Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
5. decembra 2019 o 12:15
Čas čítania 0:00
Tímea Krauszová

Parlament neschválil návrh zákona, ktorý mal sťažiť prístup k interupciám

ZAUJÍMAVOSTI SLOVENSKO
Uložiť Uložené

Ženám nebudú ukazovať obrázok plodu ani čítať nové poučenie.

Návrh zákona o interupciách naši poslanci upravovali niekoľkokrát. Najskôr mali ženám púšťať tlkot srdca plodu, ozvali sa však odborníci, ktorí upozornili na to, že to môže plod ohroziť na živote. Finálny návrh, o ktorom vo štvrtok hlasovali, obsahoval rozšírené informácie pre ženu, povinné ukazovanie obrázku plodu a tiež finančnú pomoc pre ženy, ktoré tehotenstvo taja. Parlament ho však napokon neschválil.

Prístup k potratom by bol značne sťažený, parlament s tým nesúhlasil

Čo všetko obsahoval návrh zákona? Lekári mali povinne prečítať ženám upravené tendenčné poučenie, alebo informovaný súhlas, ktorý mal obsahovať informácie o výške materského a rodičovského príspevku. Lekári mali ženám tiež ukázať sonograf plodu a ženy by museli informovať otcov dieťaťa o tehotenstve, ako aj o ich zámere tehotenstvo prerušiť. Navrhovatelia zákona chceli navyše zakázať reklamy na umelé prerušenie tehotenstva pod hrozbou pokuty.

Odporúčané
Maturovala som s dieťaťom na rukách: Mladé Slovenky hovoria o tehotenstve počas štúdia, niektoré rodina posielala na potrat Maturovala som s dieťaťom na rukách: Mladé Slovenky hovoria o tehotenstve počas štúdia, niektoré rodina posielala na potrat 18. októbra 2019 o 17:56

Okrem rozšíreného písomného súhlasu navrhovali poslanci predĺžiť lehotu na vykonanie potratu na 96 hodín od odoslania hlásenia lekára o tom, že žena bola informovaná. To však zďaleka nebolo všetko, okrem potratov mal zákon upraviť aj dostupnosť tzv. tabletky po, čo by znamenalo, že bez receptu by si ju už ženy kúpiť nemohli. Túto časť však ešte v stredu z návrhu odstránili.

Poslankyne chceli tiež pomôcť ženám, ktoré svoje tehotenstvo tajili. Navrhovali platiť takýmto ženám nemocenské až do 21. týždňa, teda dovtedy, kým budú prvé známky tehotenstva už viditeľné. Zo 124 prítomných poslancov hlasovalo 59 za schválenie zákona, 24 proti a 40 sa zdržali. Výsledky hlasovania nájdeš aj na webstránke NR SR.

Domov
Zdieľať
Diskusia