Každá čínska firma je údajne potenciálny partner tamojších tajných služieb.
U nás sa v súvislosti so sociálnymi sieťami najčastejšie hovorí o Facebooku a Instagrame, no obrovskej popularite medzi mladými sa teší aj TikTok (v minulosti Musica.ly) umožňujúci nahrávať krátke klipy so známou hudbou.
CNN informuje, že niektorí americkí senátori bijú na poplach. Upozorňujú, že TikTok vraj môže svojich používateľov špehovať alebo pomáhať cieliť zo zahraničia organizované kampane ovplyvňujúce verejnú mienku. Má preto predstavovať bezpečnostné riziko.
Schéma pre paniku je v zásade rovnaká ako v prípade smartfónov od firmy Huawei. TikTok vlastní čínska spoločnosť, a tie údajne podľa miestnych zákonov skrátka musia spolupracovať s tamojšou komunistickou vládou a jej tajnými službami.
Senátori Chuck Schumer a Tom Cotton spolu s časťou analytikov veria, že čínske firmy nemajú veľmi priestor odporovať, inak by s nimi úrady veľmi rýchlo zatočili.
TikTok sa naopak bráni, že údaje o amerických používateľoch skladuje priamo v USA a ich zálohu v Singapure, teda teoreticky mimo Číny, kde by podliehali miestnym zákonom. Tlačové oddelenie odmietlo aj tvrdenia, že by komunistická vláda niekedy žiadala o cenzúrovanie politicky citlivého obsahu.
Nedávna kauza herného štúdia Blizzard však ukazuje, že Čína pomerne často tlačí aj na západné firmy. Pre tie je samozrejme výhodné zostávať úplne mimo politiky, aby si nenaštvali prívržencov ani jedného spektra, no odporovať nátlaku vlády by znamenalo ohrozenie ich biznisu.
Kto by totiž chcel dobrovoľne prísť o trh s takmer jeden a pol miliardou potenciálnych zákazníkov? Sklonil sa už Blizzard, Apple aj americká NBA.