Slováci vyhlásenie o odmietnutí výkonu mimoriadnej služby využívajú.
Donald Trump dal 3. januára pokyn zabiť vplyvného iránskeho generála Kaséma Solejmáního. Na druhý deň sa celý svet zobudil do rušného rána. Čo tento útok znamená? Koho to ovplyvní? Bude vojna?
To boli otázky, ktoré riešili nielen politici či médiá, ale aj bežní ľudia. Dôkazom toho je aj fakt, že začali hromadne zadávať do vyhľadávača heslo Tretia Svetová vojna. V deň útoku výraz trendoval v Google Trends.
3. januára v čase 18:28 dosiahlo na celom svete slovné spojenie World War 3 hodnotu 100. Tá znázorňuje záujem v priebehu času. Hodnota 100 predstavuje najvyššiu popularitu príslušného výrazu. 50 znamená, že má polovičnú popularitu. Skóre 0 znamená, že nebol dostatok dát pre daný výraz.
Strach z vojny. Ten majú mnohí vrátane mladých. Väčšina mileniálov sa obáva, že do roku 2030 dôjde k jadrovému útoku. Vyplýva to z prieskumu, ktorý bol súčasťou správy Medzinárodného výboru Červeného kríža.
Desaťtisíce Slovákov nepôjde do zbrane
Prieskum sa uskutočnil v 16 krajinách a zapojilo sa doň 16 000 mileniálov (vo veku 20 až 35 rokov) z Afganistanu, Kolumbie, Francúzska, Indonézie, Izraela, Malajzie, Mexika, Nigéria, z Palestínskeho územia, Ruska, Južnej Afriky, Sýrie, Švajčiarska, Spojeného kráľovstva, Ukrajiny a Spojených štátov. Prieskumu sa teda zúčastnili mladí z krajín, ktoré čelia medzinárodnému konfliktu a tiež z tých, v ktorých obyvatelia žijú v mieri.
„Viac ako polovica mileniálov (54 %) verí, že k jadrovému útoku pravdepodobne dôjde v nasledujúcom desaťročí,“ uvádza sa v správe. Približne 47 % respondentov uviedlo, že veria, že počas života zažijú svetovú vojnu, zatiaľ čo 46 % si myslí opak.
Hypoteticky, ak by sa Slovensko zaplietlo do vojnového konfliktu, tisícom mužov v prípade potreby vzniká branná povinnosť podľa Zákona o brannej povinnosti. Týka sa tých, ktorí v danom roku dovŕšia 19 rokov a majú trvalý pobyt na území Slovenskej republiky. Čo to znamená? Muž sa musí v prípade potreby v čase vojny alebo vojnového stavu podrobiť odvodu a bojuje na mieste konfliktu.
Tá sa týka mužov od 19 do 45 rokov bez vojenskej hodnosti a vo vojenskej hodnosti vojak 1. a 2. stupňa a mužov od 19 do 55 rokov v ostatných vojenských hodnostiach. Na výkon mimoriadnej služby nemôžu byť povolaní občania uznaní za nespôsobilých vykonať vojenskú službu (sú držiteľmi tzv. „modrej knižky“), pretože im zanikla branná povinnosť.
Odmietam zabíjať, vraví čitateľ Igor
Náš čitateľ Igor však v prípade vojny nebude musieť bojovať. Podpísal vyhlásenie o odmietnutí výkonu mimoriadnej služby. Má po tridsiatke, pracuje v bankovom sektore. Prečo sa rozhodol odovzdať dokument? „Odmietam zabíjať, vyhlásenie som odoslal pár rokov dozadu,“ povedal pre Refresher.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako a dokedy môžeš odmietnuť nasadenie v boji
- Čo by si musel v prípadnom vojnovom konflikte potom robiť
- Koľko ľudí už odmietlo bojové nasadenie
- Kedy sa tieto počty rapídne zvýšili
- Či hrozí na Slovensku znovuzavedenie povinnej vojenskej služby