu napojené na rasistickú scénu