Ako by ste konali, keby ste zistili, že vaše dieťa je nezvestné? Emocionálny thriller, ktorý spôsobí zimomriavky nejednému rodičovi.
O seriály s kriminálnou tematikou nie je núdza. Neustále si môžeme vyberať zo širokej ponuky projektov, za ktorými nie je len veľa práce, ale aj kvalitný výsledok. Prednedávnom nás o tom presvedčili napríklad miniseriál The Night Of z produkcie HBO či švédsko-dánska kriminálka Bron/Broen na čele so zvláštnou a chladnou vyšetrovateľkou Sagou Norén (taktiež si získal mnoho fanúšikov) alebo životopisná krimi dráma Narcos, ktorej čoraz viac narastá popularita. Seriál The Missing je menej nápadnejší, no rovnako stojí za pozornosť. Prvú sériu uviedlo BBC One už v roku 2014 a druhú sériu ste mohli sledovať od októbra do konca novembra roku 2016. Ak máte radi napätie, tak je pre vás táto psychologická dráma tou pravou voľbou na pochmúrne zimné večery.
V prvej osemdielnej minisérii sa zoznámime s anglickým manželským párom Tonym a Emily Hughesovými, ktorí cestujú so svojím synom Oliverom na letnú dovolenku do Francúzska. Pokazí sa im auto, a tak sú nútení ubytovať sa v malom francúzskom mestečku Chalons du Bois. Jedného večera sa Tony so synom vyberú na miestne kúpalisko, kde sa v jednom okamihu chlapec stratí z otcových očí. Neskôr ho vyhlásia za nezvestného a v tej chvíli sa nám v deji začína pátranie. Prípad si vezme na starosti ostrieľaný francúzsky detektív Julien Baptiste (Tchéky Karyo).
Seriál sa odohráva v dvoch časových rovinách, prelína sa minulosť s prítomnosťou. Vo flashbackoch z minulosti postupne zisťujeme, kam pátranie po Oliverovi smerovalo a z akého dôvodu sa prípad uzavrel. Divák je vtiahnutý do deja a počas celej série netuší, či malý Oliver žije alebo nie. Do mesta prichádza na pomoc aj britský policajt Mark Walsh (Jason Flemyng), aby manželom uľahčil komunikáciu s francúzskou políciou a poskytuje im informácie o prípade. Aby toho nebolo málo, o zmiznutie malého Olivera sa začnú zaujímať aj médiá. Druhou časovou rovinou je súčasnosť, v ktorej Tony nikdy neprestal pátrať po synovi a snaží sa zúfalo zistiť pravdu. Detektív Baptiste znovu otvorí prípad na základe jedného dôkazu, ktorý Tony po rokoch objavil a vrátil mu nádej.
V úlohe Tonyho uvidíte írskeho herca Jamesa Nesbitta, známeho napríklad z trilógie The Hobbit (Bofur) a jeho ženu Emily hrá britská herečka Frances O´Connor (The Conjuring 2, Artificial Intelligence: AI). O réžiu sa postaral Tom Shankland, ktorý natočil napríklad niekoľko častí seriálu Ripper Street a tri epizódy House of Cards.
Druhá séria si udržuje úroveň ôsmych hodinových epizód, ktoré sa nesú v podobnom duchu ako prvá séria. Vráti sa sympatický vyšetrovateľ Julien Baptiste (Tchéky Karyo), preto vám odporúčam pozrieť si najskôr prvú sériu, aby ste sa zoznámili s jeho životom a v druhej sérii boli naplno v obraze. Poďme však k deju. Vo fiktívnom nemeckom meste Eckhausen v roku 2003 zmizne školáčka Alice Webster. Po 11 rokoch sa zrazu objaví v uliciach mesta. Kde celý ten čas bola? A odkiaľ prišla?
Baptiste prichádza do Nemecka, aby sa zapojil do vyšetrovania znovuobjavenej Alice, pretože má tušenie, že jej zmiznutie by mohlo mať spojitosť s podobným prípadom vo Francúzsku. Po objavení Alice bola na čelo vyšetrovania poverená seržantka vojenskej polície Eve Stone (Laura Fraser - Breaking Bad). Opäť sa dozvedáme o živote vedľajších postáv, medzi ktorými vznikajú prepojenia. Dôležitú úlohu v prípade hrá britská rodina Websterová, ktorá podobne ako Hughesovci prežívala ťažké chvíle a roky čakania na pravdu. Manželia Sam a Gemma žijú so svojím synom Matthewom v meste po celý čas a čakajú na chvíľu, kedy sa dozvedia niečo nové ohľadom zmiznutia Alice. Opäť sa prelína minulosť s prítomnosťou. Vraciame sa k momentom po 11 rokoch a do súčasnosti.
Vojaka a otca Alice stvárňuje britský herec David Morrissey, známy predovšetkým rolou Guvernéra v seriáli The Walking Dead. Jeho manželku Gemmu, ktorá pôsobí v Eckhausene ako učiteľka hrá britská herečka Keeley Hawes (High-Rise, The Hollow Crown, The Casual Vacancy). Režisérom druhej série je Ben Chanan, o scenár k obom sériám sa postarali Harry a Jack Williamsovci, ktorí sú najmä seriálovými scenáristami. V oboch prípadoch je ústrednou témou rodina a strata dieťaťa. Nútia vás premýšľať o tom, čo by ste robili vy na ich mieste, keby sa vám v jednom okamihu obrátil život hore nohami a zmizne vám milujúce dieťa. V roku 2015 si The Missing vyslúžil nomináciu na Zlatý glóbus v kategórii Best Miniseries or Motion Picture Made for Television, cenu si však odniesol silný konkurent Fargo. Zaujal vás námet seriálu?